این روز ها با داغ شدن بحث بلاکچین و ارزهای دیجیتال، مردم به دنبال راهی برای وارد شدن به این عرصه و سودآوری از آن هستند. با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌توان به ماهیت بلاکچین پی برد اما کاربردهای این تکنولوژی بی حد و مرز هستند. در واقع از نظر بسیاری بلاکچین کلید حل بسیاری از مشکلات بانکی و امنیتی است.

همانطور که بلاکچین در حال رشد و توسعه خود است، صنعت بازی نیز از این تحول در امان نمانده و درگیر تغییر و تحولات جدی در این زمینه شده است. قبل از اینکه وارد مبحث تاثیر بلاکچین بر صنعت بازی‌سازی شویم بهتر است نگاهی به مشخصه‌ها و بازیگران این صنعت مهم و پر حاشیه بیندازیم.

خاطر نشان می‌شود که در زمان انتشار این مقاله حجم پروژه‌های گیمینگ بستر بلاکچین بیش از 2.31 میلیارد دلار و با گردش روزانه بیش از 250 میلیون دلار برآورد می‌شود.

مشخصه ها و بازیگران صنعت بازی

صنعت بازی شامل بازیگران مختص به خود است و در کنار آن سهام‌‌داران نیز به دنبال هدف‌های مشخصی هستند. این عوامل باعث رشد مداوم این بخش در حوزه تکنولوژی‌های جهانی شده است. در ادامه مهم‌ترین بازیگران و مشخصه‌های این صنعت را شرح می دهیم:

 • برای بازی‌های محبوب و پر طرفدار نیاز به پول دارید. در حالی که بعضی از این بازی‌ها به بازیکن اجازه می دهند تا طلای دیجیتال انباشت کنند اما برای اغلب بازیکنان این روش چندان جذاب نیست و وقت‌گیر خواهد بود. این بازیکنان ترجیح میدهند تا از پول های فیات(مانند دلار و ریال) برای خریدهای درون برنامه استفاده کنند.
 • کارآفرینان بازی و توسعه دهندگان به یک محیط امن و سالم برای توسعه، لانچ پروژه‌های بازی و نهایتا کسب درآمد نیاز دارند.
 • بازیکنان میبایست به صورت کاملا ایمن بتوانند دارایی‌های داخل بازی را خرید و فروش کنند به همین دلیل آن ها برای معاملات امن به یک پلتفرم مناسب نیاز دارند.
 • بازیکنان ممکن است بازی‌های مختلفی بازی کنند و در این بازی‌ها اقدام به ایجاد پروفایل های کاربری خود می‌کنند. آن ها دوست دارند بتوانند از یک پروفایل در تمام بازی‌ها استفاده کنند به همین دلیل این مسئله زمینه دیگری است که تکنولوژی می تواند کمک بسزایی داشته باشد.
 • تعداد بازیکنانی که روی دارایی‌های نامحسوس خود حساب باز میکنند روز به روز افزایش می‌یابد. به همین دلیل ما هر روز بیشتر شاهد صرف بیشتر پول واقعی برای بازی‌های مجازی هستیم. هنگامی که این عمل تشدید شود در واقع آن بخش از فناوری وارد مرحله فناوری برهم زننده شده است که در آن مبانی رقابت فناوری و بازار‌ها تغییر می‌کنند.
 • هنگامی که بازیکنان بازی آنلاینی را بازی نمی‌کنند، آنها می بایست دارایی‌های مجازی داخل بازی را به شکلی ایمن ذخیره کنند. در حال حاضر، این دارایی‌ها در سرورهای متمرکز شرکت‌های بازی‌سازی ذخیره می‌شوند. این روش ذخیره برای هکر‌ها یک هدف آسان خواهد بود. تکنولوژی بلاکچین می تواند در اینجا تفاوت زیادی را ایجاد کند.
 • آیا شما تا به حال بازی‌های آنلاین را بازی کرده اید؟ اگر جواب شما مثبت است پس تجربه آن را دارید و می‌دانید که شما تحت هیچ شرایطی مالک دارایی‌های که داخل بازی خریداری کرده‌اید نیستید و همه آن در مالکیت شرکت سازنده بازی است. این مسئله فرصت دیگری برای تکنولوژی‌های برهم زننده ایجاد می‌کند.
 • آیا تا به حال به خاطر خاموش شدن یا بسته شدن دائمی سرور‌های بازی آنلاین مورد علاقه‌تان قلبتان شکسته؟ یا احساس کرده‌اید که قوانین بازی به صورت ناگهانی و خودسرانه توسط سازنده بازی یا چیتر‌ها تغییر کرده‌اند؟ فناوری بلاکچین می‌تواند مانع عواملی که در بازار بازی‌های فعلی اختلال ایجاد می‌کنند، شود.
 • آیا تا به حال حس کرده‌اید که استعداد تولید بازی سرگرم کننده را دارید اما از پس ساخت آن بر نمی‌آیید چون شرکت‌های سازنده بازی شما را استخدام نمی‌کنند؟ فناوری که بتواند به توسعه دهندگان با استعداد میدان دهد می‌تواند یک تغییر بزرگ در صنعت بازی‌سازی باشد.
 • به عنوان یک بازیکن آیا تا به حال حس کرده‌اید اگر امکان همکاری با توسعه دهندگان را داشتید، می‌توانستید بازی را سرگرم کننده‌تر و جذاب‌تر کنید؟ اگر فناوری بتواند مدل بیزینسی را ارائه دهد که تعامل و همکاری نزدیکی بین بازیکن و توسعه دهندگان بازی صورت گیرد می‌تواند این صنعت را برای همیشه دچار تحول شگرفی کند.
 • آیا تا به حال حس کرده‌اید که اگر شرکت سازنده بازی اجازه ساخت اشکال خاص و نادر از دارایی‌های داخلی بازی را می‌داد، بازی ها می‌توانستند سرگرم کننده‌تر باشند؟ در این زمینه هم بلاکچین می‌تواند کمک کند.
 • بازیکنان اغلب شاهد تراکنش‌های جعلی و کلاهبرداری در بستر بازی‌های مجازی هستند؛ به کمک فناوری بلاکچین می‌توان این بُعد را نیز تحت‌ تاثیر قرار داد.

