بیلیارد اکشن دیده بودید؟ جنگ گمبلی روی همین ایده دست گذاشته است. بازی که توسط یک نفر ساخته شده سعی کرده از دل یک گیم پلی که بارها نسخه ورزشی و شبیه به دنیای واقعی‌اش را تا الان دیده‌ایم، این بار یک تجربه پرزد و خورد و متفاوت‌تر ارائه بدهد.

جنگ گمبلی مشخصا فعلا در مرحله آزمایشی به سر می‌برد و بعضی کمبودها به این خاطر کاملا مشهود هستند اما هسته اصلی گیم پلی بازی هنوز آن‌قدر جذابیت دارد که ارزش تجربه کردنش را با وجود تمام مشکلات بالا ببرد.

جنگ گمبلی یک بازی آفلاین است و در هر مرحله خودتان هستید و یک توپ سفید که می‌خواهد به مصاف دشمنان برود و آن‌ها را از میان بردارد. چگونه؟ با استفاده از همان مکانیکی که در ساکر استارز (Soccer Stars) دیده بودیم و البته دو راهی که بازی پیش روی بازیکن گذاشته است.

سیستم پرتاب توپ در بازی شبیه به ساکر استارز رفتار می‌کند و بنابراین برای ضربه به توپ کافیست انگشت‌تان را روی آن نگه دارید، هر چه‌قدر که خواستید بکشید و تمام! اینگونه توپ به جهتی که خواستید می‌رود.

اما در رابطه با دو راهی که به واسطه آن‌ها می‌توانید از پسِ دشمنان بربیایید، یکی از آن‌ها کاملا شبیه به بیلیارد است. بعضا در گوشه منطقه‌ها سوراخ‌هایی وجود دارد که کافیست بقیه اشکال را به درون آن‌ها بفرستید؛ انگشت‌تان را بکشید، نشانه بگیرید و با یک ضربه کارشان را تمام کنید.

اما راه دوم که در واقع به همان بخش اکشن و پرزد و خورد قضیه مربوط می‌شود، نابود کردن دشمنان است. حریف‌ها دارای یک نوار سلامتی هستند و با هر ضربه که به آن‌ها وارد می‌شود مقداری از این سلامتی کاهش پیدا می‌کند. بنابراین اگر این نوار به صفر برسد، دشمنان از بین می‌روتد.

در این بین هم بازی با المان‌هایی سعی کرده این دو راهکار برای پیروزی را پخته‌تر کند. بعضی وقت‌ها هیچ سوراخی در گوشه‌های محیط وجود ندارد و مجبورید با ضربه زدن توپ‌ها را نابود کنید، گاهی اوقات یک سری آیتم مثل بمب در محیط هستند که کارتان را راحت‌تر می‌کنند و از طرفی با پیشروی نوع دشمنان متفاوت می‌شود که در نتیجه کارتان سخت‌تر خواهد شد.

البته تنها بخش سخت بازی این چالش برانگیز شدنش دشمنان با پیشروی بیشتر نیست. بازی یک محدودیت حرکت در نظر گرفته و بنابراین در هر مرحله فقط چند ضربه می‌توانید بزنید.

از طرفی اگر خودتان درون سوراخ‌ها بیافتید یا نزدیک بمب‌ها باشید، می‌بازید و مجبورید از اول دوباره به جان توپ‌ها و مثلث‌ها و هر شکلی که جلوی راه‌تان قرار گرفته، بیافتید. این ویژگی‌ها بار استراتژی و برنامه ریزی در بازی را بالا برده‌اند و در نتیجه باید فکر شده‌تر جهت و قدرت ضربه‌هایتان را انتخاب کنید.

بعد از اتمام هر مرحله یک سری سکه می‌گیرید و با این سکه قابلیت شخصی سازی توپ سفید خود را دارید. اینکه توپ چه رنگی باشد، چه کلاهی سرش داشته باشد یا حتی چه پاپیونی بپوشد همگی دست خودتان است.

خوشبختانه بازی در این زمینه هم خساست به خرج نمی‌دهد و خیلی زود می‌توانید آنطور که خواستید ظاهر توپ را عوض کنید و اصطلاحا شیک و پیک‌تر به جنگ بروید.

در نهایت باید گفت جنگ گمبلی تمرکز زیادی روی بخش بصری نگذاشته و بیشتر سعی کرده یک گیم پلی سرگرم کننده ارائه بدهد. توجه بیشتر به گرافیک و یک سری بهینه سازی‌ها می‌توانست تعامل بهتری بین بازیکن و بازی ایجاد کند.

اما لازم است همان جمله‌ای که در ابتدای مطلب گفتم را اینجا تکرار کنم؛ هسته اصلی گیم پلی جنگ گمبلی هنوز آن‌قدر جذابیت دارد که ارزش تجربه کردنش را با وجود تمام مشکلات بالا ببرد.