بازی‌هایی که سعی در به چالش کشیدن دانسته‌های قبلی و اطلاعات عمومی بازیکنان دارند، همواره به عنوان سبک محبوب و موفقی بین بازی‌های موبایلی به حساب می‌آیند چرا که نه تنها باعث به چالش کشیدن ذهن و دانسته‌های بازیکن می‌شوند بلکه در همین بین شاهد یادگیری و افزوده شدن به اطلاعات عمومی کاربر می‌شود و در نتیجه میانگین سطح اطلاعات جامعه و آحاد مردم را بالاتر می‌برد که به خودی خود اثرات جانبی بسیار موثر و مهمی را در پیشرفت جوامع بر عهده دارد. همین مهم باعث شده که شاهد ساخت بازی‌های موبایلی موفق داخلی در این سبک باشیم و این سبک از بازی‌ها بتوانند جایگاه مهمی را در بین بازیکنان موبایلی داخلی به خود اختصاص دهند.

اگر به این سبک از بازی‌ها علاقمندید می‌‌توانید سری هم به بازی‌های سین جیم و مثل آباد بزنید چرا که از نمونه‌های موفق و محبوب در این سبک به حساب می‌آیند. اما در این نقد و بررسی از بازیاتو به سراغ یک بازی متفاوت و جذاب رفته‌ایم که با توجه به نزدیک شدن به تعطیلات عید باستانی نوروز، به خوبی می‌تواند شما و حتی افراد خانواده را سرگرم کند و لحظات خوشی را برایتان رقم بزند پس با ما تا انتهای این نقد و بررسی نیز همراه باشید.

اساس گیم‌‌پلی بازی مبنی بر پاسخ به سوالاتی است که از قبل در بازی گنجانده شده و به طور تصادفی از کاربران پرسیده می‌شود که بازیکنان باید در محدوده زمانی مشخص به این سوالات پاسخ دهند. طبیعتا این سبک از بازی‌ها باید مجموعه‌ی وسیعی از سوالات مختلف را در خود جای دهند تا نه تنها شاهد تکراری نشدن سوالات برای بازیکنان نباشیم بلکه بازیکنان بتوانند در حوزه‎‌های مختلف اطلاعات خود را به چالش بکشند؛ که البته به خودی خود زحمت و زمان فراوانی را میطلبد. بازی کلمجور سعی کرده است تا با افزودن مد‌های مختلف به بازی، رنگ و بوی جدیدی به بازی اضافه کند و شاهد مد‌هایی مانند چالش روزانه، چالش رکورد و البته لیگ هفتگی هستیم که با احتمالا با نزدیک شدن به تعطیلات نوروز تب و تاب مضاعفی به خود می‌گیرد و بازیکنان به صورت آنلاین به رقابت با یکدیگر می‌پردازند که قطعا شاهد رقابتی جذاب در این بخش خواهیم بود.

در حالت معمولی بازی به صورت بخش‌بندی و مرحله‌ای سوالاتی از بازیکن پرسیده می‌شود که بازیکن باید سعی کند با پاسخ صحیح به همه سوالات به مرحله بعدی صعود کند و یا به طور مثال در بخش چالش رکورد بازیکن باید سعی کند تا در زمان مشخص شده به حداکثر میزان ممکن سوالات پاسخ صحیح دهد و رکورد بالاتری را برای خود ثبت کند. با توجه به اینکه استودیو سازنده بازی مستقر در شهر دزفول می‌باشند، در نتیجه در حال حاضر بیشتر سوالات بازی حالت محلی و اطلاعات عمومی مربوط به این شهر را دارند اما با توجه به ادعای سازنده در آینده شاهد اضافه شدن سوالات مربوط به دیگر شهر‌ها به این بازی خواهیم بود؛ بنابراین اگر اهل این شهر نباشید شاید سوالات کمی برایتان سخت و دشوار به نظر برسد البته که وجود سوالات عمومی‌تر در بازی کمی از این دشواری کم می‌کند و جای نگرانی نیست اما به هر روی افراد ساکن و آشنا با فرهنگ این شهر برتری قابل توجهی نسبت به بقیه افراد خواهند داشت.

از ویژگی‌های مثبت و خوب این بازی می‌توان به صداگذاری مناسب، داشتن آرت و گرافیک کاربر‌پسند، وجود بخش لیدربورد و دستاورد‌ها در بازی و امکان رقابت آنلاین اشاره کرد. این نکته را نیز باید مدنظر قرار داد که سازنده به خوبی توانسته تم، فرهنگ و مکان‌های مهم محلی را به زیبایی هر چه تمام‌تر به تصویر بکشد و به کاربر منتقل کند که به خودی خود ارزش افزوده‌ای برای بازی به حساب می‌‎آید. اگر هم بخواهیم به مشکلات بازی اشاره‌ای داشته باشیم می‌توان به مشکلات رابط کاربری نظیر سیاه شدن صفحه و یا افت فریم در برخی انیمیشن‌های بازی اشاره کرد که که امیدواریم سازنده به زودی به رفع این مشکلات نیز بپردازد.

در نهایت اگر به این سبک از بازی‌ها علاقمندید و دوست دارید تا در تعطیلات عید از به چالش کشیدن اطلاعات عمومی خود لذت ببرید و در نهایت به آن بیافزایید به هیچ عنوان بازی کلمجور را از دست ندهید و همین حالا این بازی را از بازیاتو دانلود کنید و نظرتان را با ما نیز به اشتراک بگذارید.


معرفی ویدیویی بازی کلمجور | چالش اطلاعات عمومی