امروزه بازی‌های آرکید طرفداران زیادی دارند و توانسته‌اند محبوبیت زیادی را در تمام رده‌های سنی کسب نمایند. بازی‌های موبایل به یکی از تجربه‌های روزانه ما تبدیل شده و این ژانر نیز به گستردگی این بحث کمک زیادی کرده است. بسیاری از ما که در سنین کم با بازی‌های ویدیویی آشنا شدیم، بازی‌هایی تحت عنوان Pac-Man را تجربه کرده‌ایم که البته به شکل عامیانه به آن “نقطه خور” می‌گفتیم. اگر با دیدن این نام چیزی به یادتان نیامد باید بگویم که روند بازی به نحوی بود که شما در یک فضای بسته قرار داشتید و در این محیط باید نقطه‌های مشخص شده را می‌خوردید و از برخورد با دشمنان بازی پرهیز می‌کردید.

بازی Pac-Man هنوز هم طرفداران خاص خود را دارد و حتی هر چند وقت یک‌بار عنوان جدیدی از این سری منتشر می‌شود. اما چیزی که مشهود است، بازی‌هایی است که تحت تاثیر این فرنچایز بوده و با الهام از آن ساخته می‌شوند. یکی از عناوینی که از این مجموعه الهام گرفته شده است بازی Tomb of the Mask است. این بازی توسط استودیو Playgendary Limited ساخته و برای پلتفرم‌های اندروید و آی او اس عرضه شده است. درست است که این بازی براساس Pac-Man ساخته شده ولی در فضای کاملا متفاوتی جریان دارد و خصوصیات و مکانیزم‌های آن نیز متفاوت است.

اگر تجربه زیادی در دنیای بازی‌های ویدیویی داشته باشید با دیدن نام این بازی سریعا به یاد مجموعه Tomb Raider می‌افتید که باید بگویم آن‌ها شباهت‌های داستانی نیز دارند. در این بازی شما مانند لارا کرافت (شخصیت تومب ریدر) وارد مقبره‌ای می‌شوید تا گنجینه‌ای پنهان شده را پیدا کنید. در این محل نقابی را پیدا می‌کنید و آن را به چهره می‌زنید که این کار به شما قابلیت‌های جدیدی مثل بالا رفتن از دیوار یا سرعت بیشتر در حرکت می‌بخشد.

شما در محیط مقبره باید از برخورد با تله‌های گوناگونی که کار گذاشته شده‌اند دوری کنید و همچنین در طول مسیر باید سکه‌های مختلف را جمع کنید تا با استفاده از آن‌ها بتوانید آیتم‌های مختلفی را به‌دست آورید. عبور از Tomb of the Mask کار راحتی نیست و واقعا شما را به چالش می‌شکد پس باید به یاد داشته باشید که برای اسیر نشدن در این تله‌ها باید قبل از هرکاری از فکر خود استفاده کنید.

اگر بخش داستانی بازی برای‌تان جذابیت زیادی نداشت یا از روند آن خسته شدید می‌توانی سری به قسمت آرکید آن زده و از آن بخش استفاده نمایید. این بخش صرفا برای سرگرمی کوتاه‌مدت طراحی شده و در آن فرق باید به ثبت رکورد بپردازید. روند بخش آرکید به این نحو است که یک دیوار به سمت شما حرکت می‌کند و هرآنچه در سر راهش باشد را از بین می‌برد و شما باید هرچه بیشتر از آن دوری کنید و رکورد بهتری را ثبت نمایید.

بازی Tomb of the Mask گرافیک بصری خیره کننده‌ای ندارد و به‌ آن نیازی هم ندارد چون سبک بازی به‌گونه‌ای است که بدون نیاز به گرافیک سه‌بعدی خیره کننده و رنگ‌های گوناگون می‌تواند کاملا شما را سرگرم کند. این بازی 66 مگابایتی تاکنون بیش از 100 میلیون دانلود و نصب را از طریق پلی استور تجربه کرده و میانگین نمره 4.4 از 5 را با بیش از 1.4 میلیون رای کسب کرده که نشان از موفقیت این بازی دارد.

اگر به بازی‌هایی در این سبک و سیاق علاقه دارید می‌توانید معرفی عناوین Before Dark، ORBIA:TAP AND RELAX و بازی ریکو را نیز مشاهده کرده و درصورت تمایل آن‌ها را نیز تجربه نمایید.