کریپتو و ارز دیجیتال می تواند پرداخت داخل بازی را آسان کند

توسعه دهندگان به این بخش، IAP یا پرداخت درون برنامه می گویند. اگر شما یک توسعه دهنده هستید می‌توانید به بازیکنان این امکان را بدهید تا خرید‌های داخل بازی‌تان را از طریق ارزهای دیجیتال انجام دهند.

در فرآیند پرداخت با ارز دیجیتال، بازیکن دیگر به انتظار برای انجام تراکنش از سوی درگاه‌های پرداخت ثانویه فیات نیاز ندارند و به جای آن می‌توانند دارایی‌هایی که می خواهند را به صورت آنی خریداری کنند.

استارت‌آپ‌های حوزه بلاکچین از قبل به این فرصت توجه کافی داشته‌اند؛ به عنوان مثال Enjin، یک فریم ورک برای توسعه دهندگان بازی که شامل امکانات زیر است ارائه کرده:

 1. ابزار های توسعه نرم افزار(SDK)
 2. والت یا همان کیف‌پول کریپتو
 3. پلاگین‌های بازی
 4. سایر اپلیکیشن‌های کاربردی برای مدیریت آیتم‌های مجازی و درگاه پرداخت

آن ها تکنولوژی بلاکچین را به صنعت بازی‌های ویدیویی آورده اند. توسط توکن های ERC20 و سکه ENJIN (نوعی ارز)، امکان پشتیبانی از تراکنش‌ها در بستر ارائه شده از سوی آن‌‎ها امکان پذیر است.

بلاکچین محیطی امن و سالم برای توسعه دهندگان بازی و کارآفرینان ارائه می‌کند

پلتفرم‌های بلاکچین از تکنولوژی‌های رمز‌نگاری اطلاعات بسیار قدرتمند، مانند کلید خصوصی و عمومی، برای ایمن کردن تراکنش‌های توکن‌های کریپتو استفاده می‌کنند. با تکنولوژی محاسبات، امروز دیگر امکان هک کردن اطلاعات رمزنگاری شده غیر ممکن شده است.

در کنار رمزنگاری قدرتمند، خاصیت دیگر کریپتو غیر متمرکز بودن آن است. هکرها امکان از بین بردن یک شبکه غیر متمرکز را ندارند زیرا فقط یک سرور متمرکز وجود ندارد. گرهها(Node) اطلاعات توزیع شده پایگاه داده را به صورت اشتراکی نگهداری می کنند و هر گره اطلاعات کاملی در پایگاه داده دارد.

