با موفقیت چشم‌گیر بازی‌های موبایلی ایرانی همچون کوییز آف کینگز و آمیرزا، بازی‌سازان و استودیوهای بازی‌سازی مختلفی دست به طراحی بازی‌هایی در این سبک (کلمات و دانستنی‌ها) زدند و در مدت زمان کوتاهی مارکت‌هایی مثل کافه بازار پر شدند از کلون‌های ایرانی بازی‌های موفقی از جمله Word Cookies؛ بازی‌هایی که با رویای تکرار موفقیت سعی در جذب بازیکنان موبایلی داشته‌اند.

اما امروزه علاوه بر بازی‌های تکراری شاهد بازی‌هایی خلاقانه‌تر و با سبکی متفاوت در مارکت های اندرویدی و آی‌او‌اسی هستیم.

در این مقاله قصد داریم به سراغ نوع جدیدی از بازی‌های دانستنی برویم که با جوایز روزانه و میلیونی قصد دارند علاوه بر به چالش کشیدن اطلاعات عمومی کاربران، خود را به عنوان حکمرانان جدید این دسته‌بندی پرطرفدار معرفی کنند.

این سبک از بازی در اواسط سال 2016 و با انتشار بازی HQ Trivia متولد شد و به واسط سیستم مارکتینگ خوب و جوایز وسوسه کننده‌اش معروف شد، چند ماهی است که به مارکت‌های ایرانی رسیده و در حال جذب کاربران متعددی می‌باشد.

بازی hq travia

چگونه باید بازی کرد؟

خیلی ساده و زمان بندی شده، با توجه به بازی که دانلود کرده‌اید باید راس ساعت مشخصی وارد اپلیکیشن شده و به پرسش‌مجری برنامه پاسخ دهید.

اگر بتوانید تمامی 10 الی 12 سوالی که مجری مطرح می‌کند را درست پاسخ بدهید، یکی از برندگان آن شب بازی خواهید بود.

توجه داشته باشید که جایزه هر شب بین برندگان مسابقه تقسیم خواهد شد.

از کجا باید شروع کنم؟

تا کنون چهار بازی در این سبک توانسته‌اند به دانلود بیش از 10000 کاربر برسند که در ادامه به معرفی اجمالی هر یک می‌پردازیم.

1) آباکیو | abaQ

بازی آباکیو برای آیفون

آباکیو را شاید بتوان اولین بازی ایرانی با جوایز میلیونی دانست.

در این بازی شما باید هر شب در ساعت 9 آنلاین شده و به 10 سوالی که از طرف مجری مطرح می‌شود پاسخ صحیح بدهید. فراموش نکنید که حتما زمان خود را مدیریت کنید چرا که شما برای پاسخ به هر سوال فقط 10 ثانیه فرصت دارید.

البته مسابقات موضوعی با جوایزی از جنس سکه (واحد پولی درون بازی) نیز وجود دارند که با پیروزی در هر یک می‌توانید موجودی پشتیبان خود را برای استفاده از جان اضافه افزایش دهید.

وجود نسخه اندروید و iOS، بروزرسانی مداوم و بستر فنی قوی را می‌توان به عنوان نقاط قوت این بازی دانست.


نقد و بررسی بازی آباکیو | دانلود نسخه اندروید | دانلود نسخه iOS


نکته: در بازی‌های این سبک چیزی به نام خرید درون برنامه‌ای وجود ندارد و شما می‌توانید کاملا رایگان اطلاعات عمومی خود را به چالش بکشید.


2) اسنپ کیو | SnappQ

بازی اسنپ کیو

این بازی که اگرچه اولین نیست ولی تا الان رکورددار جذب مخاطب در بین کاربران اندرویدی به حساب می‌آید.

در اسنپ کیو شما باید برای کسب جایزه، هر شب ساعت 9 به بازی سر بزنید و با ارسال پاسخ صحیح 12 سوال، جایزه نقدی دریافت کنید و به صورت آنی درخواست برداشت خود را ثبت کنید.

سوالات سه گزینه‌ای هستند و به ترتیب از آسان به سخت مرتب شده اند.

“یکی از ضعف‌های اصلی این بازی را می‌توان نداشتن نسخه ios دانست، موردی که شاید بتواند بازی آباکیو را به یک برتری نسبی برساند.

البته این ضعف دائمی نیست و با توجه به بررسی وبسایت این بازی می‌توان مطمئن بود که به زودی شاهد انتشار این بازی پرطرفدار برای آیفون باشیم.”

اسنپ کیو برای اپل از طریق مارکت سیب‌اپ منتشر شد که از لینک زیر قابل دریافت می‌باشد. (موقتا به دلیل تحریم‌های آمریکا و اپل، حذف شده)


نقد و بررسی بازی اسنپ کیو | دانلود نسخه اندروید | دانلود نسخه iOS


نکته: در این سبک از بازی که اصطلاحا trivia نامیده می‌شود شما فقط با دعوت از دوستانتان و انجام یک‌سری ماموریت مشخص می‌توانید سکه به دست آورید و خوشبختانه از Pay to Win (پرداخت پول برای کسب پیروزی) بودن خبری نیست.


