پس از موفقیت چشم گیر بازی های ایرانی مثل فندق و آمیرزا در سبک کلمات که توانستند از مرز یک میلیون دانلود بگذرند، این روزها خیلی زیاد شاهد انتشار این سبک از بازی ها در مارکت های ایرانی هستیم؛ بازی هایی که با الهام گرفتن از Word Cookies و اضافه کردن المان هایی سعی در تکرار موفقیت پیشگامان این سبک را دارند.

دقیقا همان اتفاقی که در مارکت های جهانی برای سبک “Match 3” شاهدش هستیم.

از طرفی فندق و کلماتیک ثابت کردند که دگرگونی در سلیقه کاربران ایرانی رخ داده و دیگر تم گرافیکی دهه 40 تا 60 و دیالوگ های کوچه بازاری تنها عامل انتخاب آن‌ها نیستند.

در این نقد و بررسی قصد داریم به سراغ بازی شهزاد (هزار داستان : شهزاد) ساخته جدید استودیو باران رویا برویم. این بازی که شباهت های ساختاری زیادی با دیگر بازی‌های مطرح سبک کلمات دارد، اما با اضافه کردن مزیت ها و نوآوری های مخصوص خود توانسته تا حد قابل از آن‌ها فاصله بگیرد و بیشتر شبیه بازی WordCookies Cross باشد.

بازی حدس کلمه شهزاد

بازی شهزاد (هزار داستان : شهزاد) بر خلاف بازی هایی که تا الان بررسی کرده ایم، تمرکز خاصی روی افزایش دایره لغات ندارد و با استفاده از موسیقی های خوبش سعی کرده یک آرامش خاص را به کاربرانش هدیه کند؛ همچنین در شهزاد خلاقیت جالبی وارد روند بازی شده که می تواند یک برگ برنده برای این بازی به حساب بیاید و آن هم امکان مشاهده معنی کلمات پیدا شده است.

در شهزاد بر خلاف فندق و نمونه‌های مشابه، شما لازم نیست فقط کلمات را حدس بزنید چرا که با ساماندهی این کلمات توسط یک یا چند جدول میتوانید یک گیم پلی متفاوت را تجربه کنید و امیدی برای بیشتر سرگرم شدن داشته باشید.

برای دست یافتن به تجربه‌ای بهتر از شهزاد، حتما با هدست بازی کنید.

البته در شهزاد هم شاهد کمبودی همانند بازی فندق هستیم و خیلی زیاد با کلمات معناداری رو به رو می‌شویم که جایی در میان کلمات پنهان بازی ندارند. این کلمات آن قدری هستند که وجود صندوقچه کلمات پنهان نتواند همه آن‌ها را پوشش دهد.

جالب است که خلاقیت های تیم باران رویا در این بخش هم حس می‌شود و گنجه کلمات بازی، شباهت‌هایی با صندوقچه بازی کلش رویال دارد.

دانلود بازی شهزاد برای ios

شهرزاد و قصه های هزار و یک شب

نام شهزاد (هزار داستان : شهزاد) احتمالا خیلی از شما را به یاد شهرزاد و داستان هزار و یک شب بیاندازد. طراحی هنری بازی و شخصیت های موجود خیلی زیاد به همین موضوع اشاره می کنند و تم هر فصل هم راوی یکی از همین داستان ها است.

با باز شدن فصل ها شما می‌توانید خلاصه ای از آن داستان را مطالعه کنید که این کار تاکیدی بر آموزشی بودن ذات بازی دارد و شما را بیشتر با کلیات داستان های برگزیده این شاهکار فرهنگی و ادبی کهن آشنا می کند.

به طور کلی گرافیک بازی مزیت های نسبی را در خود جای داده که نه تنها کاملا ایرانی است بلکه در تاریخ و فرهنگ کهن این مرز و بوم ریشه دارد.

گیم پلی بازی تغییر و خلاقیت خاصی ندارد و شما باید با وصل کردن حروف درون ظرف (دایره) کلمه مورد نظر خود را بسازید.

وجود دسته ای برای جا به جایی جایگاه فعلی حروف، می‌تواند در مواقعی به کمکتان بیاید و به صورت غیر مستقیم در حدس کلمات معنا دار به شما یاری برساند. این قابلیت دارای انیمیشن و افکت صوتی خاصی است که حس تعامل بهتری را به کاربر منتقل می کند.

محیط بازی شهزاد-استودیو باران رویا

یکی از نقطه ضعف هایی که بازی شهزاد را درگیر خود کرده، متعادل نبودن درجه سختی مراحل است؛ چرا که ذات بازی به خودی خود از حالت جدیدی (کاهش استفاده از کلمات پر کاربرد) پیروی می کند و عدم یکنواخت بودن سخت شدن بازی در مراحل بالاتر میتواند به عنوان یک ضعف در طراحی مراحل به شمار بیاید.

خوشبختانه در بازی شهزاد خیلی خوب به تجربه کاربری توجه شده و این موضوع با نیم نگاهی به حرکات طوطی راهنما هنگام حدس کلمات کاملا مشخص است؛ مثلا با هر حدس اشتباه شما به گونه ای خودنمایی می‌کند که شما را از وجود این قابلیت با خبر سازد.

با توجه به ساختار رابط کاربری بازی و گفته های سازندگان بازی، قطعا در آینده نه چندان دور شاهد اضافه شدن بخش آنلاین و چندنفره به شهزاد خواهیم بود.

تغییری که با فعال شدن یک جدول رده بندی آغاز می‌شود و با معرفی بخش های رقابتی چند نفره ادامه پیدا می‌کند. بخش هایی مثل:

  • رقابت دو نفره همزمان بر سر سریعتر حل کردن یک جدول (Real Time)
  • چالش سرعتی حل جدول (Trun Base)
  • امتیازی با توجه به عملکرد روزانه
  • و…

بررسی بازی کلمات شهزاد

با توجه به تمام نکاتی که در این بررسی به آن‌ها پرداختیم می‌توان گفت بازی شهزاد با یک تاخیر 9 ماه وارد بازار شده، رقیبانی پر تجربه در پیش روی دارد و صدها هزار کاربر کمتر نسبت به رده های اول سبک کلمات در اختیار دارد اما هیچ یک نمی‌تواند شهزاد را از قرار گرفتن در بین بهترین‌های این سبک منع کند.

با ورود بازی شهزاد تقریبا هیچ بازی خارجی موفقی در سبک کلمات وجود ندارد که نمونه ایرانیش ساخته نشده باشد و حالا باید منتظر بمانیم تا ببینیم که با آماده شدن بخش آنلاین و رقابتی این بازی‌ها، چه تغییراتی در آمار نصب فعال و درآمد آنها رخ میدهد و تا چه حد تجربه خوب استودیوی باران رویا میتواند برگ برنده آن‌ها در این رقابت باشد.

همچنین امیدواریم که شاهد خلاقیت های بیشتری از سازندگان این بازی ها در آینده باشیم.

اگر عاشق حل جدول هستید و از طرفداران حدس کلمات به حساب می آیید به هیچ عنوان تجربه بازی شهزاد (هزار داستان : شهزاد) را از دست ندهید.

لینک دانلود بازی هزار داستان : شهزاد برای آیفون افزوده شد.
همچنین بخش آنلاین بازی شهزاد نیز در دی ماه 97 منتشر شد.