دور هم جمع کردن یک تیم خوب با اعضای درست اولین قدم برای ساخت یک محصول خوب است. فرآیند توسعه بازی‌های ویدیویی بسیار سخت است از این رو به شکل غیرقابل انکاری بر هوش، مهارت، صبر و یک خواسته آهنین تکیه دارد.

چنین فاکتورهایی برای یک تیم مستقل هم صدق می کند. زیرا تیم هایی که زیرنظر و یا داخل شرکت ها نیستند می توانند به سادگی در حین فرآیند توسعه به یک دلیل غیرمنتظره از هم بپاشند!

وقتی اعضای تیمتان را انتخاب می کنید به هوش و توانایی افراد در همکاری با سایرین در ساخت یک محصول دقت کنید.

اندازه تیم

یکی از جالب ترین ابعاد توسعه بازی های موبایلی این است که فرصت های خوبی را به تیم های کوچک ارائه می دهند تا بتوانند وارد بازار رقابت شوند.

به طور کلی بازی های موبایلی در مقایسه با عنوان AAA برای کنسول و کامپیوتر بودجه و محدوده کوچک تری دارند. بازی های موبایلی طراحی شده اند تا در یک صفحه کوچک و با تکیه بر مکانیک های ساده اجرا شوند. بازی های موبایل برنامه نویسی، منابع و زمان تست و دیباگ کمتری نیاز دارند. از این رو افراد کمتری برای توسعه بازی در هر نقش اساسی نیاز است.

یکی از دلایل مهم کوچک بودن تیم های توسعه بازی موبایل این است که تیم انعطاف و کار بیشتری برای پیش بردن بازی دارد. در حالت خیلی بزرگ یا خیلی کوچک بودن تیم توسعه، سرعت پیشرفت فرآیند تولید بازی می تواند آهسته شود. اگر تعداد اعضای تیم زیاد باشند تسک های کمی برای انجام وجود دارد که در این حالت در هر نقش کلیدی، مسئولیت ها بین اعضای زیادی تقسیم می شود در نتیجه هیچکس واقعا احساس مسئولیت پذیری برای چیزی که باید انجام شود نخواهد داشت. هر چه اعضای تیم بیشتر باشد، شانس سوء ارتباطات و تلاش هدر رفته بیشتر خواهد بود.

دلیل مهم دیگری که برای کوچک نگهداشت تیم باید در نظر گرفت این است که هر چه تیم بزرگ تر باشد هزینه بیشتری خواهد داشت! با این که بازی های موبایلی می توانند واقعا سودآور باشند اما پایین بودن قیمت بازی هایی که تولید می کنید باعث نمی شود که از یک بازی میلیون ها تومان کسب درآمد کنید. به دلیل رقابت سنگین در این عرصه بسیار مهم است که هزینه توسعه بازی تا حد ممکن پایین نگهداشته شود.

نقش‎های کلیدی یک تیم موفق

داشتن یک نقش تعریف شده برای هر یک از اعضای تیم بسیار مهم است. اما هنگامی که با تیم های کوچک سر و کار داریم یک عضو تیم چندین نقش را بر عهده دارد و همان نقش ها بین سایر اعضای تیم به اشتراک گذشته شده است.

این دلیلی است که چرا تیم های کوچک فرصت های شغلی بهتری برای کسانی که در چندین نقش فعالیت دارند است. در این تیم ها اعضای تیم باید در ابعاد مختلف بازی به صورت همزمان کار کنند. در این وضعیت افراد تیم این فرصت را دارند تا استعداد خود را نشان دهند و همچنین در زمینه شغلی خود پیشرفت کنند. به طور کلی یک فرصت عالی برای افراد تا مهارت های جدیدی یاد بگیرند و تخصص خود را گسترش دهند.

در تیم توسعه بازی موبایل نقش های اساسی زیر وجود دارند:

انسجام تیم بازی سازی

هر فعالیتی که به همراه دیگران انجام می شود نیاز به یک گروه دارد تا برای هدف مشترک کنار یک دیگر بمانند، به خصوص در تیم های کوچک که هر شخص برای یک عنصر کلیدی پروژه مسئولیت دارد.

برای توسعه یک بازی نیاز به هفته ها، ماه ها و یا بیشتر زمان است. در طول این مدت هر نوع مشکلی می تواند بروز کند که باعث کندی با توقف پروژه می شود. مشکلاتی مانند عمل نکردن کد نوشته شده، خراب شدن گرافیک وارد شده در موتور، طراحی سوالاتی بدون جواب شفاف از نمونه های آن هستند.

اگر همه اعضای تیم یک دیگر را پشتیبانی نکنند و در چنین موقعیت های سختی همکاری نکنند پروژه به راحتی می تواند به شکست منتهی شود که نتیجه آن از دست رفتن زمان، پول و مهم از همه انگیزه تیم است. هنگامی که اوضاع بد پیش میرود، شما نیاز دارید تا افراد درست در کنار شما باشند، افرادی که بتوانند نظرات سازنده و کمک تیمی برای حل مشکل یا استفاده بهینه از استعداد های اعضای تیم داشته باشند.

متد‌های توسعه نرم افزار

بازی های ویدیویی نرم افزار هستند، تولید نرم افزار ها فرآیند و متدولوژی هایی دارند که شانس رسیدن به هدف را افزایش و هدر رفت تلاش و وقت را کاهش می دهد.

در فرآیند توسعه نرم افزار چندین متد وجود دارد که هر یک مزایا و معایب مخصوص به خود را داراست. متد اجایل یکی از متد های رایج توسعه نرم افزار امروزی است که برپایه تکرار و به صورت افزایشی عمل می کند. در این متد تیم ها اهداف کوتاه مدت تعیین می کنند که باعث پیشرفت کار می شود و با توجه به پیشرفت کار اهداف جدید تعیین می کنند، این چرخه تا آنجا تکرار می شود که پروژه به هدف تعیین شده برسد.

شور و عشق برای بازی‌ها

قسمت اصلی ساخت بازی عشق به بازی کردن است. برای کسب درآمد از بازی بسیار مهم است افراد تیم عاشق بازی های ویدیویی باشند. در بازی سازی به سطح بالایی از تعهد نیاز است تا به اهداف تعیین شده دست یافت. در راه رسیدن به این اهداف حتی نیاز به فداکاری های شخصی است. برای زنده ماندن یک تیم، احتمال این که انتخاب های دیگری نیز داشته باشد وجود دارد به عنوان مثال ممکن است کار روی وبسایت و یا اپلیکیشن را انجام دهند.

اگر افراد تیم برای بازی سازی شور و شوق داشته باشند، راحت تر میتوانند کار هایی که دوست ندارند را انجام دهند و در عین حال هدف اصلی را در ذهن نگهدارند. در غیر این صورت افراد تیم به سادگی تسلیم می شوند. توسعه بازی به صورت مستقل فرصتی است تا شور و اشتیاق را به حرفه تبدیل کنیم اما در صورتی این اتفاق رخ خواهد داد که زمانی که نیاز دارد را به آن اختصاص دهید.

نظر شما در مورد تشکیل تیم های بازی سازی مستقل در ایران چیست؟