اگر یک بازی رانر با یک بازی اکشن بی کله در  کلیسای stickman ها با هم ازدواج کنند،فرزند آنها چیزی شبیه به همین بازی stickman run خواهد بود.

استیکمن ران از تمام مواردی که گفتم ،دی ان ای به ارث برده است.اول اینکه یک بازی استیکمنی ست.بعید میدانم حد اقل برای یکبار هم که شده اسم استیکمن به گوشتان نخورده باشد.همان موجودات تک خطی سیاه و سفید که “مینیمالیسم” بارز ترین ویژگی جهان آنهاست.

البته استیکمن ران به سادگی معمول دیگر بازی های استیکمنی نیست و به اصطلاح کاراکتر های موجود در بازی از یک حجمی برخوردارند.اما هنوز هم سادگی در طراحی جز جدا ناپذیر آن است.

اما نمیتوان انکار کرد استیکمن ران در طراحی متاثر از شاهکار استودیوی پلی دد، یعنی limbo نبوده است. محیط تیره و تاریک با حضور تنها دو رنگ سفید و سیاه و طراحی بصری تنها با چند خطوط ساده به دور از هر گونه جلب توجه.

بازی استیک من

همانطور که گفتم بازی حاصل پیوند یک بازی رانر و یک بازی اکشن دهه نودیست.پس میتوان حدس زد که گیم پلی بازی دو عنصر حیاتی دارد. دویدن و ضربه زدن و باید این تصمیم سازندگان را تحسین کرد که از مکانیسم بازی های رانر استفاده کردند.چرا که دیگر مجبور نیستید با دو تا علامت جهت گوشه ی سمت چپ صفحه گوشیتان سر و کله بزنید.

کاراکتر شما به طور اتوماتیک مشغول دویدن است. البته قرار نیست که فقط در یک خط صاف کاراکتر کنترلی شما حرکت کند و شما هم فقط زحمت ضربه کشیدن به دشمنان را بکشید.سازندگان اولین عناصر حیاتی یک بازی رانر را پیش رویتان گذاشته اند.یعنی موانع،مسیر های هوایی و ایتم برای جمع آوری.

در طول مسیر سکه هایی وجود دارند که اکثرا در سطحی بالاتر از زمین قرار دارند و شما باید با یک دابل جامپ ،به سطح بالاتر که شامل حرکت روی یک تخته چوب است بروید و سکه ها را جمع آوری کنید.

و اگر فکر میکنید که این سکه ها اهمیت چندانی ندارند سخت در اشتباهید.جدا از خرید های هیجان انگیزی که با جمع آوری سکه ها،برایتان میسر می شود،باید به “شانس دوباره” اشاره کنم.یعنی اگر شما دو سوم مسیر را طی کرده باشید و کشته شوید،باید برگردید به اول مسیر اما اگر به تعداد کافی سکه داشته باشید ،با خرج کردن مقداری از آنها میتوانید به مسیر ادامه دهید.و  اجازه دهید  خیالتان را راحت کنم.استیکمن ران انقدر بازی سخت و پرچالشی هست که به این سکه ها نیاز مبرم پیدا کنید.
بازی استیک من ران
اما بپردازیم به بخش اکشن بازی، با داستان شروع کنیم و ببینیم اصلا این کشت و کشتار ها سر چیست؟

یک قوم وحشی و شرور به رهبری رئیس قدرتمند و خونخوارشان به دهکده ای کوچک حمله میکنند.تعدادی را میکشند،عده ای را به بند میکشند و در نهایت نور را از دهکده سرقت میکنند که این باعث شده  دیگر در آن اطراف چیزی جز تاریکی قابل مشاهده نباشد و حالا شما وظیفه دارید تا یک به یک افراد این قبیله را به جهنم ارسال کنید ،در دوئلی حماسی وار با رئیس رو به رو شوید و در نهایت نور را به دهکده برگردانید.