هکر‌ها نمی‌توانند تراکنش‌های موجود در شبکه بلاکچین را حذف یا دستکاری کنند و مهم تر اینکه امکان اجرای حملات DDoS بر روی چنین شبکه‌هایی غیر ممکن است. شبکه‌های بلاکچین از روش POW یا همان اثبات کار و سایر الگوریتم‌های توافق عام برای ایمن نگه داشتن شبکه استفاده می کند.

با این اوصاف، توسعه دهندگان و کارآفرینان با خیالی آسوده و محیطی امن می‌توانند به تولید بازی بلاکچین بپردازند.

بلاکچین در بازی به خرید و فروش امن دارایی‌ها کمک می کند

با توجه به علاقه زیادی که از سوی مردم در خرید و فروش ارزهای دیجیتال وجود دارد، هم اکنون خرید و فروش توکن‌های کریپتو نیز به صورت ایمن و آسان امکان پذیر شده است. اگر شما بازی خود را روی بستر بلاکچین توسعه دهید و به بازیکنان اجازه خرید و فروش دارایی‌های داخل بازی را توسط ارزهای دیجیتال بدهید، بازیکنان شما با حس امنیت حاکم بر بازی، برای انجام تراکنش‌ها رغبت بیشتری خواهند داشت.

کیف پول‌های دیجیتال خوبی وجود دارند که بازیکنان امکان نگهداری ارزها و توکن‌های به دست آمده از بازی‌هایی که بازی می‌کنند را بتوانند نگهداری کنند. در کنار آن کیف‌های سخت‌افزاری مانند Ledger نیز امنیت کافی دارند.

اگر بازیکنان کلیدهای خصوصی کیف‌های پول خود را به صورت ایمن نگهداری کنند، تراکنش‌ها و دارایی‌های آنها امن خواهد بود. در هر حال همه ما به روش‌های منظمی برای ایمن نگه داشتن کامپیوترهایمان نیاز داریم. به عنوان مثال بکاپ‌های منظم، دوری از وبسایت‌های پر ریسک، پرهیز از نگهداری تعداد زیاد ارز دیجیتال در موبایل یا کیف پول وب و امثال آن می تواند ضامن امنیت دارایی‌هایمان باشد.

بلاکچین در بازی امکان ارتباط و همکاری بین پروفایل بازیکنان را می‌دهد

معامله‌گران کریپتو و سرمایه‌گذاران دارای آدرس‌های عمومی هستند که می توانند از آن برای تراکنش بین شبکه‌های متفاوت استفاده کنند. اگر شما بازی‌های خود را بر بستر بلاکچین توسعه داده‌اید، بازیکنان شما می‌توانند آدرس یکتای عمومی خود را از یک بازی به بازی دیگر ببرن و همچنین بازیکنان این امکان را خواهند داشت تا با ارز‌های دیجیتال خود با یک آدرس عمومی در چند بازی متفاوت تراکنش انجام دهند.

بلاکچین در بازی امکان فرافکنی ارزش در دارایی‌های نامحسوس را به همراه دارد

با توجه به گزارش‌های موجود از میزان پولی که بازیکنان روی بازی ها صرف می کنند به این نتیجه میرسیم که اگر شما بازی سرگرم کننده ای بر بستر بلاکچین توسعه دهید، بازیکنان از صرف پول واقعی روی دارایی‌های نامحسوس دیجیتال قابل جمع‌آوری خوشحال خواهند شد. در واقع آن‌ها از صرف پول روی خرید توکن در بازی‌ها ترسی نخواهند داشت چرا که نوعی دارایی واقعی برای آن‌ها به حساب می‌آید.

بلاکچین امکان ذخیره ایمن دارایی‌های داخل بازی را برای بازیکنان فراهم می‌کند

از این حقیقت که هکر‌ها عاشق سرور‌های متمرکز هستند نباید غافل شد! این سرور‌ها هدف‌های ثابتی هستند که اگر موفق در شکستن امنیت آن‌ها شوند، همه دارایی‌های روی سرور متعلق به آن‌ها خواهد بود.

بلاکچین در صنعت بازی می تواند باعث جلوگیری از چنین رخداد‌هایی شود. هنگامی که بازیکنان دارایی‌های دیجیتال در بازی‌های بلاکچین محور شما خریداری می‌کنند، آن ها می‌توانند این دارایی‌ها را در کیف پول خود ذخیره کنند. به طور مثال کمی قبل تر ارز ENJIN را مثال زدیم. این ارز یک کیف پول اختصاصی برای بازیکنان دارد تا بتوانند اتریوم، بیت کوین و سایر دارایی‌های داخل بازی را ذخیره کنند.

