امروز در بازیاتو قصد معرفی یکی دیگر از موتورهای بازی سازی را داریم. پیش از این نیز در بازیاتو موتورهای بازی‌سازی مختلفی را به شما معرفی کرده ایم.

موتوری که قرار از است به شما معرفی کنیم Godot نام دارد. انجینی که با ارائه امکانات و قابلیت‌های مناسب توانسته به جایگاه خوبی دست پیدا کند.

برای کار با Godot مهم نیست سیستم عامل مورد استفاده شما چه باشد؛ شما با ویندوز، لینوکس و یا مک میتوانید به راحتی با گودوت کار کنید. با ما همراه باشید تا با خصوصیات بیشتری از این انجین محبوب آشنا شوید.

godotengine 0

به دنیای آزاد سلام کن!

Godot کاملا رایگان است! شما برای استفاده از Godot به هیچ لایسنس و یا کرکی نیاز نخواهید داشت و فقط کافی است برنامه را روی PC خود نصب کنید و به ساخت بازی مشغول شوید.

رایگان بودن Godot علاوه بر نداشتن دردسرهای کرک برای انتشار در مارکت‌های بین المللی نیز بسیار مزیت خوبی به حساب می‌آید. بیشتر Assestهای ارائه شده برای Godot نیز رایگان هستند.

در کنار رایگان بودن Godot متن‌باز (open source) نیز هست و شما میتوانید در صورت نیاز Godot را شخصی سازی کنید و یا گسترش دهید.

ساخت بازی در لینوکس

دو بعدی یا سه بعدی؟ شاید ایزومتریک

مهم نیست که شما خواهان ساخت چه نوع بازی‌ای هستید. گودوت همه جوره دست شما را باز گذاشته است. میتوانید دو بعدی یا سه بعدی کار کنید و هر سبک بازی‌ای که دوست دارید بسازید.

از نظر پلتفرم نیز نگران نباشید. بازهم Godot پاسخ گوی تمام نیازهای شما خواهد بود. با Godot میتوانید به سادگی برای هر سیستم عاملی خروجی بگیرید. لینوکس یا ویندوز تفاوتی نمیکند. حتی میتوانید برای مک هم خروجی بگیرید.

صبر کنید هنوز تمام نشده. اندروید و IOS و بلک بری و خروجی تحت وب (HTML) نیز در دسترس هستند. خروجی نیز به صورت Native و بدون هیچ دردسری خواهد بود.

godotengine 2

Godot در زبان برنامه نویسی نیز محدودیتی ندارد. زبان اصلی Godot زبانی ساده و روان به نام GDScript نام دارد که شباهت بسیار زیادی با Python دارد. در نتیجه کدنویسی با این زبان برای کسانی که Python میدانند بسیار ساده خواهد بود.

GDScript به شدت ساده و روان است و کدنویسی را به نسبت سایر زبان‌ها برای شما سریعتر و راحت تر میکند.

اگر به هر دلیلی علاقه به کار با زبان GDScript ندارید نگران نباشید. شما میتوانید با زبان‌های C# یا C++ نیز کار کنید. اگر تا به امروز با یونیتی کار میکردید و حالا علاقه مند به مهاجرت هستید کار سختی نخواهید داشت.

godotengine 3

با تمام توضیحات لازم است که خودتان حتما سری به Godot بزنید. البته در کنار این‌ها کمبود آموزش‌ها و همچنین نبود دایکیومنت های لازم برای کار با مارکت های داخلی مشکلاتی هستند که احتمالا در آینده ای نزدیک حل خواهند شد.

از این لینک میتوانید به سایت مرجع این انجین دسترسی داشته باشید.