بهتره قبل از اینکه شروع به بازی ساختن کنیم از اول به فکر راه های کسب درآمد باشیم.

تعداد بی‌شماری بازی‌های رایگان (F2P) ساخته شده و هرگز موفق نشده‌اند، و این مسئله بسیار قابل تامل است که چرا بسیاری از تیم‌های بازی‌سازی هرگز به مسائل مارکتینگ و مانیتیزیشن (Monitization) اهمیتی نمی‌دهند.

چرا تیم های بازی‌سازی به مانیتیزیشن و مارکتینگ اهمیت نمیدهند؟


بیشتر ما وقتمان را صرف ساختن یک عنوان خوب از نظر فنی می‌کنیم اما دیگر به راه های کسب درآمد اهمیتی نمی‌دهیم، یادگیری ارزیابی یک بازی از نظر مسائل مالی بسیار دشوار است و بیشتر منابعی که به این مسئله پرداخته‌اند بیشتتر به قیمت گذاری‌ها، پیشنهادهای محدود، حذف تبلیغات و یا فروش منابع داخل بازی اشاره کرده‌اند.

نکته مشترکی که در بین مسائل فنی و مالی دیده می‌شود این است که اگر یک بازی سرگرم‌کننده باشد قطعا مخاطب ترغیب خواهد شد که از پرداخت های درون برنامه‌ای استفاده کند، اما صرفا سرگرم کننده بودن بازی معیار و ملاکی برای موفقیت یک بازی رایگان نیست.

کسب درامد و نگهداری بازیکنان در بازاری که به شدت رقابتی است به یکدیگر پیوسته است، قبل از اینکه بازی خود را منتشر کنید باید به اینکه چگونه قرار است مخاطب خود را سرگرم کنید و باعث شوید بارها و بارها به بازی بازگرددفکرکنید و در نهایت تمام این مسیر باعث خواهد‌شد که بازیکن پرداخت انجام دهد.


اما خب قبل از اینکه به وسواس درباره قیمت ها بپردازید یا مکانیک های بازی را زیر و رو کنید باید توجه کنید که چه مسائلی مهم تر هستند.


یک بازی رایگان چگونه رشد می‌کند و زنده می‌ماند؟


بهترین راه برای اطمینان از کسب درامد از یک بازی از راه‌های:

  • به طور واضح مشخص کنید که مخاطب در ازای وقتی که در بازی می‌گذراند چه چیزی دریافت می‌کند و در ازای چیزهایی که می‌فروشید دقیقا چه چیزی به او خواهد رسید؟
  •  به مخاطبین اطمینان دهید که سرویس بازی شما برای مدت طولانی دوام خواهد داشت، و ارزش این را دارد که مخاطب در بازی دست به خرید بزند.
  • همیشه چیزهایی داشته باشید که مخاطب تلاش کند به آخر بازی برسد.


تکمیل این 3 مرحله به شما امکان می دهد تا بازی خود را تنظیم کنید تا بتوانید از پتانسیل کامل یک بازی رایگان استفاده کنید.

چه چیزی قرار است بفروشیم؟


در تمامی بازی‌هایی که در مارکت های مختلف ترند می‌شوند و در دسته برترین ها قرار می‌گیرند، پیشرفت در آنها همه چیز است.
پیشرفت قوی‌ترین محرک کسب درآمد در بازیهای رایگان است، پیشرفت در بازی‌های موبایل معانی مختلفی دارد و در هر بازی و هر مکانیک پیشرفت به طور خاصی حاصل میشود.
پیشرفت در بازی‌های موبایل اشکال مختفی دارد:

  • پیشرفت در برخی بازی‌ها می‌تواند حرکت رو به جلو در نقشه و باز شدن نقاط مختلف در نقشه باشد.
  • پیشرفت می‌تواند آزاد شدن کاراکترهای مختلف و قابلیت شخصی سازی کاراکترها و حتی رشد کاراکترها در طول بازی باشد.
  • پیشرفت می‌تواند به معنی ساخت و ساز در بازی باشد، حالا این ساخت و ساز شاید به شکل ایجاد یک مزرعه باشد.
  • پیشرفت می‌تواند به جمع آوری منابع و ارتقای قابلیت‌های مختلف بازی باشد.


برای شروع لازم است تعریف کنید که بازی شما در چه دسته ای قرار میگیرد و قرار است چه چیز را به بازیکنان بدهیم؟

در اینجا نگاهی به دو بازی کندی کراش و جنگ ستارگان قهرمانان کهکشان می‌اندازیم:

پیشرفت اصلی در کندی کراش حرکت روبه جلو در نقشه است، کندی کراش تمام مکانیک های کسب درآمد خود را متمرکز می‌کند تا به پیشرفت بازیکن در نقشه کمک کند، اگر به تجربه بازی کندی کراش بپردازید متوجه می‌شوید که تمام مکانیک های اصلی بازی شما را به حرکت رو به جلو در نقشه فرا می‌خوانند.

جنگ ستارگان قهرمانان کهکشان
کل مکانیک های جنگ ستارگان قهرمانان کهکشان شما را به سمت جمع آوری منابع مختلف و ارتقا شخصیت‌هایتان در بازی هدایت می‌کند، در واقع شما مجموعه‌ی بزرگی از به‌‌روزرسانی ها و شخصیت ها را در پیش رویتان دارید که حس پیشرفت را به شما القا می‌کند.

پیشرفت اصلی بازی باید برای بازیکن مشخص و قابل لمس باشد و به بازیکن نشان دهید که در طول زمان قطعا تغییراتی داشته است.

به چندمثال دیگر از هسته اصلی برخی از برترین بازیهای رایگان میپردازیم:

در ردیف اول از تصویر بالا شاهد بازی‌هایی هستیم که پیشرفت را به بازیکن در قالب حرکت در نقشه القا می‌کنند.
ردیف دوم بازی‌هایی هستند که ساخت و ساز و ارتقا سازه ها روند پیشرفت را هدایت میکند.
ردیف سوم بازیهایی هستند که جمع آوری و ارتقا شخصیت‌ها پیشرفت را برای شما به ارمغان می‌آورند

برای تمامی 9بازی که در تصویر بالا شاهد آن هستیم، تمرکز اصلی تمام آنها بر درامد زایی هرچه بیشتر از مکانیک های بازی بوده؛ همه‌ی مکانیک‌ها گزینه هایی را پیش روی بازیکن قرار داده که به پیشرفت هرچه بیشتر او کمک کند.
مکانیک هایی که برای هر بازی طراحی می‌کنید باید با روند پیشرفتی که برای بازی در نظر می‌گیرید هم سو باشد و تمام عناصری که در بازی قرار می‌دهید باید تم اصلی که در نظر گرفته‌اید را تقویت کنند؛ نکته اصلی در طراحی پیشرفت این است که پیشرفت باید مداوم باشد و همیشه این حس به بازیکن داده شود، در غیر این صورت بازیکن تمایلی برای انجام بازی و به پایان بردن آن ندارد.


پایان قسمت اول کارخانه پول سازی از بازی