بازی‌های کژوال را می‌توان یکی از سرگرم کننده‌ترین سبک‌ها در بازی‌ها به حساب آورد، علی‌الخصوص در بازی‌های موبایلی. اینگونه از بازی‌ها با اعمال یک گیم‌پلی ساده که به راحتی به مکانیزم آن مسلط خواهید شد، تشکیل شده اند. در این بازی‌ها هدف این است که بازیکن به راحتی گیم‌پلی بازی را یاد بگیرد اما به سختی در آن حرفه‌ای شود (Easy to learn, Hard to master) و بدین صورت بازیکن همواره سعی می‌کند تا با بازی کردن هر چه بیشتر، سطح خود را بالاتر ببرد.

استودیوی Ketchapp یکی از بهترین بازی‌سازان در این سبک به شمار می‌رود و تعداد بی‌شماری از این بازی‌ها را منتشر کرده است که همواره شما را سرگرم می‌کنند. اگر به این دسته از بازی‌ها علاقه دارید پیشنهاد می‌شود بازی‌های HOP HOP HOP و Stack را حتما تجربه کنید.

در این نقد و بررسی به سراغ یک بازی کژوال با کیفیت ایرانی رفته‌ایم که با ترکیب کردن چند بازی محبوب این سبک توانسته بازی جذابی را تولید کند که به راحتی ساعت‌ها شما را سرگرم خواهد‌کرد و تجربه‌ی لذت بخشی را برایتان به ارمغان آورد. با من و بازیاتو همراه باشید.

بازی جامپی ساخته‌ی استودیوی سداسمال است که البته هنوز در نسخه اولیه به سر می‌برد و به طور رسمی و کامل منتشر نشده است. کلیت بازی بدین صورت است که شما به عنوان یک کاراکتر مکعبی شکل تنها توانایی پریدن و بالارفتن دارید. گیم‌پلی بازی نیز بدین صورت است که با نگه‌داشتن انگشت روی صفحه و جهت دادن به مکعب باید بر روی موانعی که در مسیر قرار دارند بپرید و پله پله بالا روید تا در نهایت به سکوی پرتاب برسید که در حقیقت کلید ورود به مرحله بعد خواهد بود. کلیت بازی در حقیقت ترکیبی از دو بازی محبوب و موفق انگری بردز و دودل جامپ است.

البته که شاید بازی در ابتدا کمی ساده و پیش پا افتاده به نظر برسد اما بازی با روند معقولی شروع به سخت شدن می‌کند و نه تنها تعداد پله‌هایی که باید بالا بروید بیشتر می‌شود، بلکه موانعی نیز در سر راه شما و روی پله‌ها قرار می‌گیرد تا نه تنها از تکراری شدن بازی جلوگیری کند بلکه کمی بازی را به سمت چالشی شدن هل دهد. تنوع موانع خوب است و در مراحل هر چه بیشتر پیش بروید، با موانع جدیدی مانند قارچ، تیغ و یا کرم درختی رو به رو خواهید شد که به نوبه‌ی خود جذاب و چالش برانگیز هستند.

از خصوصیات جالب بازی می‌توان به محیط تخریب پذیر اشاره کرد که شاید در کمتر بازی تولید داخلی مشاهده می‌شود ولی سازنده می‌تواند با افزودن کمی خلاقیت و بهبود این سیستم، قابلیت‎های جدیدی را به بازی اضافه کند. به طور مثال اگر پله‌ها بعد از زمان مشخصی شروع به شکستن می‌کردند هیجان مضاعفی به بازی وارد می‌شد.

پس از طی چندین مرحله اول، شاهد اضافه شدن قابلیت‌های مختلف به مکعب دوست داشتنی خواهید بود که می‌توان به جت‌پک و یا آهنربا اشاره کرد که هر کدام خاصیت بخصوصی را به شما هدیه می‌کنند تا مراحل را کمی ساده‌تر پشت سر بگذارید. البته در حین بالا رفتن می‌توانید سکه‌های مسیر را جمع‌آوری کنید و قابلیت‌ها را به تعداد دلخواه بخرید و استفاده کنید. قابلیت زنده‌شدن با سکه یا دیدن تبلیغ نیز در بازی وجود دارد.

اگر باز هم بخواهیم به نقاط قوت بازی اشاره کنیم می‌توان به تنوع نسبتا خوب مراحل، امکان تغییر شکل مکعب پرنده که البته نیازمند لول آپ شدن است، تغییر بکگراند بازی جهت جلوگیری از تکرار و وجود لوت باکس در مسیر بالارفتن اشاره کرد.

در مورد نقاط ضعف بازی نیز می‌توان به نبود زبان فارسی در بازی، کیفیت پایین برخی تکسچر‌های بازی، افت فریم در برخی مکان‌های شلوغ بازی، و باگ‌‌های محیط کاربری بازی اشاره کرد که امیدواریم در آپدیت‌های بعدی حل شوند. البته تعداد دفعات بازی نیز محدود است و پس از چند ده بار بازی کردن قلب شما در بازی تمام می‌شود و باید با سکه و یا دیدن تبلیغات مجددا آن را پر کنید و یا اینکه بازی را ببندید و منتظر پر شدن آن باشید.

در نهایت اگر به دنبال یک بازی با کیفیت ایرانی برای سرگرم شدن در اوقات فراغت بر روی موبایلتان هستید به هیچ عنوان بازی جامپی را از دست ندهید و پس از تجربه این عنوان، نظرتان را برای ما و دیگر بازیکنان کامنت کنید و به اشتراک بگذارید.