توسعه برند یک فرآیند است و قرار نیست پیچیده باشد. برای ساخت یک برند خوب باید در کارتان تمرکز داشته باشید. برای ساخت برند ابتدا باید سند متن هسته آن ایجاد شود. این سند جزییات و چارچوب برند شما را مشخص می کند. پس از مشخص شدن این سند، وظیفه حفظ و نگهداری و مرتبط نگهداشتن آن با کسب کار و بازی هایتان اهمیت پیدا می کند.

فرآیند توسعه برند به شما و به خصوص تمرکز شما برروی آن بستگی دارد، در فرآیند توسعه برند برای تیم مستقل بازی سازیتان، اهمیتی که برای جایگاه برند قائل هستید به شما بستگی دارد و همچنین تلاش شما برای ساخت بازی های عالی مرتبط با برندتان بسیار حائز اهمیت است.

در مسیر توسعه برند شرکت هایی هستند که صد ها هزار دلار بر روی این فرآیند هزینه می کنند. بعضی از آن ها حتی چنین بودجه ای را فقط برای یک لوگو در نظر میگیرند. شما نیاز نیست برای یک تیم مستقل بازی سازی کوچک چنین بودجه ای داشته باشید. برای توسعه برند باید زمان صرف کنید.

برای ساده نگهداشتن برندسازی، فرآیند توسعه برند را می توان به هشت گام کوچک تقسیم کرد. به خاطر داشته باشید این گام ها در برند شرکت و هم در برند بازی ها تاثیر گذار هستند.

 • حقایق

حقایق شرکت و بازی شما چیست؟ اجزای شرکت چه کسانی هستند؟ نقش های آنها چیست؟ محل شرکت شما کجاست؟ تخصص و پیش زمینه کاری شما چیست؟ این اطلاعات و هر چیز دیگر مربوط به بازی و استدیو شما موجودیت شما هستند از این رو بیان این حقایق پایه های برند شما را تشکیل می دهند.

 • پاسخ سوالات ضروری
 • چرا شما اینجایید؟

ما می دانیم که شما در حال انجام چه کاری هستید، اما شما چرا این کار را می کنید؟ چه چیزی به شما انگیزه می دهد؟ چه چیزی در شما باعث می شود در طی شبانه روز وظایف را به پایان برسانید تا به اهداف تعیین شده برسید؟

 • چه چیزی باعث خاص بودن شما می شود؟ وقتی به شرکت یا بازیتان اشاره می کنید اگر کسی بگوید “خب که چی؟” چه جوابی می دهید؟
 • چرا مردم باید شما، شرکتتان یا بازیتان را دوست بدارند؟

در مورد سوالات بالا خوب فکر کنید و به صورت عینی به آن ها پاسخ دهید.

 • برای برندتان شخصیت خلق کنید

مانند شخصیت هر فردی، شرکت یا محصول شما نیز دارای شخصیت است. شما چگونه شخصیت بازی یا استدیو خود را توصیف می کنید؟ در اینجا چند مثال توصیفی برای هنگامی که قصد توسعه شخصیت برندتان را دارید ذکر می کنیم:

مستقل، کیفیت بالا، عالی(با ذکر جنبه خاص)، بامزه، جدی، مصمم، درگیر کننده، چالش برانگیز، بهترین(با ذکر جنبه خاص)، حرفه ای، الهام بخش، هنری، بلندپروازانه، استراتژیک، بزرگنما شده، ریسک پذیر، خشونت آمیز، مطمئن، در دسترس، اختصاصی، متعد، استاد، متفکرانه، فداکارانه

می تواند برای توصیف شخصیت از چیز هایی که به شما الهام بخشیده اند نیز کمک بگیرید مانند “ما همانند EA درست زمانی که شروع کرد هستیم”.

