بعد از موفقیت بازی‌های معمایی و حل پازل مثل 41148، تا کنون بازی های متعددی در مارکت های مختلفی همچون کافه بازار منتشر شده است.

در این نقد و بررسی قصد داریم به سراغ یک بازی متفاوت و خوش ساخت ایرانی برویم که با استفاده از المان های مختلف و طراحی پازل های یکتا و خلاقانه ساعت ها سرگرمی دلنشین را برای کاربران آماده کرده است.

بازی “زمین از دست رفته” ساخته سید ساجد نقوی که به تازگی با عنوان داستان بیگانه روانه کافه بازار شده یک معمایی چشم نواز است که با موتور بازی سازی Unreal (یکی از بهترین موتور های بازی سازی) ساخته شده است.

شاید اولین چیزی که قبل از نصب “زمین از دست رفته (Lost Grounde)” توجه شما را به خود جلب می‌کند حجم 130 مگابایتی بازی باشد ولی اطمینان داشته باشید که این حجم در مقابل گرافیک و پازل های سرگرم کننده‌ای که در بازی وجود دارد اصلا نکته منفی به حساب نمی‌آید.

عاشق حل مسئله باشید

پازل ها و مراحل بازی به انداره کافی مشخص هستند و سازنده سعی کرده با شتاب کنترل شده ای مکانیک‌های جدید را وارد گیم پلی بازی نماید.

البته وجود یک آموزش تعاملی، راهنمای متنی و صوتی هر بازیکنی می‌تواند با بازی ارتباط برقرار  و خود را جزئی از بازی حس کند.

ایجاد انعکاس، بازتاب، فشار و بر هم زدن جاذبه بخش عظیمی از پازل های این بازی را در برگرفته و بازیکن با تمرکز کافی می‌تواند هر یک را پس از دیگری پشت سر بگذارد.

گرچه فیزیک بازی کمی مصنوعی به نظر می‌رود اما جدید بودن بازی می‌تواند تا حدودی این خطاها را کمرنگ کند و امیدواریم که در بروزرسانی های آتی این موارد حل شود.

زمین از دست رفته؛ زیبا اما سنگین

این بازی از گرافیک سه بعدی چشم نواز و البته انیمیشن‌های متعددی بهره میبرد که در هر یک یا با قانونی از فیزیک ترکیب شده و یا به طور کامل قوانینی از فیزیک را نقض می‌کند. جاذه افقی و خلع مواردی هستند که نباید در مواجهه با آنها ساده بگذرید و باید با تمام تمرکزتان از آنها استفاده کنید.

تا الان از دیوار بلند عمودی با کمک دو جعبه کوچک بالا رفته اید؟

البته استفاده از این همه مدل 3 بعدی، انیمیشن و افکت باعث شده شاهد بازی سنگینی باشیم که برای تجربه روان آن نیازمند دست کم 1 گیگابایت فضای رم در گوشیتان هستید.

اگر گوشی قدرتمندی ندارید می‌توانید روی قدرت کامپیوترتان حساب ویژه باز کنید و این بازی را بر روی ویندوز تجربه نمایید.

برای کمک به انسان ها باید مثل یک انسان رفتار کنید.

با هندزفری بازی کنید

بازی از ابتدا با موزیکی آرامش بخش همراه می‌باشد و با استفاده از افکت های صوتی متفاوت شما را در فضایی شبیه به آنچه می‌بینید قرار می‌دهد.

به طور کلی بازی زمین از دست رفته، از گرافیک، موسیقی و گیم‌پلی چالشی خوبی بهره مند است و امیدواریم رفته رفته شاهد بازی بهینه‌تر و البته داستان های گوناگون تری از این سری باشیم.