بازی های سبک رقابتی – معمایی (Trivia) در بین کاربران خارجی از محبوبیت گسترده ای برخوردار هستند. هدف اینگونه بازی ها که اغلب به صورت آنلاین و هم زمان بین چند کاربر شکل میگیرد به چالش کشیدن میزان سطح آگاهی و دانش کاربران است. بازی هایی مانند Quiz Up در این سبک بازی ها قرار میگیرند و توانسته اند کابران زیادی را به خود جذب کنند. اما ما در این مقاله میخواهیم به بازی Quiz of Kings اشاره کنیم. بازیی که توانسته با ویژگی های منحصر به فرد خود که در ادامه ذکر میکنیم و مخصوصا ایرانی بودنش در میان بسیاری از کاربران ایرانی محبوبیت پیدا کند و روز به روز تعداد مخاطبانش افزایش گردد.

کوییز اف کینگ

بازیQuiz of Kings در نگاه اول بسیار ساده به نظر میرسد. در واقع زمانی که شما بازی را برای اولین بار اجرا میکنید در کمتر از 5 دقیقه به طور کامل به بازی مسلط میشوید. در حالت معمولی بازی، به صورت تصادفی یک حریف برای شما انتخاب می شود و شما در شش دور و در هر دور به سه سوال چهار گزینه ای در زمانی محدود پاسخ میدهید و بعد از پایان شش دور کسی که دارای بیشترین تعداد سوالات صحیح باشد، برنده است و مقداری سکه و تجربه کسب میکند و به فرد بازنده فقط مقدار کمتری تجربه داده میشود. اما اگر در حین رقابت، فردی بخواهد بازی را واگذار کند و تسلیم شود، جریمه شده و مقداری سکه از او کم میشود.

بازی دانستنی

سازندگان بازی به خوبی توانسته اند با افزودن امکاناتی از قبیل آیتم های قابل استفاده در حین پاسخ به سوالات، امکان چت با حریف، انتخاب موضوع سوالات به دست کابران، رقابت و چت گروهی و لیگ هفتگی و همچنین حالت های دیگر بازی (مانند بازی نامحدود و لیگ ستاره ها) این ایده ی ساده را برای تمامی کاربران به یک سرگرمی منحصر به فرد تبدیل کنند.

بازی Quiz of Kings

اما اکنون میخواهیم نکته ی دیگری را در مورد بازی Quiz of Kings بررسی کنیم که شاید مهم ترین عاملی است که باعث موفقیت این بازی شده است. یکی از نقاط ضعفی که معمولا در بازی های سبک رقابتی – معمایی دیده میشود و سازندگان به این نکته کمتر توجه میکنند این است که به دلیل تعداد کم سوالات، بازی روز به روز برای کاربرانش تکراری تر و خسته کننده تر میشود.

اما سازندگان بازی با زیرکی توانسته اند کاری کنند که طراحی سوالات بازی به عهده ی خود کاربران باشد و در عوض به ازای هر سوال به کاربر مقداری سکه داده میشود. در واقع سازندگان بازی توانسته اند با یک تیر، دو نشان را بزنند؛ اول آنکه از تکراری شدن سوالات تا حد ممکن دوری کنند و دوم، به کاربران این اجازه را داده اند که علاوه بر بازی کردن بتواند هم از طریق طراحی سوال و هم از طریق بررسی سوالات سکه جمع کنند.
البته تنها ایراد این کار این است که در برخی مواقع سوالات توسط کاربران اشتباه طراحی میشوند؛ به طور مثال غلط های نگارشی یا جواب های غلط.
البته میتوان از این ایراد چشم پوشی کرد؛ زیرا این گونه اشتباهات خیلی به ندرت اتفاق می افتند.

بازی ایرانی Quiz of Kings

محیط کاربری و گرافیک بازی نیز نقص خاصی ندارد و قابل تحسین است.
رنگ بندی شاد و تضاد رنگ ها در محیط کاربری و فونت ها مناسب بازیِ سبک Trivia طراحی شده است. صداگذاری بازی نیز در همان حد جذاب است و موسیقی بخش سوالات به خوبی حس رقابت را به کاربر القا میکند. خوشبختانه بدلیل جزئیات کم در بازی، شاهد عواملی مانند افت فریم یا لگ در بازی نیستیم.

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد، اغلب بازی های رقابتی – معمایی هدف یکسانی دارند و تنها چیزی که باعث میشود تا اثر توسعه دهندگان این سبک متفاوت و جذاب به نظر برسد، خلاقیت و نوآوری آنان است که در بازی Quiz of Kings چندین بار شاهد نوآوری های سازندگان این بازی سرگرم کننده بودیم .این نوآوری ها در زمینه های چنین سبکی میتواند ادامه داشته باشد. با این حال باید منتظر بروز رسانی های جدید این بازی بمانیم تا شاهد نوآوری های جدیدی از سازندگان این بازی باشیم.