در این بخش از مسیر توسعه برند، صداقت اصل بسیار حیاتی است. برند مانند یک قول است. چیزی ادعا نکنید که از پس آن برنیایید(مانند قولی که نتوانید نگه دارید.). هیچ وقت نگویید استدیو شما بهترین است یا بازی شما، باید آن را ثابت کنید. به جای آن می توانید بگویید ما آرزو داریم بهترین باشیم یا بازی ما این کار را به خوبی می کند. بزرگنمایی کنید، مثبت باشید، خشن باشید اما در پس همه اینها صادق هم باشید. هنگامی که هویت برندتان را بیان می کنید، دنبال موقعیت های خاص و مثبت درون آن باشید. اگر به دنبال یک آرزو هستید، برای چیزی تلاش کنید که قابل دستیابی باشد.

 • فضای رقابتی

پرچم داران فعلی زمینه ای که فعالیت می کنید چه کسانی هستند؟ چه بازی هایی به بازی های شما نزدیک است و چه کسانی بازار را در دست دارند؟ چرا باور دارید آن ها این چنین موفق بوده اند؟ دانستن این که برعلیه چه چیزی و چه کسی در حال جنگ هستید باعث می شود بازی و شرکت شما قوی تر شود.

دنبال بینشی برپایه بازی و شرکت ها باشید که به خوبی پیاده نشده اند یا کامل نیستند و دلایل کامل نبودن آن را پیدا کنید.

 • مخاطب هدف

به طرز چشم گیری مخاطب هدف، محصول و بازار شما را مشخص می کند. مخاطبان شما مشتریانتان هستند، آنها کسانی هستند که بازی شما را میخرند و باعث رشد شرکت و بازی های آینده شما، چشم انداز و قول های برندتان می شوند.

شما می توانید برای شناخت مخاطبان بازی، پاسخ آن ها را نسبت به نمونه آزمایشی بازی و خود بازی دریابید. بازی را به تعدادی بازیکن نشان دهید اجازه دهید خودشان بازی کنند و سپس نظر آنها را جویا شوید. به خاطر داشته باشید قرار نیست همه بازیکنان بازی شما را دوست داشته باشند بنابراین از مجبور کردن آن ها به چیزی که میخواهید خودداری کنید.

 • تمایز دهندگان

چه چیزی باعث خاص بودن شرکت یا محصول شما می شود؟ چگونه با سایر شرکت ها مقایسه می شود؟ وجه تمایز شما از هزاران شرکت و بازی دیگر چیست؟ یک تا سه عبارتی که می توانید برای پاسخ شفاف به سوال “که چی؟” در مورد بازیتان بدهید چیست؟

 • برند شما ماموریت/ بیانیه محصول

وقت آن رسیده تا بیانیه برندتان را بنویسید، این بیانیه به عنوان بیانیه ماموریت نیز شناخته می شود(یا بیانیه pitch). این بیانیه یک شعار یا برچسب نیست بلکه یک عبارت برای استفاده داخلی است. این بیانیه هر چیزی که هستید را در یک بیان شفاف، کامل و موثر شامل می شود. در اینجا یک نمونه از ماموریت شرکت آورده شده است:

شرکت ما متعد است تا بازی های RPG امروزی را به شکلی چالش برانگیز و درگیر کننده خلق کند. مهارت و فداکاری ما از کیفیت بالا اطمینان خواهد داد و حس شوخ طبعی در درون شرکت و بازی هایی که میسازیم به ما یاد آوری می کند که همه ما برای سرگرمی اینجاییم اگر ما لذت می بریم پس بازیکنان ما هم سرگرم خواهند بود.

 • هسته اصلی برند شما

پس از این که همه قدم های گفته شده بالا را مشخص کردید، نتیجه آن هسته اصلی برندتان (که با نام کتاب مقدس برند شناخته می شود) خواهد بود. این سند منبع هر چیزی که در بازاریابی استفاده می کنید است و به آن قالب می دهد. پس از ایجاد هسته اصلی برند، می توانید از آن الهام بگیرید تا استراتژی های بازاریابی، لوگو، تبلیغات، برچسب ها، بلاگ ها، منابع انسانی، مطبوعات و ارائه برای جذب سرمایه را عملی سازید.