در بازار فارکس چه عاملی سبب محبوبیت بروکرها می‌شود؟

بروکرها به‌عنوان موسسات ارائه دهنده خدمات مالی،نقش واسطه و ارتباط دهنده بین کاربران و بازار را برعهده دارند. این موسسات برای جذب مشتریان بیشتر از ترفندهای متنوعی استفاده می‌کنند. ارائه طرح‌های تخفیف و تشویقی در هزینه‌ها، پیشنهاد حساب‌های معاملاتی متنوع، پاسخ‌گویی مناسب از جمله اقداماتی است که بروکرها برای رقابت با سایرین مورد استفاده قرار می‌دهند.

هر معامله‌گر با توجه به ویژگی‌های شخصی و تجربه‌ای که از فعالیت در بازار کسب می‌کند، انتظارات متفاوتی از بروکر و خدمات آنها دارد. بر این اساس می‌توان گفت عوامل محبوبیت بروکرها تا حد زیادی وابسته به سلیقه شخصی و سطح دانش و مهارت معامله‌گر است. اما با وجود نظرات متفاوت و سلیقه‌های مختلف کاربران، باز هم می‌توان مواردی را یافت که در بین تمام کاربران مشترک است.

برای مثال، در بین بروکرهای شناخته شده فارکس حتماً با نام بروکر Amarkets برخورد کرده‌اید. بروکر با سابقه‌ای که با ارائه خدمات و ابزارهای متنوع توانسته محبوبیت قابل توجهی در بین فعالان بازار فارکس بدست آورد. این نوع از بروکرها در طول زمان توانسته‌اند با ویژگی‌هایی که در ادامه ذکر خواهیم کرد، محبوبیت ویژه‌ای در بین تریدرها بدست آورند و گوی رقابت را از دیگر بروکرها بدزدند.

ویژگی‌های برترین بروکرهای فارکس

ویژگی‌ها و امکانات متنوعی وجود دارد که سبب محبوبیت یک بروکر شده و کاربران بسیاری را به سمت آن جذب می‌کند. با توجه به سلایق شخصی و تجربه، کاربران در تعدادی از ویژگی‌ها اتفاق نظر داشته و برای تصمیم‌گیری به انتخاب و افتتاح حساب در بروکر مورد نظر قرار می‌گیرد.

اسپرد، کمیسیون و سواپ

بروکرها مانند تمامی فعالان اقتصادی در ازای ارائه خدمات مبلغی را دریافت می‌کنند که به‌عنوان درآمد آنها محسوب می‌شود. این مبالغ که در قالب اسپرد، کمیسیون و سواپ در معاملات مشتریان اعمال شده و بر مبنا متغیرهای مختلفی مثل درصدی از حجم، مبلغ مبادله و عوامل دیگر محاسبه و از حساب مشتری کسر می‌گردد.

زمانی که برای معامله اقدام می‌کنید خواهید دید که قیمت‌های خرید و فروش با هم برابر نیست و در هر سطح قیمتی همواره مبلغ فاصله وجود دارد. این تفاوت بین قیمت ask و bid به عنوان اسپرد شناخته می‌شود که در زمان ثبت سفارش محاسبه می‌شود.

در بسیاری از معاملات ملزم به پرداخت مبلغی به‌عنوان کمیسیون خواهید بود که می‌تواند مبلغی ثابت یا درصدی از حجم معاملات باشد. مبلغ کمیسیون منبع درآمدی دیگری برای بروکرها بوده و کاربر باید پرداخت کند. به‌علاوه کاربران برای استفاده از امکانات دیگر بروکرها باید مبلغی را پرداخت کنند که این مبالغ نیز درآمدهای بروکر به‌شمار می‌روند.

پرداخت این هزینه‌ها مستقیماً بر میزان سود کسب شده از معاملات داشته و برای کاربران مهم است که با کاهش این هزینه‌ها سود بیشتری را ازان خود کنند. به‌همین دلیل در بازار داغ رقابت در بین بروکرها، بروکری موفق‌تر است که بتواند هزینه‌های کمتری را پیشنهاد دهد و یا با مطرح کردن تخفیف‌های متنوع، مشتریان بیشتری برای خود جذب کند.

رگولاتوری در بروکرها

از نکاتی که در زمان افتتاح حساب در بروکر مورد بررسی قرار می‌گیرد، مجوزهایی است که بروکر از سازمان‌ها و نهاد‌های نظارتی و قانون‌گذار دریافت می‌کند. برخورداری از مجوزهای مختلف از سازمان‌های نظارتی این اطمینان را برای کاربران فراهم می‌کند که بروکر قوانین وضع شده در بازار مالی را رعایت کرده و احتمال کلاهبرداری آنها حداقل ممکن است.

