بدون شک بازی‎های پازلی به دلیل تحریک ذهن طیف عظیمی از کاربران گوشی‎های هوشمند را به سمت خود جلب می‎کنند و ساخت بازی‎های مشابه در این سبک باعث شده است زمان انتخاب در بین عناوین متعدد گیج شوید. در این مطلب قصد داریم بازی Polysphere (پالیسفیر) را به شما معرفی کنیم که نشان می‎دهد چطور یک بازی ساده می‎تواند به قدری متفاوت باشد که کاربر را به چالش بکشد.

اگر به بازی‎هایی مانند KAMI 2 و Shadowmatic علاقه دارید یقینا از پالیسفیر لذت خواهید برد.

گیم‎پلی این بازی راحت و آرام‎بخش است، هرگز هدف بازی سخت بودن پازل‎ها نیست ولی حل آن‎ها ساعت‎ها کاربر را سرگرم می‎کند.

در تمامی مراحل این بازی قسمت‎های گوناگون یک شکل پراکنده هستند و بازیکن تنها باید به کمک حرکت 360 درجه این قطعه‎ها را در کنار یکدیگر بگذارد و شکل نهایی را به وجود آورد. گیم پلی بازی بسیار ساده است و تنها باید انگشت خود را روی نمایشگر گوشی بگذارید و برای درست کردن شکل نهایی جسم را بچرخانید.

پازل‎ها به معنای پیدا کردن زاویه صحیح یک جسم سه بعدی نیستند. این بازی کل تصویر را آشکار نمی‎کند ولی هدف هر بازی پیدا کردن نقطه‎ای است که تمامی قطعات با یکدیگر یک تصویر را شکل می‎دهند. زمانی که قطعات در مکان صحیح قرار گیرند، آن‎ها شکل نهایی را به وجود می‎آورند که می‎تواند یک توت‎فرنگی، الماس یا یک فضانورد باشد.

شاید فکر کنید کار سختی نیست و همه چیز به شانس بستگی دارد. اما باید گفت سازنده بازی دو ویژگی هوشمندانه در بازی قرار داده است تا کمی بازیکن را به چالش بکشد و لذت بازی را بیشتر کند.

یکی از آن‎ها در مورد  ظاهر تکه‎های پازل و شکل نهایی است. طراحی آن‎ها به نحوی است که در اکثر اوقات می‎توانید قطعه‎هایی که با یکدیگر جور می‎شوند را حدس بزنید، در نتیجه راحت‎تر شکل را می‎چرخانید. نکته دوم رنگ‎بندی این تکه‎ها است که باعث می‎شود بازیکن راحت‎تر زاویه صحیح را پیدا کند.

گرافیک متفاوت و استفاده از یک موسیقی متن ساده باعث شده است بعد از انجام بازی نه تنها حس خوبی داشته باشید بلکه آرام شوید.

یکی از جنبه‎های منفی این بازی (البته از نظر برخی از افراد!) به نمایش گذاشتن تبلیغات در حین بازی است. در واقع توسعه‎دهندگان این بازی سیستم درآمدی را در بازی قرار داده‎اند تا بازیکن با پرداخت هزینه به صورت ماهیانه تبلیغات را حذف کند و امتیازهایی به دست آورد.

نشان دادن تبلیغات در زمان‎های مختلف روی تجربه کاربر تاثیر منفی می‎گذارد و بسیاری از آن‎ها به همین دلیل به این بازی رای منفی داده‎اند. اگر می‎خواهید از دست آن‎ها خلاص شوید کافی است هنگام بازی اینترنت گوشی خود را خاموش کنید.

از نظر برخی از بازیکنان بازی Polysphere ساده است ولی دسته دیگر افراد می‎توانند در زمان بازی از نکات و استراتژی‎های زیر استفاده کنند.

رنگ‎ها را با یکدیگر هماهنگ کنید

زمانی که سعی می‎کنید تمامی قطعه‎ها را در کنار هم بگذارید، بهترین راه برای انجام این کار هماهنگ‎سازی رنگ‎ها است. گرچه بعضی از اجسام تابلو هستند اما بهتر است به دو دلیل سعی نکنید تصویر را حدس بزنید. دلیل اول این که تصویر از پهلو است و در نتیجه حدس زدن آن سخت است و دلیل دوم این است که پازل گاهی اوقات تنها دو یا سه رنگ دارد.

اما اگر رنگ‎ها را با یکدیگر هماهنگ کنید، بهتر می‎توانید متوجه شوید چطور تمامی قطعه‎ها در کنار یکدیگر قرار می‎گیرند. جدا از آن، زمانی که رنگ‎ها به عنوان مثال صورتی و قرمز هستند، به سختی می‎توانید حدس بزنید تصویر لب، یاقوت سرخ یا یک مرغ مگس‎خوار است.

اگر جواب صحیح به نظر می‎رسد، پازل را 180 درجه بچرخانید!

گاهی اوقات، با آن که قطعه‎ها را در کنار یکدیگر قرار می‎دهید اما پازل کامل نخواهد شد. همه چیز به نظر درست است اما نظر بازی چیز دیگری است. اگر با این مشکل روبرو شده‎اید خیلی راحت ممکن است به اشتباه تصویر را برعکس کرده باشید. تصویر را 180 درجه یا کمی بیشتر بچرخانید تا رنگ‎ها دوباره با یکدیگر هماهنگ شوند و اگر جواب صحیح نیست به راه‎حل نزدیک‎تر شوید.