امروزه بازی‌های پلتفرمر زیادی وارد بازار می‌شود ولی فقط تعداد محدودی از آن‌ها بخاطر گیم‌پلی، محیط زیبا یا لذت بخش بودن یک تجربه جذاب، تازه و منحصر به فرد را به شما می‌دهند. بازی Before Dark قطعا در زمره این بازی‌ها قرار می‌گیرد.

بازی Before Dark که توسط استدیو AHAKuo ساخته شده است (که خودش نام عجیب ولی جالبی دارد!) یک پلتفرمر است که می‌توان برای تجربه لذت بخش گیم پلی آن ساعت‌ها مطلب نوشت و صحبت کرد. اول از همه باید اعتراف کرد که این بازی کمی سخت است بنابراین اگر به دنبال بازی‌هایی که کمی شما را به چالش می‌کشند نیستید به سراغ این بازی نیایید!

اگر به صفحه دانلود این بازی در گوگل پلی بروید، خواهید دید که جمله “خشم و عصبانیت خود را کنترل کنید!” در این صفحه به چشم می‌خورد. این اولین درسی‌ست که بازی به شما می‌دهد! در این بازی، شما در نقش Neon، یک توپ که از خانواده‌اش جدا شده است بازی می‌کنید و باید قبل از اینکه تاریکی به شما برسد و شما را در خود غوطه‌ور کند، به سمت خانواده خود برگردید.

همانطور که گفتیم، این یک بازی پلتفرمر است که شما این توپ را در آن کنترل می‌کنید. کار شما بسیار ساده است اما یک مشکل بسیار بزرگ وجود دارد. شما در هر مرحله یک میزان خاص انرژی دارید که با ماندن زیاد در مرحله کم می‌شود و وقتی این انرژی از بین برود شما مرحله را خواهید باخت. نئون، شخصیت اصلی بازی یک نوار جان کوچک دارد.

همچنین دشمنانی در مراحل وجود دارند که اگر به آن‌ها برخورد کنید از بین می‌روید. یک ویژگی جالب این است که اگر تمام انرژی خود را از دست بدهید، نئون باز هم مسافت کمی را می‌رود. برای رد کردن برخی مراحل و یا رسیدن به دستگاه‌هایی که کمی انرژی به شما برمی‌گردانند، دانستن این مسئله بسیار مهم است.

در هر مرحله دستگاه‌هایی وجود دارند که میزان کمی انرژی به شما می‌دهند. هم‌چنین آیتم‌هایی پیدا می‌کنید که شما را کمی قوی‌ می‌کنند. برخی آیتم‌ها شما را ضدضربه می‌کنند و می‌توانید از آن‌ها به نفع خود استفاده کنید. آیتم‌های مخفی نیز در مراحل وجود دارند که به شما کمک زیادی خواهند کرد. البته همه این‌ها برای تعویق انداختن مرگ شماست زیرا قرار است دفعات زیادی شکست بخورید.

مشکل بزرگ نئون این است که نمی‌تواند بپرد و شما فقط با کنترل آن به سمت چپ و راست آن‌را حرکت می‌دهید. شما باید با شتاب و استفاده از محیط آن را تکان دهید. بعد از چند بار کار کردن و تجربه کردن می‌توانید این کار را به راحتی انجام بدهید. کنترل بازی قدرت پاسخ دهی بسیار خوبی دارد و حرکات دست شما را به خوبی شناسایی می‌کند. شما قطعا بعد از چند ساعت تجربه کردن این بازی از دست آن عصبانی خواهید شد زیرا هر مرحله بازی همانند یک پازل است که باید بسیار سریع راه حل آن را کشف کنید و آن را تمام کنید.

دو مسئله مهم دیگر که تجربه بازی را برای شما لذت‌بخش‌تر می‌کنند، موسیقی و طراحی بصری بازی است. این بازی موسیقی‌های زیبا و گوش نواز بسیاری دارد که با حس و حال بازی و محیط آن همسو هستند. طراحی این بازی نیست که به سبک بازی‌های Neon و محیط و اتمسفر آن هستند نیز قطعا شما را مجذوب خود خواهد کرد. در کل باید گفت که گرافیک و موسیقی بازی در یک سمفونی خوب با هم ترکیب می‌شوند تا شما را ساعت‌ها درگیر بازی کنند.

اگر شما به بازی‌های پلتفرمر یا بازی‌های سخت علاقه دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که بازی Before Dark را حتما تجربه کنید. موسیقی و گرافیک بازی در تلفیق با گیم‌پلی جذاب بازی باعث می‌شود شما دائم به دنبال تکرار و ادامه بازی باشید که بسیار خوب است زیرا قطعا در این بازی بارها شکست خواهید خورد ولی همانطور که گفتیم باید بر خشم و غضب خود کنترل داشته باشید.