تمام داستان همین چند خط است.یعنی فکر نکنید که این شروع قصه است و در طول بازی شاهد پیچ و خم هایی خواهید بود.نه.استیکمن ران هم مشابه تمام اکشن های ساید اسکرولینگ و beat ’em up ،از یک قصه ی تک خطی و پیش پا افتاده بهانه ای دستاویز میکند برای ارائه دادن یکی دو ساعت سرگرمی ناب و لذت کشتن  ادم بد ها.

اما نمی شود از بازی اکشن حرف زد و درباره شیوه مبارزات صحبتی نکرد.شما در بازی با 5 کاراکتر مختلف رو به رو هستید که هرکدام با یکدیگر،هم ظاهر متفاوتی دارند هم سلاح مختلف.هرچند که برای شروع حق انتخاب ندارید و باید بازی را با کاراکتری که خود سیستم در اختیارتان میگذارد پیش ببرید تا با کسب امتیاز  های لازم موفق به آنلاک کردن دیگر شخصیت ها شوید.

دانلود بازی ادونچر
شما بازی را با raven اغاز میکنید که ظاهری شبیه به دزدان دریایی داردو یک شمشیر بزرگ در دست  که سلاح اصلی اوست.کافی ست به نزدیکی دشمن که رسیدید،دکمه ی کنترلی مخصوصش را که سمت راست صفحه قرار دارد لمس کنید.

به غیر از این دکمه،دو دکمه ی دیگر هم وجود دارد.یکی از آنها برای بالا بردن قدرت سلاحتان است.شما وقتی آن را می فشارید ،شمشیرتان عظیم تر شده و با یک ضربه، هرکس که در شعاع چند متری شما باشد ،دار فانی را وداع خواهد گفت.

دکمه ی دیگر هم  قدرت مافوق بشری شماست که وقتی احساس کردید تعداد دشمنان فراتر از توان شماست ،از آن کمک میگیرید.کافیست لمسش کنید،یک ثانیه بعد یک کشتی غول پیکر از عرض صفحه رد میشود و هرچه و هرکس که در مسیرش باشد را با خاک یکسان میکند.

گفتنی ست که هر دوی این قدرت های ویژه،استفاده ی محدود دارند.یعنی وقتی آن را فعال میکنید،یک نوار سفید رنگ که کنار انهاست ،شروع به کاستن میکند و پس از اتمام،مهلت استفاده ی شما از آن تمام شده و باید مدتی صبر کنید تا نوار دوباره پر شود.

بازی معمایی

آیا لازم هست که برای باز کردن دیگر شخصیت ها تلاش کنیم ؟ بله.
هرکدام از آن ها سلاح و قدرت ویژه ی مخصوص خود را دارند که دیدنشان خالی از لطف نیست.مثلا یکی از شخصیت ها که worgen نام دارد،یک گرگینه است که سلاحش هم یک چنگال تیز و بلند شبیه به دستان ولورین در سری فیلمهای مردان ایکس است.و قدرت ویژه ی او هم دسته ای از گرگ هاست که در شرایط بحرانی به یاری اش خواهند شتافت.

جدا از تنوع شخصیت های قابل کنترل بازی، باید به تنوع باس ها هم اشاره کنم.باس فایت های استیکمن ران واقعا جالب و نفس گیرند به ازای سپری کردن قسمتی از مسیر، با یک باس فایت رو به رو خواهید بود.یک مرد کت شلوار پوش که مانند اختاپوس ،تعدادی دست و پا پشت کمرش دارد،یک دختر غمگین با موهایی افشون که ظاهرا خیلی عصبانیست و یکی از باس های به شدت جذاب بازی هم مدوساست.

حتما میدانید که مدوسا یکی از شخصیت های جالب اساطیر یونان ست.

زنی که هرکس به چشمانش خیره شود،تبدیل به سنگ می شود.او در نهایت به دست پرسئوس ،جنگجوی نیمه خدای یونانی،سر بریده شد  و البته پرسئوس هم از سر بریده ی او در جنگ ها استفاده میکرد. چرا که فروغ کشنده ی چشمان سر بدون بدن مدوسا هنوز خاموش نشده بود.

و حالا یکی از باس های بازی ،همین مدوساست، مراقب چشمانش باشید.