3) کوییزشو | Quiz Show

معرفی بازی کوییزشو

احتمالا تا کنون نام بازی موفق Quiz of kings را شنیده اید، بازی جذابی که سال‌هاست میلیون‌ها کاربر را سرگرم خود کرده و توانسته جوایز متعددی نیز در داخل ایران کسب کند.

به عنوان سومین بازی زنده‌ای که توانسته جای خود را در بین برترین ها پیدا کند قصد داریم به سراغ بازی جدید سازنده کوییز اف کینگز با نام “کوییزشو” برویم.

این بازی که به تازگی منتشر شده توانسته به سرعت از مرز 10 هزار دانلود (در کافه بازار) بگذرد و به عنوان یک رقیب قوی در بین قدیمی‌های این نوع بازی، خودی نشان بدهد.

در کوییزشو شما برای پاسخ به هر سوال 12 ثانیه فرصت دارید و با همان سیستم قدیمی بازی HQ Trivia برای کسب جایزه باید با دیگر بازیکنان آنلاین رقابت کنید.

رابط کاربری قوی همراه با انیمیشن‌های متفاوت می‌تواند به عنوان برگ برنده ای در دستان کوییز شو باشد اگرچه وجود نام بازی موفقی همچون Quiz of Kings به اندازه قابل توجهی در موفقیت این بازی سهیم است.


نقد و بررسی بازی کوییزشو | دانلود نسخه اندروید | دانلود نسخه iOS


حالا با انتشار بازی کوییزشو باید منتظر شروع یک رقابت هیجان انگیز بین دو بازی اسنپ‌کیو و کوییزشو باشیم چرا که هر یک، برندی معتبر را به عنوان حامی همراه خود دارند.


4) چی می‌دونی

بازی چی میدونی

چهارمین بازی که قصد داریم به معرفی آن بپردازیم، “بازی زنده‌ی چی می‌دونی” نام دارد.

این بازی با داشتن بیش از 50.000 نصب توانسته کاربران زیادی را شیفته و علاقه‌مند خود کند؛ یکی از نکات جالب این بازی، تفاوت ساعت شروع مسابقه نسبت به دو بازی دیگر (آباکیو و اسنپ کیو) می‌باشد که می‌تواند تاثیر قابل توجه‌ای را در تعداد مخاطبین بازی داشته باشد.

جوایز کمتر نسبت به رقبا و نداشتن نسخه iOS را می‌توان به عنوان مهم‌ترین نقاط ضعف این بازی تلقی کرد. با این حال اجرای قوی مجری‌های این بازی و مشکلات کم نرم‌افزاری تا حدودی توانسته وجود این مشکلات را کم‌رنگ جلوه دهد.


نقد و بررسی بازی چی می دونی | دانلود نسخه اندروید | دانلود نسخه iOS


نکته: صحت پرداخت‌های دو بازی از 4 بازی معرفی شده در سبک تراویا (trivia) بررسی و مورد تایید قرارگرفته است.


5) ده ثانیه

بازی ده ثانیه

بازی ده ثانیه یکی دیگر از بازی های سبک تراویا (trivia) که تاکنون موفق به جذب 10000 کاربر اندرویدی شده.

ساعت شروع متفاوت نسبت به سایر رقبا، تجربه کاربری قابل قبول از نکات مثبتی به شمار می‌رود که باعث شده بازی “ده ثانیه” نیز بتوان در بین 10 هزارتایی‌های سبک تراویا جای پیدا کند.

وجود امکانات متنوع در صفحه اصلی برنامه نیز توانسته به بهبود کلی تجربه کاربری بازی کمک نماید.

رنگ بنفش رابط کاربری ممکن است شما را به یاد بازی HQ trivia یا بازی اسنپ کیو بیاندازد اما باید توجه داشته باشید که تمامی این بازی‌ها با فاصله زمانی کوتاهی از هم منتشر شده‌اند و با توجه به وجود یک بازی موفق خارجی هیچ یک از این چهار بازی را نمی‌توان به کپی برداری از بازی ایرانی دیگری محکوم کرد.


نقد و بررسی بازی ده ثانیه | دانلود نسخه اندروید | دانلود نسخه iOS


نکته جالب توجه در هر 5 بازی، رابط کاربری آن‌هاست که تا حد زیادی به بازی اصلی یعنی HQ شباهت دارند که در این بین بازی اسنپ کیو موفق شده طراحی رابط کاربری چشم‌نوازتری را اجرا کند و بازی آباکیو و چی می‌دونی هم توانسته‌اند با حفظ سادگی تجربه کاربری بهتری را به کاربران خود ارائه کنند.

اگر به اطلاعات عمومی خود اعتماد دارید همین الان هر 5 بازی بالا را دانلود کرده و تجربه‌ی خود را با ما در بازیاتو به اشتراک بگذارید.

فراموش نکنید که شما نیز با یک زمان‌بندی درست و اطلاعات عمومی قابل قبول می‌توانید جزو برندگان میلیونر بازی‌های سبک تراویا باشید.