اواسط فروردین‌ماه سال 99 بود که یک خبر جنجالی و البته مهم برای توسعه‌دهندگان موبایلی در رسانه‌ها منتشر شد؛ یک پرونده انحصارطلبی جدید که در آن خبری از خانواده اسنپ و دیجیکالا نبود.

وحید رحیمیان، مدیرعامل فروشگاه اندرویدی مایکت در گفتگو با دیجیاتو از شکایت این مارکت علیه کافه‌بازار خبر داده بود و اعلام کرده بود که پس از بحران کرونا قصد دارند این درخواست خود را به شورای ملی رقابت ارسال کند.

مدیرعامل مایکت دلیل اصلی این شکایت را انحصارطلبی کافه‌بازار بیان کرد که طی چند سال اخیر مانع رشد مایکت و داشتن محتوای دست اول (بازی‌های موبایلی ایرانی) توسط این پلتفرم، شده است.

از آن‌جایی که کافه بازار و مایکت با وجود تحریم‌های گوگل پلی توانسته‌اند بخش قابل توجهی از نیازهای کاربران اندرویدی را بر طرف کنند تصمیم گرفت گفتگوی اختصاصی داشته باشیم با “وحید رحیمیان” مدیرعامل مایکت و از ابعاد مختلف این شکایت بیشتر مطلع شویم.


مشاهده ویدیوی کامل مصاحبه آنلاین بازیاتو با مایکت:


معرفی: وحید رحیمیان، دانشجوی دکتری نرم‌افزار دانشگاه صنعتی شریف و مدیرعامل استور اندرویدی مایکت

پرسش: مدت‌هاست که شرایط کافه‌بازار به این صورت هستش و حتی اجازه استفاده از تبلیغات ادموب را هم نمی‌دهید، چه اتفاقی افتاده که پیش از این خبری از شکایت نبوده و الان تصمیم به شکایت علیه این انحصار طلبی گرفته اید؟

پاسخ: ساز و کارهای قانونی تازه شکل گرفته و ما تجربه مشابهی را سال 95 از نزدیک شاهدش بودیم، بین دو بوک استور (فروشگاه کتاب) فیدیبو و طاقچه که در آن زمان پرونده به نتیجه‌ای نرسید و احساس ما این بود که شاید کار سخت و پیچیده‌ای باشد.
اما در یک سال و نیم اخیر چندین پرونده ضد انحصار مثل ماجرای اسنپ، تپسی و الوپیک و ماجرای اسنپ‌فود و چیلیوری، داشتیم و در شرایط فعلی که کمی ساز و کار بهتری وجود دارد، احساس اینه که به نتیجه می‌رسیم و فیدبک‌ها نشان‌دهنده این بوده که شانس خوبی برای برنده شدن داریم.

پرسش: مایکت در چندسال اخیر با اضافه کردن قابلیت‌های مهمی مثل ماینت و دانلود بازی دیتادار با ترافیک نیم بها، توانسته تجربه کاربری خوبی را برای کاربران به وجود بیاورد؛ آیا انحصار کافه بازار باعث شده شما نتوانید به تعداد دانلود بازار برسید؟

پاسخ: بله، در سه سال اخیر تاثیر خیلی زیادی داشته، ما تقریبا همزمان با کافه بازار شروع کردیم (حدود شش ماه)
چند سال اول مشکلاتی داشتیم اما الان که زیر ساخت ما به سطحی رسیده که ترافیک قابل توجهی را داریم پاسخ می‌دیم یکی از مشکلات اصلی محتوا هستش.
وقتی یک کانتنت را نداریم، کاربر میاد میبینه یک بازی موبایلی نیست و میره جایی که بتونه اون بازی را دانلود بکنه.
دلیل تشدید این نوع رفتار توسط کافه‌بازار، میتونه این باشه که اگر کاری انجام نده ممکن اختلاف بین بازار و مایکت بیش از پیش کاهش پیدا کنه.
احساس ما اینه که نبودن یک سری از بازی‌های خوب یا دیر اومدن اون‌ها و در بدترین حالت برداشتن بازی توسط توسعه‌دهنده، شرایطی را به وجود می‌آورد که به نفع هیچ کس نیست.
البته توسعه‌دهندگان از این کار خیلی خوشحال نیستند اما خب چاره‌ای ندارند تا بتوانند توسط بازار، پروموت شوند.

پرسش: کافه بازار حدود 42 میلیون نصب فعال دارد، کاربران مایکت چند میلیون است؟

پاسخ: به همون نسبت، 15 میلیون کاربر داریم.

پرسش: یکی از چالش‌های مهم برای توسعه‌دهندگان، استفاده از تبلیغات ادموب و کسب درآمد دلاری است. اما کافه بازار با این کار مخالف هستش؛ موضع مایکت در رابطه با ادموب به چه صورت هستش؟

پاسخ: ما قانونی برای محدود کردن توسعه‌دهندگان نداریم، بله بازی‌ها می‌توانند از ادموب، تپسل، مگنت و هر سرویس دیگه‌ای استفاده کنند.

پرسش: برخی از توسعه‌دهندگان معتقدند که کار بازار انحصار نیست و در حال ارائه یک سری سرویس به شرکای تجاری خودش هستش؛ نظر شما چیه؟

پاسخ: والا کاری که کافه بازار می‌کنه تعریف کلاسیک انحصار هستش مثل مایکروسافت اواخر دهه 90 که با استفاده از یک سری مکانیزم قانونی یک انحصار غیر قانونی به وجود آورد و البته محکوم شد.

پرسش: گفته بودید زمان شکایت مایکت از کافه بازار به شورای رقابت، بعد از کرونا خواهد بود؛ با توجه به ادامه دار بودن پدیده کرونا، همچنان شکایت برای بعد از کروناست یا کاری انجام شده.

پاسخ: ما فرایند را شروع کردیم اما خب فرایند حساسیت‌های تکمیل مدارک قانونی دارد که حدود دو ماه زمان می‌برد، اما ما این کار را سمت خودمون از اوایل اردیبهشت شروع کردیم.

پرسش: فکر می‌کنید در این پرونده به پیروزی برسید؟ چه اتفاقی بیوفتد شما موفق بوده اید؟

پاسخ: فکر می‌کنیم به نتیجه برسیم و بنظر میاد بلوغ قانونی کشور به حدی رسیده که چنین کیس‌هایی را خوب بررسی کند.
ما بیشتر از خودمون معتقدیم این کار به نفع اکوسیستم خواهد بود و شاید در روز اول تاثیر عجیبی وجود نداشته باشد. شاید صرفا یک حکم باشه و حکم هم تاثیر خودش را داره و چیزی که تا الان قباحت قانونی نداشته، قباحت پیدا می‌کنه و شرایط به سمتی میره که رقابت آسون بشه و کارهای حذف رقیب کم بشه که به نفع توسعه‌دهندگان و بازیکنان هستش و طبعا مارا هم خوشحال می‌کند.


توجه: شما می‌توانید مصاحبه را به صورت کامل و ویدیویی در آپارات بازیاتو مشاهده نمایید.