تا به امروز در بازیاتو بازی های ایرانی مختلفی را نقد و بررسی کرده ایم. از بازی هایی همچون پسر خوانده، آمیرزا، فندق گرفته تا بازی های خلاقانه تری همچون لایو تی وی تایکون و پارادوکس. نکته ای قابل توجهی که در اکثر این بازی ها به چشم می خورد گرافیک ایرانی پسند و همینطور صداگذاری و دیالوگ های جالب آن ها بود، چیزی که بازی های خارجی نمی توانستند آن ها را در اختیار داشته باشند.

در این نقد و بررسی قصد داریم به سراغ عنوان دیگری برویم که هم از این پتانسیل موجود به خوبی استفاده کرده و هم به لطف گیم پلی سرگرم کننده اش به راحتی می تواند یکی از سرگرم کننده های امسال لقب بگیرد.

بررسی بازی هزار مشتان

هزارمشتان، سریع باشید چون که فقط دقیق بودن کافی نیست

بازی که امروز قصد بررسی آن را داریم هزارمشتان نام دارد، ساخته استودیو Heads Up Games که در بدو ورودش به کافه بازار توانست طرفداران نسبتا خوبی را برای خود دست و پا کند. داستان بازی از این قرار است که شما در نقش یک مبارز کار درست در مرحله باید تعداد دشمنان و خلافکاران شهر را تربیت کنید و با مشتان قدرتمندتان همه آن ها را قلع و قمع کنید، البته تو این راه دلسوزی ها و راهنمایی های اقدس خانم را هم نباید دست کم گرفت.

آیا هزارمشتان پتانسیل موفق شدن را دارد؟

این سوالی است که امیدوارم در پایان این بخش بتوانید به آن پاسخ بدهید. از دیدگاه طراحی بصری، هزارمشتان جزو عناوین خوب ایرانی قرار دارد. پختگی گرافیک بازی تقریبا در تمام قسمت ها دیده می شود و اضافه شدن انیمیشن های بیشتر در ادامه باعث شده تا کاربر یک تجربه متفاوت داشته باشد.

دانلود بازی هزارمشتان

طراحی شخصیت ها، مراحل، جوایز و کلیه المان ها هماهنگ با داستان کلی بازی هستند و سنتی و ایرانی طراحی شده اند. در حال حاظر بازی دارای 4 فصل است و انتظار می رود در آینده علاوه بر اضافه شدن حالت های بیشتر گیم پلی مثل رکوردی رکوردی (بی نهایت)، فصل های دیگری هم به بازی اضافه شود.

هر فصل دارای تم مخصوص خودش است که باعث شده حس تکراری بودن به کاربر دست ندهد. طراحی شخصیت ها نیز با ذات داستانی آن ها منطبق است، دقیقا لات هایی با پوشش دهه سی و چهل شمسی.در کنار این مسئله انیمیشن هایی که بر روی اجزای مختلف قسمت های مختلف بازی قرار گرفته شده موجب گشته اند که محیط بازی از حالت خشک بودن خارج شود.

دیالوگ بازی هزارمشتان

از طراحی بصری که بگذریم با موسیقی، صداگذاری و دیالوگ ها رو به رو خواهیم شد. موسیقی بازی یادآور با حال و هوای ورزش های باستانی و محیط زورخانه ای بوده و دیالوگ هایی که شخصیت اصلی داستان که در هنگام نبردها به زبان می آورد هر چند بعد از مدتی تکراری می شوند ولی باز در افزایش جذابیت بازی نقش مهمی را ایفا می کنند.

به طور کلی می توان گفت قسمت سمعی و بصری این بازی مکمل خوبی برای یکدیگر هستند. راستی حرف از سیبیل شد، ارز درون بازی همین سیبیل است و همینکه سازنده از سکه استفاده نکرده نکته مثبتی به حساب می آید.

اصل ماجرا از چه قرار است؟

بخش گرافیک و موسیقی بازی را که گفتیم بهتر است سر اصل مطلب برویم و ببینیم گیم پلی بازی چه چیزی را برای ارائه به کاربران آماده کرده است.

دانلود بازی هزارمشتان

چپ چپ، راست راست، بالا بالا

در هر مرحله دشمنانی با سرعت ها و قیافه های مختلف به سمت شما حمله ور می شوند و شما قبل از رسیدن آن ها باید با مشتان خود کارشان را بسازید. هر دشمن در بالای سر خود نواری را دارد که آن نوار نماین گر این است که شما برای از پا در آوردن این دشمن باید چه ضرباتی را مرتب به صورت دشمنان بزنید، ساده به نظر میرسد؟

با گذشت زمان تعداد دشمنان زیاد خواهد شد، سرعت بعضی از آن ها بالا تر خواهد رفت و تعداد و نوع ضرباتی هم که باید به آن ها بزنید تغییر خواهد کرد. اینجاست که تازه بازی شروع می شود، چطوری هم دقیق باشیم و هم سریع مشت بزنیم.

