بازی‌های آرکید به علت ماهیت سرگرم‌کنندگی و لذتی که به بازیکنان هدیه می‌دهند، همواره از سبک‌های پرطرفدار به حساب می‌آیند. اگر بخواهیم به چند نمونه محبوب در این سبک اشاره کنیم می‌توان به بازی‌های Crossy Road و Altos Adventrue اشاره کرد.

استودیوی سون استار گیمز اقدام به ساخت بازی جذابی به نام راه پورتال کرده است. این بازی که سعی کرده است با افزودن ایده و خلاقیت‌های جدید به بازی، یک بازی خلاقانه داخلی را بسازد، به خوبی توانسته در این راه قدم بردارد و به موفقیت خوبی نیز دست پیدا کند.

اگر بازی محبوب و معروف Geometry Dash World را قبل از ورود به این بازی، تجربه کرده باشید متوجه شباهت این دو بازی به یکدیگر خواهید شد. البته این نکته را مد نظر قرار دهید که در بازی راه پورتال قرار نیست با یک بازی کلون و کاملا شبیه با بازی جیومتری دش رو به رو شوید؛ بلکه راه پورتال نه تنها نسخه پیشرفته‌تر جیومتری دش است، علاوه بر این بسیار سخت‌تر، چالش برانگیز‌تر و حتی زیباتر می‌باشد.

زمانی که برای بار اول وارد بازی می‌شوید شاهد گرافیک و آرت بسیار زیبای بازی خواهید شد و در جای جای بازی، چراغ‌های نئونی رنگارنگ را مشاهده خواهید کرد. پس از ورود به مراحل بازی دو توپ را می‌بینید که به دنبال یکدیگر مسیر مستقیمی را به سمت جلو طی می‌کنند. گیم‌پلی بازی بدین صورت است که شما باید همزمان با استفاده از سمت چپ و راست صفحه، حرکت دو توپ را کنترل کنید و از موانع و پستی بلندی‌ها عبور کنید و در صورت از بین رفتن یکی از توپ‌ها، باید مرحله را مجددا و از ابتدا شروع کنید. در ابتدا شاید کمی ساده به نظر بیاید اما اصلا جای نگرانی نیست چرا که بازی چالش‌های بسیار سختی را برایتان پیش بینی کرده است و قطع به یقین برای گذر از هر مرحله، بارها و بارها باید تلاش کنید.

اگر بخواهم به طور خلاصه بگویم، بازی شما را تا مرز جنون به پیش می‌برد و حتی گاهی از شدت عصبانیت از تجربه بازی دست خواهید کشید! از طراحی نئونی و مراحل چالشی بازی که به زیباترین شکل ممکن چیده شده‌اند که بگذریم، نوبت اشاره به جزییات دقیق بازی است. تیم سازنده بازی سعی کرده‌اند تا به همه جزییات بازی دقت کنند، از انیمیشن چرخش داخل توپ‌ها گرفته تا طراحی دقیق مپ‌های بازی که شما را مبهوت زده می‌‎کنند. یکی از نکات بسیار جالب که در بازی به چشم می‌خورد و بازی را یک قدم از بازی‌های مشابه جلوتر می‌اندازد، این است که بسته به میزان نگه داشتن انگشتتان روی صفحه، توپ‌ها به مقدار متفاوتی از زمین جدا می‌شوند.

حال تصور کنید برای عبور از هر مرحله شما نه تنها باید حواستان به دو توپ متحرک باشد بلکه برای عبور هر توپ از هر مانع نیز باید مقدار نگه داشتن انگشتتان روی صفحه را نیز محاسبه کنید! به این دو مورد این را نیز اضافه کنید در برخی مراحل توپ‌ها رنگی شده و شما باید هر توپ را روی مسیری حرکت دهید که به رنگ همان توپ است!! قطعا در همان مرحله اول بازی به این نتیجه خواهید رسید که این بازی را دونفری به پیش ببرید و شاید اصلا بهتر بود که این بازی به صورت یک بازی دو نفره طراحی می‌شد چرا که تمرکز فوق‌العاده زیادی برای کنترل دو توپ توسط یک نفر نیاز دارد که در برخی مراحل تقریبا نشدنی و یا بسیار بسیار سخت است. البته نگران نباشید چرا که در صورتی که احساس کردید بازی برایتان سخت است به راحتی می‌توانید سطح سختی بازی را در تنظیمات بازی تغییر داده و بازی را روی حالت آسان‎‌تر تجربه کنید.

بازی در حال حاضر دارای 8 مرحله کاملا متفاوت چه از نظر محیط و چه از نظر موانع است که زمان بسیار زیادی شما را سرگرم خواهند کرد. در بازی یک حالت تمرینی نیز قرار داده شده است که شما می‌توانید مراحل را به طور کامل و حتی با از بین رفتن یک توپ نیز تجربه کنید تا با موانع بازی به طور کامل آشنا شوید و سپس وارد بازی اصلی شوید.

در قسمت‌های بخصوصی از مراحل، نقطه ذخیره و یا همان Checkpoint قرار داده شده است که شما می‌توانید مجددا از همان قسمت مرحله را ادامه دهید که البته نیازمند قلب است و شما باید با دیدن تبلیغات و یا خرید از فروشگاه بازی، این قلب‌ها را قبل از ورود به هر مرحله جمع‌آوری کرده باشید. در تنظیمات بازی نیز می‌توانید سطح گرافیک بازی را تغییر دهید و این مهم باعث می‌شود تا بازی حتی بر روی دستگاه‌های میان‌رده نیز به راحتی و بدون مشکل اجرا شود.

اگر بخواهیم به مشکلات بازی نیز نگاهی داشته باشیم می‌توان به لگ زدن بازی در حالت گرافیک بالا حتی روی دستگاه‌های پرچمدار، محیط کاربری و منوی گُنگ و تبلیغات زیاد که در صورت Idle شدن بازیکن به وی نمایش داده می‌شود، اشاره کرد که البته امیدواریم تیم سازنده به زودی و با انتشار یک آپدیت این مشکلات جزئی را نیز رفع کنند.

در نهایت اگر به دنبال یک بازی چالش برانگیز و جذاب برای گذران اوقات فراغت خود و حتی تجربه یک بازی با دوستانتان بر روی یک موبایل هستید، به هیچ عنوان بازی راه پورتال را از دست ندهید و همین حالا این بازی را از سایت بازیاتو دانلود کنید و مطمئن باشید که پیشمان نخواهید شد.


معرفی ویدیویی بازی راه پورتال