چندسالی از عرضه‌ی بازی محبوب Clash of Clans می‌گذرد؛ بعد از آن شاهد کلون‌های بسیاری بودیم که هیچ‌کدام از کیفیت مطلوبی برخوردار نبودند و بیشتر مخاطب را دلسرد می‌کردند.
اما جدیدترین ساخته‌ی پارسنیپ (سازنده زاراوان) سنت‌شکنی کرده و برخلاف عناوین دیگر، یک بازی کامل و نوآورانه را روانه بازار کرده است.

داستان و شخصیت پردازی:

در بازی‌های استراتژی داستان خاص و پیچیده‌ای روایت نمی‌شود و معمولا کنترل یک قسمت به شما داده می‌شود که شما باید آن را مدیریت کنید و در زاراوان هم نیز به همین ترتیب است؛ اما شخصیت پردازی بازی باتوجه به استفاده از شخصیت‌های ایرانی باعث شده که شخصیت‌های دوست‌داشتنی و باورپذیری شکل بگیرند.بررسی بازی زاواران
گرافیک و جلوه‌های بصری یک سر و گردن از رقیب اصلی یعنی Clash of Clans نیز بالاتر است و شاهد یک محیط پویا و رنگارنگ هستیم. در این قسمت پارسنیپ جای ایرادی باقی نگذاشته و تجربه‌ای مناسب را ارائه می‌کند.

پس از ثبت‌نام اولیه در بازی شخصیت ریش‌سفید مسئولیت آموزش و راهنمایی شما را در بازی برعهده می‌گیرد.روند آموزشی بازی گیج‌کننده،خسته‌کننده و طولانی است.

تغییر در سبک دفاع و به خصوص حمله‌ی بازی را می‌توان اصلی‌ترین نوآوری بازی نسبت به سایر رقبا دانست که همین تغییر باعث می‌شود تجربه دلنشین‌تری را از بازی‌های سبک استراتژیک بدست آورید.
پایگاه، قبیله، دهکده و یا هرچه که شما نامش را می‌گذارید در زاراوان به دو قسمت داخلی و خارجی تقسیم می‌شود که نفوذ به قسمت‌های داخلی سخت‌تر و هیجان انگیز‌تر است؛ برای چیدمان ساختمان‌ها در هیچکدام از قسمت‌های داخلی و خارجی محدودیتی وجود ندارد و نحوه‌ی چیدمان آن‌ها به استراتژی دفاعی شما مربوط می‌شود.

هنگام حمله نیز شما مدیریت نیروهایتان را در قسمت خارجی برعهده می‌گیرید و پس از نابود کردن ساختمان‌های خارجی نیروهای شما به دروازه‌اصلی و قسمت‌های داخلی هجوم می‌برند، در این قسمت بار دیگر می‌توانید نیروهای خود را مدیریت کنید که برای اولین بار شاهد چنین قابلیتی در بازی‌های این سبک هستیم.

در پایان حمله نیز سربازانی که جان‌سالم به در برده‌اند را می‌توانید به پایگاه اصلی برگردانده و در سایرحملات از آن‌ها استفاده کنید.

وجود لیگ، شخصیت‌های متفاوت،آیتم‌های مختلف و پرداخت درون برنامه‌ای باعث شده بازی تا مدت‌ها روند تکراری به خود نگیرد البته اگر در مرحله اول با بازی ارتباط برقرار کنید!

بازی موبایلی زاواران

هوش‌مصنوعی و انیمیشن‌های حرکتی بازی آن طور که انتظار می‌رفت خوب کار نشده‌اند و شاهد مشکلاتی در این قسمت‌ها هستیم که به تجربه کلی بازی آسیب وارد می‌کنند.

استفاده از ساندترک‌های مناسب باحال و هوای بازی و شخصیت‌ها، باعث شده که مخاطب با صداگذاری بازی ارتباط برقرار کرده .

زاراوان نیز همچون بسیاری از ‌بازی‌های ایرانی دیگر تا یک قدمی موفقیت پیش می‌رود اما به موفقیت دست نمی‌یابد،بخش‌هایی از بازی بسیار خوب و قابل قبول کار شده‌اند اما در مقابل وجود مشکلاتی در هوش مصنوعی و سایر بخش‌ها باعث می‌شود که رفته رفته مخاطب هیجان اولیه را برای ارتباط با زاراوان نداشته و در نتیجه به شکست این عنوان منجر شود. پارسنیپ وعده داده که در آینده شاهد به‌روزرسانی‌هایی برای این عنوان باشیم که امید است مشکلات بازی برطرف شده و زاراوان جایگاه واقعی خودرا در بین مخاطبان پیداکند.