بازی‌های بلاکچین محور اجازه می‌دهند بازیکنان، مالک واقعی دارایی‌های خود باشند

برخلاف سناریو فعلی بازی‌های آنلاین غیر‌بلاکچینی، که در آن‌ها شما مالک دارایی‌هایی که درون بازی خریداری کرده‌اید نیستید، در بلاکچین بازیکن صاحب دارایی‌های خود که شامل توکن‌های مختلف می شود است. بازی‌های بر بستر بلاکچین از قرارداد‌های هوشمند برای مدیریت تراکنش‌های داخل بازی استفاده می‌کنند که این خود تحول بزرگی است.

قراردادهای هوشمند تکه کد‌های غیر قابل تغییر پس از بارگذاری هستند که به صورت خودکار اجرا می‌شوند. نتیجه استفاده از این قرارداد‌های هوشمند در بازی‌های بلاکچین کاملا واضح است؛ دارایی‌های خریداری شده بازیکن توسط همین قرارداد‌های هوشمند به آدرس‌های عمومی او منتقل و ذخیره می‌شوند. قرارداد‌های هوشمند اجازه شفافیت کامل می‌دهند که در آن بازیکنان امکان دیدن قوانین و دستورات را دارند.

نتایج فعالیت‌های قرارداد‌های هوشمند و تراکنش‌های آن‌ها در یک شبکه بلاکچین غیر متمرکز ذخیره می‌شود که این رکورد‌ها غیر قابل تغییر هستند. هیچ شخص یا سازمانی امکان تغییر آدرس‌های عمومی که در آن دارایی‌ها ذخیره شده اند را ندارد. در نتیجه کسی توانایی تغییر مالکیت دارایی‌های داخل بازی را نخواهد داشت.

بلاکچین اجازه میدهد بازیکنان کنترل بیشتری روی بازی‌های مورد علاقه خود داشته باشند

بازی‌ای مانند CryptoKities، یک اپلیکیشن غیرمتمرکز یا به اختصار DApp است. اگر شما یک کارآفرین بازی یا بازی‌ساز هستید احتمالا باید از DApp برای لانچ پروژه بازی بلاکچین خود استفاده کنید.

DApp مشخصه های خاصی دارد که آن را از سایر انواع اپلیکیشن‌ها متمایز می‌کند که در ذیل به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 1. در حالی که سمت Front-end می تواند در هر زبانی باشد، یک DApp باید دارای حداقل یک قرارداد هوشمند برای Back-end خود باشد.
 2. یک DApp باید روی یک شبکه غیر متمرکز بلاکچین اجرا شود.
 3. DApp باید با استفاده از الگوریتم CryptoGraphic توکن ایجاد کند و کسی نمی‌تواند بخش عمده توکن‎ها را در اختیار داشته باشد.
 4. باید داده‎های خود را در شبکه غیر متمرکز بلاکچین و طبق استاندارد‎های الگوریتم Cryptographic ذخیره کند.
 5. باید متن باز باشد.
 6. و مهم‎تر از همه، DApp باید خودگردان اجرا شود، و انجمن آن نیز باید برای انجام تغییرات بر روی DApp به توافق برسند.

شما نمی‎توانید بازی بلاکچین خود را خاموش کنید یا بدون توافق انجمن بازی‎تان روی آن تغییرات اعمال کنید. این موارد باعث کنترل بیشتر بازیکنان روی بازی و آینده آن است. دیگر شاهد خاموشی یا توقف بازی مورد علاقه‎مان نخواهیم بود!

بازی‎های بلاکچین قلمرو جدیدی برای توسعه دهندگان باز می‌کند

تصور کنید شما یک توسعه دهنده با استعداد هستید که یک ایده بازی خیلی خفن در ذهن دارید، در عین حال شما هیچ تجربه مرتبط با صنعت بازی ندارید. شرکت های بازی غیر متمرکز در محیطی به شدت رقابتی و تجربه‌ای فراوان و ارزشمند فعالیت دارند. شما احتمالا باید مدتی را قبل از ورود به شغل بازی‌سازی، در چنین شرکت‌هایی برای توسعه ایده‌ای که در ذهن دارید صبر کنید؛ زیرا ورود به چنین شرکت‌هایی مستلزم تجربه و دانش فنی بالا می‌باشد.

شما می‌توانید با یادگرفتن توسعه یک بازی DApp کار خود را شروع کنید. منابع زیادی (اغلب به زبان انگلیسی) وجود دارد که به شما کمک می کنند.

