کودکان علی‌الخصوص در سنین پایین نیازمند تربیت صحیح درست و اصولی هستند و این مهم جز با استفاده از ابزارهای مرتبط و دانستن شیوه‌های صحیح مخصوص کودکان مقدور نمی‌باشد. از این رو، چند سالی است که بسیاری از بازی سازان به سراغ ساخت بازی‌های اصولی و دانش محور بر پایه تجربیات و دانش صحیح این حوزه رفته‌اند و در نتیجه شاهد ساخت بازی‌هایی هستیم که مناسب تربیت و یادگیری صحیح کودکان به صورت بازی-یادگیری هستیم.

اگر بخواهیم از چند بازی موفق و محبوب در این سبک نام ببریم می‌توانیم به بازی‌هایی مانند فسقلی ها در فضا و فسقلی ها زیر دریا اشاره کنیم که همواره برای کودکانتان یک مرجع یادگیری اصولی به حساب می‌آیند. حال در این نقد و بررسی از بازیاتو به سراغ بازی دانا رفته‌ایم که مجموعه ای کامل و هدفمند از بازی‌هایی است که می‌توانید با اطمینان از طراحی این بازی‌های زیر نظر متخصصان تربیتی کودکان آن را در اختیار کودک خود قرار دهید. بازی دانا شامل ۶ بخش رنگ‌ها، اشکال، مفاهیم، اعداد، الفبا و سرگرمی است. البته که در هر کدام از این بخش‌ها شاهد چندین مینی گیم هستیم که سعی می‌شود در آن‌ها یادگیری کودک در همان مبحث به حد ممتاز برسد.

البته به گفته سازنده در بازه‌های زمانی شاهد اضافه شدن مینی گیم‌های مختلف به هر مبحث خواهیم بود. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های مثبت بازی دانا که در کمتر بازی ایرانی و علی‌الخصوص بازی‌های مناسب کودکان مشاهده می‌کنیم، این است که بازی دانا عاری از هر گونه تبلیغ‌های آزار دهنده برای کودکان است که باعث می‌شود والدین با خیال راحت تلفن همراه خود را در اختیار کودک گذاشته تا به بازی کردن و یادگیری بپردازد. صداگذاری و محیط بصری بازی کاملاً مناسب و مطابق با روانشناسی کودکان طراحی شده‌ و در بازی شاهد استفاده از رنگ‌های شاد و بشاش برای جلب توجه کودکان هستیم.

بخش اچیومنت یا دستاوردها نیز در بازی قرار داده شده‌ است که باعث تشویق کودک به انجام بازی و بدست آوردن یک سری از هدایا در بازی می‌شود. نکته مهم دیگر بازی دانا این است که بخش والدین در بازی قرار داده شده‌ است که قابلیت‌های مهمی از جمله دسترسی به تمام بازی‌های آموزشی و سرگرمی، ثبت دایمی روند فعالیت کودک، پنل برای نظارت بر عملکرد کودک و چت روم برای صحبت و گفتگو با دیگر والدین است که شایان ذکر است دو قابلیت آخر نیازمند خرید اشتراک است. بخش سرگرمی نیز برای کودک در نظر گرفته شده‌ تا کمی از یادگیری فاصله گرفته و به بازی کردن بپردازد و تنوع بیشتری را بتواند در بازی تجربه کند.

یکی دیگر از نقاط قوت بازی امکان باز کردن بازی روی مرورگر و به صورت وب اپ است که اگر فضای کافی جهت نصب بازی بر روی تلفن همراه خود ندارید، همچنان می‌توانید بازی را تجربه و اجرا کنید. اگر بخواهیم به نقاط منفی و مشکلات بازی نیز اشاره ای داشته باشیم، می‌توان به توقف ناگهانی بازی در برخی مواقع، لودینگ‌های طولانی، سنگین بودن بازی از نقطه نظر استفاده از منابع تلفن همراه و عدم وجود دکمه خروج از بازی اشاره کرد که امید است استودیوی سازنده به زودی این مشکلات جزیی را نیز حل کنند.

در پایان اگر به دنبال یک بازی مناسب برای اینکه کودک دلبندتان علاوه بر بازی کردن به یادگیری نیز بپردازد هستید، بازی دانا یکی از بهترین انتخاب‌های شما به حساب می‌آید که همین حالا می‌توانید از بازیاتو آن را دانلود کنید.


معرفی ویدیویی بازی دانا