در دنیای ویدیوگیم، در کنار بازی‌های باکیفیت و پر خرج کمپانی‌های بزرگ، آثار مستقلی هستند که به دلیل محدودیت بودجه‌ی سازندگانشان نمی‌توانند تبلیغات پر‌ زرق و برق و گسترده‌ای داشته باشند و به همین دلیل در بین گیمر‌ها و مخاطبان کمتر شناخته شده می‌مانند.
در بین آثار مستقل بسیار خوبی که در سال 2019 برای کامپیوتر و کنسول‌های شخصی منتشر شد، بازی My Friend Pedro  توانست در بین گیمر‌ها به محبوبیت خوبی دست پیدا کند. از دلایل اصلی به محبوبیت رسیدن این بازی می‌توان به گیم پلی نوآورانه و جذاب آن اشاره کرد.
حالا بعد از گذشت تقریباً ۲ سال از زمان عرضه‌ی بازی، استودیو Dead Toast تصمیم گرفته است که نسخه‌ای فرعی از آن را برای موبایل‌ها منتشر کند؛ اما سوال اینجاست که آیا این نسخه‌ی فرعی صرفاً نوعی سوءاستفاده از نام و محبوبیت بازی My Friend Pedro است و بیشتر جنبه‌ی تجاری دارد، یا اینکه قرار است اثری خوش ساخت و در حد و اندازه‌ی نسخه‌ی اصلی باشد؟
برای یافتن پاسخ این سوال، با معرفی بازی My Friend Pedro بر روی موبایل تا انتها همراه ما باشید.

اکثر شرکت‌ها و استودیو‌های بازی سازی، بعد از موفقیت تجاری آثار خود بر روی کنسول‌ها، نسخه‌‌ای کوچک‌تر یا فرعی از آثار خود را بر روی پلتفرم موبایل عرضه می‌کنند. استودیو مستقل و کوچک Dead Toast نیز از این قاعده مستثناء نیست.

به یک موز در عملیات نجات خانواده‌اش کمک کنید!

داستان بازی در مورد دوست شما، Pedro است. Pedro در واقع یک موز است که گروهی از خلافکاران،‌ همسر و بچه‌هایش را گروگان گرفته‌اند و Pedro تصمیم گرفته است که خانواده‌اش را از دست آن‌ها نجات دهد و شما باید به او در این ماجراجویی کمک کنید.
داستان بازی بسیار کلیشه‌ای و تا حدی تکراری است، اما فراموش نکنید که گاهی داستان صرفاً یک بهانه‌ی ساده برای شروع مراحل بازی است و اکثر اوقات نیاز نیست که یک داستان پیچیده برای اثری اکشن نگارش شود.

سازندگان بازی My Friend Pedro در طراحی گیم‌ پلی بازی از حرکات اِسلوموشن مکس پِین مانند، شخصیت اصلی سه‌گانه‌ی فراموش نشدنی Max Payne الهام گرفته‌اند. گیم پلی بازی بر پایه‌ی صحنه‌های اکشن اِسلوموشن و انجام حرکات نمایشی بنا شده است و شما می‌توانید در محیط‌های مختلف با انجام حرکات نمایشی و شلیک کردن‌ به دشمنان صحنه‌های سینمایی بسیار جذابی را خلق کنید. گیم پلی بازی بسیار هیجان‌‌انگیز و مهیج است و سرعت نسبتاً خوبی دارد و هنگام انجام مراحل به هیچ عنوان کسل‌‌ و یا خسته نخواهید شد.
یکی از نکات مثبت بازی My Friend Pedro گان پلی آن است. گان پلی بازی بسیار لذت بخش است و به مخاطب برای ادامه‌ دادن مراحل بازی انگیزه‌ی کافی می‌دهند.

تجربه‌ای هیجان انگیز ولی کوتاه

یکی از ایراداتی که هم از نسخه‌ی کنسولی و هم از نسخه‌ی موبایلی بازی My Friend Pedro می‌توان گرفت، کوتاه بودن مدت زمان تجربه‌ی بازی است که خوشبختانه به لطف گان پلی‌ مهیج و لذت بخش بازی، مراحل این بازی ارزش بار‌ها و بارها بازی کردن را دارند.

استودیوی Dead Toast برای ایجاد تنوع و جلوگیری از یکنواخت شدن مراحل بازی از ایده‌های خلاقانه و جالبی استفاده کرده است.‌ به عنوان مثال مواردی از جمله ماهی‌تابه و اسکیت بُرد در برخی از مراحل گنجانده شده است و حتی می‌توانید لذت پریدن از روی موانع با استفاده از موتور سیکلت را در چندین مرحله تجربه کنید. البته این موارد در نسخه‌ی اصلی و کنسولی بازی نیز حضور داشتند.

تجربه‌ی لذت بخش شلیک کردن حین موتور سواری

بدون شک محیط‌ و گرافیک نسخه‌ی کنسولی بازی، نسبت به نسخه‌ی موبایل آن با جزئیات‌ و کیفیت‌ بالا‌تری طراحی شده است؛ اما گرافیک ساده و مینیمال بازی با توجه به حجم آن بر روی موبایل قابل قبول است و نمی‌توان ایراد زیادی از آن گرفت و بازی از نظر فنی نیز مشکل خاصی ندارد و فیزیک بازی به خوبی طراحی شده است.

در بازی‌های ویدیویی یکی از عناصری که در انتقال حس به مخاطب نقش موثری دارد، موسیقی است. موسیقی تکنو و الکترونیک بازی هیجان مثال زدنی را به بازی تزریق کرده و به خوبی با لحظه به لحظه‌ی بازی همگام شده است.
صداگذاری اسلحه‌ها و صدای برخورد گلوله‌ها به اجسام مختلف نیز به خوبی طراحی شده است اما متاسفانه برای دشمنان و دیالوگ‌های نوشتاری بازی صداگذاری مناسبی انجام نشده و در بین شخصیت‌های بازی فقط برای Pedro صداگذاری مختصر و کوتاهی انجام شده است.

بازی My Friend Pedro: Ripe for Revenge جدید‌ترین ساخته‌ی استودیو Dead Toast، قطعاً اثری بی‌عیب و نقص نیست، اما گیم پلی مهیج آن باعث شده است که این نسخه در حد و اندازه‌ی نسخه‌ی اصلی ظاهر شود و تجربه‌ی لذت بخش تیراندازی در صحنه‌های اِسلوموشن را برایتان به ارمغان خواهد آورد.
نظرات خودتان را در رابطه با این بازی با ما و مخاطبین بازیاتو به اشتراک بگذارید.

لازم به ذکر است که اگر به بازی‌های اکشن دو بعدی علاقه‌مند هستید، می‌توانید به بازی‌هایی همچون Johnny Trigger و Mini Militia2 نگاهی بیاندازید.