هیچ یک از این دو پارامتر به تنهایی کارساز نیست و شما برای پیروزی در این مراحل باید هر دو خصوصیت را داشه باشید. مراحل ابتدایی بازی از سادگی خوبی برخوردار هستند اما به سرعت جای خود را به مراحلی سخت نا متعارف تری خواهند داد که یکی از ایرادات این بازی در زمینه طراحی مراحل به شمار می رود.

سخت شدن مراحل بستگی به چند المان مختلف دارد:

  • تعداد دشمنان
  • سرعت دشمنان
  • تعداد مشت های مورد نیاز
  • نوع مشت ها ( مشت های ساده و یا نعل اسبی)

گیم پلی بازی هزارمشتان

البته توجه داشته باشید که در این بازی در حین مبارزات قابلیت هایی هم برای کاربران در نظر گرفته شده است که دو نوع ثابت و شانسی دارد. نوع ثابت به دو نوع فن هزارمشتان و فن رویین تن خلاصه می شود و می توانید با پرداخت سیبیل آن ها را بخرید. فقط توجه داشته باشید که بعد از هر بار استفاده باید آن را شارژ نمایید. اما این فنون چی هستند؟

فن هزارمشتان

کلیه دشمنان موجود در معرکه درگیری را نابود می کند و مناسب زمان هایی است که نمی توانید ضربات مشتتان را برای از پا درآوردن دشمنان مدیریت نمایید.

فن رویین تن

مانند سپری از شما در مقابل ضربات دشمنان محافظت خواهد نمود، فقط توجه داشته باشید که زمان این محافظت محدود خواهد بود.

اما نوع تصادفی، این نوع فنون نیز انواع مختلفی دارند که بعضی آن ها به صورت زیر هستند:

  • مشت های آتشین و سنگین
  • چوب دستی که برای تعداد مشخصی از ضربات به شما کمک میکند که محلک تر دشمنان را تربیت نمایید
  • آهن ربا که می تواند برای مدت زمان محدودی تمامی ضربات را به یک جهت سوق دهد که باعث می شود راحت تر بتوانید به صورت همزمان همه دشمنان را کتک بزنید.

تجهیزات بازی

در کنار قابلیت های ویژه یکی از قسمت های تاثیر گذار بر روی گیم پلی بازی “تجهیزات” نام دارد. در این قسمت شما می توانید کارت هایی که به مرور زمان کسب کرده اید را به همراه توضیحات کامل آن ها مشاهده نمایید. این کارت ها اگر به تعداد مشخص برسند، می توانند بر روی قدرت و عملکرد شخصیت اصلی تاثیر بگذارند و شما را برای مقاله با دشمنان آماده تر کنند.

تخم مرغ شانسی

علاوه بر کارت ها شما سه نوع تخم مرغ شانسی هم مشاهده می نمایید که با سیبیل های بدست آمده در طول بازی می توانید آن ها را خریداری و شانس خود را برای به دست آوردن کارت های بیشتر محک بزنید. همچنین هر 6 ساعت یک بار می توانید با مشاهده ویدیوی تبلیغاتی به صورت تصادفی کارت هایی را دریافت نمایید که برای استفاده از این قابلیت باید از آیتم های موجود در سمت چپ صفحه اصلی بازی استفاده کنید.

دانلود بازی اکشن

خوشبختانه بر خلاف خیلی از بازی های ایرانی در هزارمشتان فعلا خبری از Pay To Win بودن نیست و شما می توانید بدون پرداخت پول به بازی ادامه دهید و از آن لذت ببرید. توجه داشته باشید اگر که برای افزایش قابلیت ها و یا شارژ آنها، خرید تخم مرغ شانسی ها و یا هر قسمت دیگری نیاز به سیبیل داشتید اما میزان کافی از این ارز را در اختیار نداشتید می توانید به سراغ فروشگاه رفته و بسته به نیاز خود به صورت پرداخت درون برنامه ای خرید خود را انجام دهید.

با همه این تفاسیر اگر که شما هم یکی از طرفداران سبک اکشن و بروسلی بازی هستید پیشنهاد می کنم همین الان این بازی ایرانی خوش ساخت را تجربه نمایید.