در سال‌های اخیر انتشار بازی‌هایی مثل machinarium و Limbo نشان داد که بازی‌های ویدیویی می‌توانند بیشتر از یک بازی معمولی و تنها چیزی برای سرگرمی باشند.

در بین بازی‌های ایرانی‌ای هم بازی‌هایی مثل آن سوی باران بوده‌اند که توانسته‌اند بیش از یک امر ساده برای سرگرمی باشند و روح هنری خاصی را به بازی‌های داخلی داده‌اند.

در همین راستا و تحت تاثیر چنین بازی‌هایی به خصوص بازی ۴۱۱۴۸ بسیاری از سازندگان و بازی سازان مستقل سعی کردند در این مسیر قرار بگیرند و بازی‌هایی با قالب و شمایل جدید در بازار بازی‌های ایرانی متولد شدند. یکی از این بازی‌ها که در این مطلب قصد بررسی آن را داریم رستگاری نام دارد.

اگر دنبال یک بازی خوش ساخت داستان محور با گیم پلی جذاب هستید این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

بررسی بازی رستگاری

شاهکار تک نفره

بازی‌های ویدیویی می‌توانند آموزگاری برای زندگی باشند و کاربر را با مفاهیم و پرسش‌های جدیدی آشنا کنند. بازی‌هایی مثل ۱:۰۱۱ را می‌توان یک اثر هنری نامید. رستگاری هم جزو همین بازی‌هاست و سعی دارد علاوه بر سرگرم کردن کاربر با داستان خود مفاهیمی به کاربر منتقل کند.

در کنار داستان خوب و درگیر کننده، گرافیک خیره کننده این بازی دل کاربر را در همان نگاه اول می‌دزد و کاربر را مجاب می‌کند که بازی کردن را ادامه دهد. محیط‌های بازی بسیار زنده و هیجان انگیز هستند و سازنده با نور پردازی جذابی که در بازی پیاده کرده است جذابیت محیط‌ها و المان ها را بیش از پیش کرده.

شاید باور این موضوع که رستگاری توسط یک نفر و به تنهایی ساخته شده سخت باشد اما جالب است بدانید که تمامی مراحل ساخت توسط پدرام شریفی و به تنهایی انجام شده است که کاری لایق تحسین است و الحق محصول نهایی ارائه شده هم کیفیت قابل قبولی دارد.

این مسئله ساخت تک نفره بازی ما را به یاد بازی مستقل هادس 2 می‌اندازد و باید دید آیا رستگاری می‌تواند پا جای پای هادس بگذارد یا خیر

دانلود بازی رستگاری

گوینده‌های حرفه‌ای

گرافیک خوب و داستان درگیر کننده تنها نقاط قوت رستگاری نیستند. در این بازی از گویندگان و صدا پیشه‌های حرفه‌ای کشور برای صدا گذاری کاراکترها استفاده شده که فضایی کاملا حرفه‌ای را به بازی داده است و کاربر از تک تک لحظات حاضر در بازی لذت می‌برد.

گیم پلی بازی هم چیزی کم از برترین‌های این سبک ندارد. گیم پلی روان و جذاب است و شما ماموریت‌ها و مراحل مختلفی را در طول بازی انجام می‌دهید که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند و می‌توانید مطمئن باشید که هر صحنه از بازی برای شما تازگی خواهد داشت.

در واقع در رستگاری شاهد گیم پلی یکنواختی نیستیم و شما فعالیت‌های گوناگون و متنوعی را در بازی انجام می‌دهید.

گیم پلی رستگاری در حدود نود دقیقه است که در بین عناوین مشابه زمان بسیاری مناسبی است. همچنین بازی امکانات بسیار جذاب و ویژه‌ای مثل تغییر لباس کاراکتر هم در اختیارتان قرار می دهد.

دانلود بازی اکشن برای اندروید

یکی از مشکلات رستگاری طولانی بودن برخی از صحنه‌های بازی است که در آن داستان ذکر می‌شود. همچنین مشکلات فنی کوچکی هم در بازی وجود دارد، به طور مثال اگر در مرحله‌ای که باید دنبال پستچی بگردید از بازی خارج شوید و دوباره وارد بازی شوید بازی از جایی جلوتر ادامه داده می‌شود که ضعف بسیار بزرگی است و بهتر است توسعه دهنده فکری به حال این مشکل بکند.

گرچه داستان رستگاری مفصل و بسیار خوب است و با انیمیشن‌ها و کات سین‌های بسیار عالی و صدا گذاری استاندارد و حرفه‌ای روایت می‌شود اما برخی مراحل و موضوعات در بازی بسیار گنگ هستند که باعث می‌شود کاربر آنطور که باید با بازی درگیر نشود.

جالب است بدانید رستگاری با زمان گیم پلی نسبتا بالا و صدا گذاری و گرافیک بسیار خوبی که دارد تنها 57 مگابایت حجم دارد که بازی را به گزینه‌ای بسیار مناسب برای کاربران به خصوص کاربرانی که با حجم بالا مشکل دارند تبدیل می‌کند.

بازی ایرانی اندروید

رستگاری یک عنوان خلاقانه است اما در برخی از قسمت‌ها شاهد خلاقیتی نیستیم. به طور مثال سازنده می‌توانست آیکونی خلاقانه‌تر برای بازی انتخاب کند تا رستگاری تفاوتی با بازی 41148 در این قسمت داشته باشد.

به عنوان جمع بندی می‌توان رستگاری را یک بازی خوش ساخت و با گیم پلی جذاب دانست که پتانسیل بسیار بالایی برای موفقیت در بازار بازی‌های ویدیویی داخلی دارد. پیشنهاد می‌کنم حتما رستگاری را که با حجمی مناسب و به صورت رایگان در دسترس است را تجربه کنید.