بروکرها علاوه‌بر دریافت مجوز ثبت شرکت و سایر رگوله‌های مرتبط با بازار مالی نشان می‌دهند که تحت نظارت سازمان‌های قانونی فعالیت می‌کنند و قوانین پولشویی و امثال آن را رعایت می‌کنند. از جمله رگولاتورهایی مجوزهای قانونی برای بروکرها صادر می‌کنند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار sec، FinCEN،AML،NYDFS،KYC،NYDFS،FSA، از سازمان‌های نظارتی هستند که وظیفه قانون‌گذاری و کنترل بروکرها را بر عهده دارند.

پاسخگویی و خدمات پشتیبانی بروکر

برای فعالان بازار فارکس مهم است که بتوانند در کمترین زمان ممکن بتوانند با روش‌های مختلف به تیم پشتیبانی بروکر دسترسی داشته تا مشکلات احتمالی خود را در اسرع وقت حل کنند و پاسخ مناسب و حرفه‌ای را از مسائلی که در حین فعالیت در بازار با آن مواجه می‌شوند، دریافت کنند. به همین دلیل تیم پشتیبانی قوی و پاسخگویی به روش‌های متنوع و در زمان‌های مختلف از نقاط مثبت یک بروکر محسوب می‌شود.

به ویژه اگر بروکر در اجرای فعالیت‌های پشتیبانی به زبان و منطقه جغرافیایی کاربر توجه کرده و پشتیبانی را به زبان آن منطقه جغرافی به کاربران ارائه کند، می‌تواند از امتیازاتی باشد که نظر کاربران بسیاری را به خود جلب کند.

روش‌های واریز و برداشت از حساب معاملاتی در بروکر

تنوع روش‌های انتقال وجه نیز از جمله ابزارهایی است که بروکر می‌تواند برای جلب مشتری استفاده کند. این امر مستقیماً با دارایی کاربر در ارتباط است و مشتری با آگاهی از این موضوع که می‌تواند با استفاده از روش‌های متعدد به دارایی خود دسترسی داشته باشد، می‌تواند نسبت به افتتاح حساب در بروکر تصمیم‌گیری کند.

روش‌های متعددی توسط بروکرها برای شارژ حساب و برداشت از آن به کاربران پیشنهاد می‌شود. لازم به ذکر است که تمامی روش‌ها برای تمامی کاربران در دسترس نیست و ارائه روش‌های متنوع می‌تواند این خلا را در نقل و انتقال وجه پوشش دهد.

باید به این نکته توجه داشت که با وجود روش‌های متعددی که برای انتقال وجه استفاده می‌شود، اما زمان انجام تراکنش و انتقال وجه به حساب بسته به نوع روش انتخابی می‌تواند متغیر باشد. برخی روش‌ها به سرعت تراکنش را انجام و وجه در حساب قابل مشاهده است اما در برخی دیگر ممکن است برای انتقال وجه در حساب مدتی زمان لازم باشد.

از روش‌های رایج که بروکرها برای انتقال وجوه به کاربران پیشنهاد می‌دهند، استفاده از ارزهای دیجیتال، پرفکت مانی، تاپ چنج و بسیاری موارد دیگر است که می‌تواند در انتقالات نقدینگی مورد استفاده مشتریان قرار گیرد.

در دنیای وسیع بازارهای مالی استفاده از خدمات بروکرها اجتناب ناپذیر است. برای فعالیت در بازارهای مالی از جمله بازار فارکس باید در بروکر به افتتاح حساب معاملاتی اقدام کنید. عوامل متعددی وجود دارد که می‌تواند بر تصمیم‌گیری کاربران در انتخاب بروکر و محبوبیت آن بین کاربران تاثیر داشته باشد. این ویژگی‌ها در بازار رقابت بروکرها بسیار مهم است چرا که می‌تواند به جذب مشتریان بیشتر برای بروکر و ادامه حیات و فعالیت بروکر منجر شود. در این مقاله به بررسی ویژگی‌هایی پرداختیم که با وجود سطح مهارت‌های متفاوت معامله‌گران و آگاهی انها از بازار، نقطه عطف بین تمامی فعالان بازار فارکس است و معامله‌گران در مورد بررسی و اهمیت آنها اتفاق نظر دارند.