چند سالی است به علت توسعه تکنولوژی گوشی های هوشمند و فراگیرتر شدن استفاده آن ها در میان مردم، بسیاری از فناوری های مرتبط به اینترنت به سوی موبایل سوق پیدا کرده اند. به عنوان مثال مدیران وب سایت های فروشگاهی مجبور شده اند برای راحتی کاربران هم نسخه ریسپانسیو موبایل و هم اپلیکیشن موبایلی برای خود طراحی کنند. همچنین در زمینه بازی نیز مصرف کنندگان بازی موبایل به مراتب بیشتر از بازی های کنسول و کامپیوتر شده اند. از این رو یک بازار بسیار گسترده با حجم مالی بسیار وسیع در زمینه بازی های موبایل به وجود آمده است.

ساخت بازی موبایلی، به علت بازار گسترده فروش و همچنین ارزش افزوده بسیار زیاد یکی از سودده ترین کسب و کارهای دانش بنیان امروزی می باشد. در بسیاری از کشورها از طریق ساخت بازی برای موبایل، جوانان خلاق بسیاری به شرکت های دانش بنیان در زمینه فناوری اطلاعات جذب شده و با کمک دانش فنی این جوانان ارزش افزوده بسیاری حاصل می شود. تعداد زیادی از شرکت های ساخت بازی موبایل در سراسر دنیا ایجاد شده اند که بازی های خود را در مارکت های بین المللی ارائه داده و در بازار جهانی به درآمدزایی می پردازند. البته تعدادی از شرکت ها بازی موبایلی خود را فقط برای کاربران کشور خود می سازند و معمولا آن ها را فقط در مارکت های محلی ارائه می نمایند.

تجربه شیرین بازی موبایلی

خوشبختانه در سال های اخیر ارزش بازار بازی موبایل در کشور ما نیز به خوبی درک شده است و بازی های زیادی اعم از بازی موبایل اندروید و آی او اس، توسط شرکت های دانش بنیان ایرانی ساخته شده و در مارکت های مشهور داخلی و خارجی برای دانلود کاربران قرار گرفته است.

معمولا اکثر کاربران به دنبال دانلود بازی رایگان موبایل هستند. از این رو سازندگان بازی باید این مورد را در طراحی بازی های خود در نظر بگیرند و اگر هم قصد دریافت وجه از کاربران دارند، باید به دریافت وجه در قسمت های درون برنامه ای بپردازند. برخی از انواع بازی رایگان آنلاین هم از طریق نمایش تبلیغات در قسمت هایی از بازی به کاربران، درآمد زایی می کنند.

در پایان لازم به ذکر است با وجود پتانسیل بسیار بالای بازار بازی گوشی موبایل، هنوز جای سرمایه گذاری بسیار و ورودی افراد خلاق بسیاری به این بازار در کشورمان وجود دارد و با بالاتر بردن کیفیت تولید بازی های داخلی می توان توقع داشت در سال های آینده سهم قابل توجهی از بازار بازی های موبایلی در مارکت های بین المللی نیز به بازی های موبایل ایرانی اختصاص پیدا کند.