در این مقاله، قبل‌تر به ارز ENJIN اشاره کردیم، این ارز و شبکه پشت آن فقط یک استارت‌آپ ارائه دهنده SDK برای توسعه بازی نیستند. شبکه Loom مستندات فنی SDK برای موتور بازی‌سازی یونیتی نیز ارائه می‌دهد که می‌توانید برای ساخت بازی از آن استفاده کنید. با مراجعه به سایت GitHub به سادگی می توانید به مستندات آن دست پیدا کنید.

با گام‌های ساده زیر شما می‌توانید بازی‌های بلاکچین را از صفر بسازید:

 1. توسعه اتریوم شامل کد نویسی قرارداد هوشمند و توسعه DApp را یاد بگیرید
 2. اکانت اتریوم خودتان را بسازید
 3. ابزار های مورد نیاز را نصب کنید
 4. قرارداد هوشمندتان را کد نویسی کنید
 5. قرارداد هوشمند نوشته شده را تست، مستقر و اجرا کنید

بازی‌های بلاکچین متن باز هستند و شما می‌توانید با دیدن سورس کد بازی‌های مشابه یاد بگیرید.

بلاکچین اجازه می‌دهد بازیکنان و توسعه دهندگان در جهت بهبود بازی همکاری کنند

بلاکچین در حال سوق دادن صنعت بازی به سمت انجمن‌های باز بین بازیکنان و توسعه دهندگان است. چنین چیزی واقعا امکان پذیر است چرا که توسعه اپلیکیشن‌های بلاکچین حول محور توافقات و نظرات انجمن آن صورت میگیرد نه نگاه سلسله مراتبی و بالا به پایین.

یک بازیکن یا توسعه دهنده دیگر می‌تواند یک ایده عالی در جهت بهبود بازی ارائه دهد، در این حالت اگر انجمن، چنین چیزی را بپذیرد، ایده مورد نظر پیاده خواهد شد.

پویایی اکوسیستم بلاکچین را در مثال دیگری غیر مرتبط با بازی توضیح میدهم. بیت کوین متعلق به یک شخص خاص نیست. هنگامی که بیت کوین با مشکل مقیاس پذیری به دلیل استفاده از الگوریتم POW رو به رو شد، توسعه دهنده‌ای به نام پیتر ویل ایده SegWit را ارائه کرد. پس از موافقت انجمن بیت کوین این ایده اجرایی شد که نتیجه آن کاهش هزینه تراکنش‌های بیت کوین بود.

بلاکچین امکان خلق دارایی‌های کم یاب در بازی‌ها را فراهم می‌کند

در صنعت بازی‌های ویدیویی، یک روند واضح از پیش تعیین شده وجود دارد و آن این است که دارایی‌های دیجیتال کم یاب قیمت بالاتری جذب می‌کند. این مسئله مبحث درآمد را کامل می‌کند.

قرارداد هوشمند بلاکچین راه آسانی برای استفاده از “IF-THEN-ELSE” است که با استفاده از این کد‌های شرطی می‌توان دارایی‌های کم یاب را بر پایه تعاملات خاصی ایجاد کرد. به عنوان مثال در بازی CryptoKities، قرارداد‌های هوشمند، نوعی نژاد کم یاب گربه را در بعضی حالت‌ها ایجاد می کند.

سخن پایانی

اینجا پایان داستان بازی‌های بلاکچین نیست بلکه شروعی کوچک برای داستانی بزرگ است. با توجه به تحریم‌ها و محدودیت شدیدی که در زمان نوشتن این مقاله بر توسعه دهندگان ما تحمیل شده است، ارزهای دیجیتال می توانند امیدی برای ما در چنین فضای بسته‌ای باشد. توسعه دهندگان باید از این فرصت استثنایی استفاده کنند، چرا که امکان تحریم یا مسدودسازی آن وجود ندارد. توسعه بازی های بلاکچین کلیدی برای رسیدن به درآمد ارزی در سطح جهانی است.

در کنار توسعه دهندگان، گیمر‌ها نیز توانایی کسب درآمد ارزی از طریق بازی‌های کریپتو را خواهند داشت. بازیکنان با بازی کردن و دریافت توکن‌های داخل بازی و نقد کردن این توکن‌ها در صرافی‌ها می‌توانند کسب درآمد کنند.

در مقالات آینده به مبحث کریپتو و پروژه‌های آن بیشتر خواهیم پرداخت.

شما می‌توانید سوالات خود را در بخش نظرات اعلام کنید.