کودکان همیشه حائز اهمیت هستند. اینکه چه چیزی میپوشند، چه چیزی میخورند، چطور می‌خوابند، محل خواب و نگهداری و هرچیزی که به کودکان مربوط است اهمیت زیادی برای والدین دارد.

یکی از چیزهایی که در عین اهمیت بالا گاهی ممکن است نادیده گرفته شود و مورد توجه لازم قرار نگیرد بازی و سرگرمی کودکان است. بازی و سرگرمی برای کودک مانند غذای روح است که باید به موقع و به بهترین شکل به آن رسیدگی شود.

امروز در بازیاتو قصد معرفی یک بازی برای کودکان را داریم. این بازی قطار شادی نام دارد و توسط توسعه دهنده نام آشنا، آرا اوحانیان منتشر شده است. با بررسی دقیق تر این بازی همراه ما باشید.

تصویر 1 از بازی قطار شادی

آموزش به صورت تخصصی

پیش از این هم در بازیاتو بازی‌های دیگری از جمله فسقلی‌ها در اردو و شادی لند که هر دو ویژه کودکان هستند را معرفی و بررسی کرده‌ایم. بازی‌هایی که به بهترین شکل و با رعایت تمام نکات مخصوص رده سنی خردسال و کودک طراحی شده‌اند.

اگر نگاهی دقیق‌تر به آثار آٰرا اوحانیان بیندازید که فقط در حوزه کودکان فعالیت داشته و تمام بازی‌های منتشر شده این سازنده ویژه آموزش بوده است.

دانلود‌های بالای آثار سازنده، تجربه مناسب در این حوزه و فعالیت بین المللی موفق با انتشار بازی فسقلی‌ها در مهدکودک همه و همه نشان دهنده توانایی و تخصص بالای سازنده در ساخت بازی برای این رده سنی دارد. پس از طراحی مناسب قطار شادی هم مطمئن باشید.

تصویر 2 از بازی قطار شادی

کامل و بی نقص

قطار شادی یک مجموعه کامل برای کودکان شماست. سرگرمی، شادی و آموزش، همه و همه در یک نرم افزار به صورت رایگان جای داده شده‌اند. قطار شادی دارای 15 بازی و بخش مختلف است.

این بخش‌ها شامل آموزش اعداد و نوشتن آن‌ها، یادگیری اشکال مختلف هندسی و آموزش خواندن ساعت است. در کنار این‌ها پازل، نقاشی، مار و پله و بخش‌ها و بازی‌های دیگری هم وجود دارند.

طراحی گیم پلی ساده و روان و مناسب کودکان است و قطار شدی از نظر پیاده سازی فنی هم چیزی کم ندارد. شاید بتوان قطار شادی را کامل ترین مجموعه سرگرمی – آموزشی برای کودکان نام برد.

تصویر 3 از بازی قطار شادی

قسمت ثبت امتیاز هم برای سنجش کاربر با دیگر کاربران وجود دارد که البته برای استفاده از این امکان شما نیاز به خرید بسته‌های درون پرداخت دارید.

امتیازهای کاربر در قطار شادی از پاسخ به سوالات و انجام بازی‌ها در بازی به دست می‌آید. امکان رتبه بندی و ثبت امتیاز از نقاط مثبت بازی است که بهتر بود به صورت رایگان در اختیار همه کاربران قرار گیرد.

از دیگر بخش‌های جذاب بازی میتوان به ساخت آدمک اشاره کرد که در آن کودک باید صورت یک آدمک را به سلیقه خود بسازد. گرچه گزینه‌ها محدود و نه چندان زیاد هستند اما با اینحال قابل قبول و همچنان جذاب است. همچنین امکان انتخاب لباس برای آدمک‌ها هم در بازی وجود دارد.

تصویر 4 از بازی قطار شادی

شاد و رنگارنگ

در کنار جزئیات بازی‌ها و نحوه اجرا و انجام آن‌ها که به بهترین شکل انجام میشوند گرافیک و رابط کاربری بازی هم به خوبی طراحی شده‌اند. گرافیک و رابط کاربری در کنار گیم پلی و اجرای فنی مناسب یک عنوان به نقص از قطار شادی ساخته‌اند.

صدا گذاری بازی هم در سطح بالایی قرار دارد و سازنده با صدا سعی در راهنمایی و تشویق کودک دارد. این نکته میتواند به کمک والدین بیاید تا بچه‌ها نیازی به راهنمایی آن‌ها نداشته باشند.

نوع تشویق کودک بعد از پاسخ درست دادن به هر سوال بسیار لذت بخش و با روحیه کودکانه و لطیف بچه‌ها به خوبی سازگار است. ضمن اینکه با وجود چند جمله متفاوت که هربار یکی از آن‌ها پخش می‌شود بازی حس یکنواختی به کاربر نمیدهد و حتی میتواند به عنوان انگیز‌ه‌ای برای ادامه بازی توسط کودک به حساب بیاید.

تصویر 5 از بازی قطار شادی

بازی نقطه ضعف خاصی ندارد اما در مقایسه با آثار دیگر سازنده قطار شدی منوی چندان جذابی ندارد و سازنده در بازی‌های دیگر طراحی نسبتا بهتری داشته. گرچه خلاقیت خوبی برای طراحی منوی قطار شادی خرج شده است.

همچنین بعضی از بازی‌ها و بخش‌ها در بازی‌ها و عناوین دیگر سازنده تکرار شده‌اند که نمیتوان این مورد را چندان به عنوان نقطه ضعف به حساب آورد. چرا که بخش‌های آموزشی و سرگرمی‌ها چندان قابل تغییر نیستند و وجود برخی از آن‌ها هم در بازی الزامی است.

با تمام شباهت‌ها شاید بتوان قطار شادی را کامل ترین اثر سازنده – حداقل از بین آثاری که تا به امروز در بازیاتو معرفی شده‌اند – از نظر تعداد و متنوع بودن بخش‌ها دانست.

تصویر 6 از بازی قطار شادی

علاوه بر تمام موارد ذکر شده بازی امکان تغییر زبان هم دارد. بازی به دو زبان انگلیسی و فارسی طراحی شده و در واقع تمامی امکانات آموزشی به زبان انگلیسی هم در دسترس و امکان پذیر هستند.

دیگر نکته حائز اهمیت در مورد قطار شادی نمره بالای 4.2 و داشتن 500 هزار نصب فعال در کافه بازار است. دستاوردی که کسب آن برای یک بازی مخصوص کودکان کار بسیار دشواری است. همچنین بازی در گوگل پلی هم نمره خوب 4.1 و بیش از 100 هزار دانلود دارد.

اگر تا به اینجا تصمیم به دانلود بازی نگرفته‌اید و قطار شادی نظر شما را برای دانلود جذب نکرده است پیشنهاد میکنم یک بار دیگر در نظر بگیرید که تخصص سازنده ساخت بازی‌های این رده سنی است و سری به سایر آثار تولید شده توسط آرا اوحانیان هم بزنید. قطعا بهترین انتخاب برای کودک شما این بازی و یا دیگر آثار همین توسعه دهنده خواهد بود.