بازی‌های فکری و در کل بازی‌هایی که سعی در به چالش کشیدن قدرت ذهنی ما دارند، همواره مورد توجه بازیکنان بوده و هستند. این سبک از بازی‌ها نه تنها باعث سرگرمی می‌شوند بلکه علاوه بر آن به تقویت قوای ذهنی بازیکنان نیز کمک بسزایی می‌کند.

اگر بخواهم به نمونه‌های خوب این سبک اشاره کنم، باید از بازی‌هایی مانند Calculator 2 و جدول ریاضی نام برد که تجربه‌ی آن‌ها خالی از لطف نیست و قطعا پس از تجربه‌ی آن‌ها، تجربه‌ی جدید و دلنشینی را خواهید داشت.

در این مقاله قصد داریم به سراغ معرفی بازی جمع و جور از استودیوی عصر کهن برویم که با آوردن سبک نسبتا جدیدی از جورچین‌ها، می‌تواند تجربه جدید و لذت بخشی را از این سبک از بازی‌ها برایتان رقم بزند.

اساس و پایه‌ی بازی جمع و جور بر پیدا کردن مجموع اعداد در یک جدول بنا شده است. شاید دلیل اسم بازی نیز همین موضوع باشد و نام بازی بیانگر گیم‌پلی آن است. در هر مرحله از بازی به شما چندین عدد نمایش داده می‌شود و شما باید در یک جدول از اعداد، یا جمع کردن خانه‌های متوالی، به عدد نمایش داده شده برسید. البته شاید در حال حاضر به نظرتان بازی بسیار ساده بیاید اما سخت در اشتباهید؛ شاید مراحل اولیه کمی ساده باشند اما زمانی که نوبت به مراحل زمان‌دار و یا با تعداد حرکت محدود برسد، آن‎‌گاه متوجه خواهید شد که بازی چندان هم ساده نیست.بازی دارای سه حالت مختلف سرعتی، دقتی و مرحله‌ای است که جهت جلوگیری از خستگی بازیکن، هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند و برای تجربه هر کدام چالش‌های متفاوتی پیش رویتان قرار میگیرد. در ابتدا حالت‌های سرعتی و دقتی قفل هستند و باید با جمع کردن نشان در حالت مرحله‌ای، قفل آن‌ها را باز کنید تا بتوانید آن‌ها را تجربه کنید. حالت مرحله‌ای نیز خود دارای سه حالت مختلف می‌باشد که شامل فتح پرچم، جوکر و هیولا است که در حالت فتح پرچم فقط تعداد حرکات مهم است، در حالت جوکر علاوه بر تعداد حرکات، زمان نیز محدود است و خانه‌های قفل دار نیز به بازی اضافه می‌شوند و در نهایت در حالت هیولا که سخت ترین حالت بازی است علاوه بر محدودیت‌های ذکر شده، خانه‌های جریمه دار نیز به روند بازی اضافه می‌شوند که در صورت عبور از آن‌ها از زمان باقی‌مانده کاسته می‌شود.

در حین انجام مراحل 5 قدرت مختلف دراختیارتان است که اگر در هر مرحله به مشکل خوردید می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و راه را برای به پایان رساندن آن مرحله هموار کنید. قدرت‌ها عبارتند از : اضافه کردن حرکت، اضافه کردن زمان، بازکردن قفل، تغییر عدد نشانه و تغییر تمامی تعداد صفحه.

از نقاط قوت بازی می‌توان به وجود گردونه و قسمت اچیومنت یا رکورد‌ها اشاره کرد و از نقاط ضعف بازی نیز می‌توان به رابط کاربری نه چندان کاربر پسند اشاره کرد که باعث سردرگمی بازیکنان هنگام بازی می‌شود. یکی دیگر از مشکلاتی که در بازی به چشم می‌خورد عدم امکان ادامه مراحل پس از پایان هر مرحله است و شما باید مجددا به منوی اصلی بازگردید تا بتوانید وارد مرحله بعد شوید که قطعا باعث هدررفت زمان زیادی از بازیکنان می‌شود.

به گفته سازنده، بازی بیشتر برای افراد 7 تا 13 سال طراحی شده است اما اگر شما هم به دنبال یک بازی سرگرم کننده برای تقویت مهارت جمع کردن و هوشیاری خود هستید، به هیچ عنوان بازی جمع و جور را از دست ندهید و همین حالا آن را از بازیاتو دانلود و تجربه کنید؛ چرا که از نمونه‌های باکیفیت داخلی به شمار می‌رود و ساعت‌ها شما را سرگرم خواهد کرد.


معرفی ویدیویی بازی جمع و جور