بازی‌های اکشن که با چاشنی کژوال طعم‌دار شده‌اند، همواره از جذابیت بسزایی برای کاربران و بازیکنان برخوردار بود و هستند. این سبک از بازی‌ها علاوه بر این که سعی در پر کردن اوقات فراغت شما دارند، از طرفی هم به تقویت حواس و تمرکز و القای حس هیجان و رقابت به بازیکنان می‌پردازند و همین مهم باعث می‌شود که تجربه‌ی این بازی‌ها جذاب و سرگرم‌کننده به نظر برسد. اگر بخواهیم از چند بازی موفق در این سبک نام ببریم می‌توان به بازی‌های Mini Militia 2 و My Friend Pedro اشاره کرد.

در این نقد و بررسی از بازیاتو قصد داریم به معرفی یکی از بازی‌های نوظهوری بپردازیم که ساخته‌ی استودیوی پیله است و حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد. نام این بازی، بازی پوکه است که یک بازی آنلاین چند‌نفره به حساب می‌آید که در این بازی هدف شما کشتن بقیه افراد حاضر در بازی می‌باشد. سازندگان بازی پوکه سعی کرده‌اند تا حد امکان بازی را خلاقانه و جذاب بسازند و به خوبی نیز در این مسیر موفق بوده‌اند. اساس داستان و گیم‌پلی بازی بنابر درگیرشدن کاراکترهای بازی و در نهایت کشتن بقیه افراد است؛ بدین صورت که افراد به صورت آنلاین وارد محیط بازی شده و هر نفر کنترل یک کاراکتر معلق در هوا توسط جت‌پک را در یک نقشه به نسبت بزرگ، در دست می‌گیرد و باید با شلیک به بقیه‌ی بازیکنان آن‌ها را از پا درآورد.

در حقیقت هر بازیکن باید سعی کند با کنترل درست کاراکتر خود و استفاده صحیح از ابیلیتی و قابلیت‌های منحصر به فرد هر کاراکتر، میدان جنگ را در دست گرفته و در عین حال با توجه به مکان بقیه‌ی افراد از دست آن‌ها فرار کند. انیمیشن‌ها، جلوه‌های بصری و صداگذاری بازی به خوبی طراحی و پیاده‌سازی شده تا اختلالی در تجربه بازیکنان در حین مبارزه پیش نیاید. کاراکترهای بازی از تنوع خوبی برخوردار هستند و سعی شده تا با استفاده از المان‌ها و فرهنگ داخلی طراحی شوند. به علاوه در پس زمینه هر کاراکتر، داستان منحصر به فردی روایت می‌شود که در نهایت و در حین تجربه بازی به چشم بازیکنان می‌آید و در ضمیر ناخودآگاه بازیکن حس خوبی را القا می‌کند.

بر همین اساس هر کاراکتر در طول بازی تفنگ و قابلیت بخصوص خود را نیز دارد. یکی از ویژگی‌های متفاوت این بازی زمانی است که سلامتی کاراکتر کم می‌شود و بازیکن می‌تواند آن را به قسمت‌های ابر مانند نقشه ببرد تا پس از گذشت زمانی کوتاه، سلامتیش مجددا شروع به پر شدن کند و همین قابلیت کمی چاشنی استراتژی نیز به بازی اضافه می‌کند. استودیوی سازنده حتی قسمت بتل‌پس نیز به بازی اضافه کرده‌ که در هر فصل از بازی با محتوای جدید به بازی اضافه می‌شود و شامل دو بخش پریمیوم و رایگان است و البته نقش بسزایی در ترغیب بازیکنان به تجربه مجدد بازی و بازگشت به آن دارد. بازیکن پس از تجربه هر راند از بازی، مقدار مشخصی سکه می‌گیرد که می‌تواند با آن‌ها به ارتقای کاراکتر مورد علاقه‌اش بپردازد.

بخش لیدربورد و دستاوردها هم مانند اکثر بازی‌های این سبک در بازی گنجانده شده است. می‌توان گفت که استودیوی سازنده در حین ساخت بازی به جزئیات توجه زیادی داشته‌اند و حتی سیستمی را نیز در بازی تعبیه کرده‌اند که بازیکنان در صورت ساکن ماندن به بیرون از بازی هدایت می‌شوند تا مزاحم تجربه بقیه‌ی افراد نشوند. بازی دارای 4 مود مختلف است که شامل مود شکار، مود فیوز، مود تسخیر و مود بزن بزن است که هر کدام دارای قوانین و شرایط بازی بخصوص خود هستند؛ به طور مثال در در ساده‌ترین حالت بازی که مود شکار است هر بازیکن با 5 نفر دیگر وارد مبارزه می‌شود و هر کس که سریع‌تر 8 بار بازیکنان را از پای درآورد، برنده بازی خواهد شد.

اگر بخواهیم به نقاط ضعف بازی نیز اشاره‌ای داشته باشیم می‌توان به عدم امکان خروج از مسابقه در صورت منصرف شدن بازیکن، نبود مینی مپ در بازی، مشکلات جزئی مربوط به سرور و سنگین بودن بازی برای گوشی‌های ضعیف‌تر اشاره کرد که البته با توجه به کیفیت بالای بازی، قابل توجیه است. امیدواریم که استودیوی سازنده نیز با ارائه یک بروزرسانی به رفع این مشکلات جزئی بپردازد.

در نهایت اگر شما هم به این سبک از بازی‌های اکشن علاقمندید و دوست دارید تا یک تجربه جدید و جذاب ساخت داخل داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم به هیج عنوان بازی پوکه را از دست ندهید و همین حالا آن را دانلود و تجربه کنید.


معرفی ویدیویی بازی پوکه : مبارزان کمپانی