این روزها که فوتبال به بحث شماره یک همه ی محافل تبدیل شده و هر کسی را که میبینیم به دنبال اخبار جام جهانی و حواشی پیرامون آن است شاید خالی از لطف نباشد که بازی های تلفن همراهمانمان هم حال هوای فوتبالی به خود بگیرند.

فوتبال، ورزشی با هیجان انگیز و البته پر طرفدار

هر 4 سال یک بار بهترین تیم های سراسر جهان برای رقابت در بزرگترین تورنومنت جهانی فوتبال در کنار یکدیگر حاضر می شوند و برای کسب جام به رقابت می پردازند. در این مقاله قصد داریم به سراغ یک بازی اندرویدی برویم که با حال و هوای فوتبالی خود میتواند ساعت ها سرگرمی را به شما هدیه کند. با ما در نقد و بررسی بازی جام جهانی 2018 همراه باشید.

جام جهانی فوتبال 2018

روسیه بدون توقف!

وجود عناوین بسیار زیاد بازی های ورزشی و به خصوص ورزش فوتبال ، ما را به فکر این انداخت تا یکی از بازی های موبایلی ایرانی این دسته را به چالش بکشیم و به معرفی آن بپردازیم. جام جهانی شروع شده و بازی کردن این گونه بازی ها، بسیار لذت بخش است و هیجان را دوبرابر می کند. بازی جام جهانی 2018 هم آمده است تا بتواند سرگرمی خوبی برای حال و هوای این روز های ما باشد.

جام جهانی خود را شروع کنید!

وقتی برای اولین بار بازی را اجرا می کنید ، باید جام جدیدی را شروع کنید. در واقع این کار، همان اصل ماجرای این بازی است.پس از زدن بر روی دکمه جام جدید ، باید تیم ملی مورد علاقه خود برای بازی را انتخاب کنید.تمامی تیم های موجود در این قسمت، تیم های حاضر در جام جهانی 2018 روسیه است.تمامی تیم ها امتیاز بندی شده اند و از 5 ستاره ممکن هریک بسته به قدرت تیمی امتیازی را گرفته اند. البته اشکالی که به این قسمت داریم این است که این امتیاز بندی ها آن چنان خوب نیست. برای مثال تیم ملی عربستان کمی بهتر از ایران ظاهر شده است و این در حالی است که در رده بندی فیفا که معتبر ترین رده بندی ممکن تیم های ملی است ، تیم ایران رتبه بسیار بهتری دارد.

گروه بندی جام جهانی 2018

گروه بندی جام جهانی!

پس از انتخاب تیم وارد مرحله ی گروه بندی می شویم. این کار به صورت خودکار توسط بازی انجام می شود و صرفا جهت آگاهی شما این قسمت طراحی شده است.آیا این گروه بندی شما را یاد چیزی نمی اندازد؟ بله درست حدس زدید.این همان گروه بندی جام جهانی 2018 روسیه است که قبل تر توسط فیفا انجام شد و در این بازی نیز از همین گروه بندی پیش فرض استفاده شده است.

دربالای همین صفحه نیز اطلاعاتی برای نحوه امتیاز گیری و هم چنین امتیاز شما در گروه خودتان به نمایش در می آید.باید به این نکته هم اشاره کنیم که پس از ساخت یک جام و گروه بندی، بازی به صورت خودکار ذخیره شده تا در دفعات بعدی اجرای بازی به آن دسترسی پیدا کنید.

سید بندی جام جهانی2018

بازیکنان را انتخاب کنید!

هنگامی که وارد این مرحله می شویم باید از بین5 بازیکن نمایش داده شده، سه بازیکن را برای بازی کردن در زمین انتخاب کنید. اساس این بازی هم بر پایه 3 بازیکن است که بستگی دارد چه بازیکنی را در چه پستی قرار دهید.سپس وارد بازی می شوید.هنگام لود کردن نیز، راهنمای بازی به نمایش در می آید که البته به سرعت باید آن را دید! و این را نمی پسندیم.

یکی دیگر از سختی های این بازی، همین انتخاب بازیکن است. یکی از وجوه متمایز کننده این بازی با سایر رقبا، بازی با 3 بازیکن در زمین است.چیزی که شبیه آن را در بازی فوتبال خیابانی ساخته شرکت الکترونیک ارتز برای کنسول های ویدیویی دیده ایم.اما سختی کار این است که از بین لیست بازیکن های موجود باید فقط و فقط 3 انتخاب داشت.البته به این نکته هم باید اشاره کرد که این لیست بازیکنان بسیار محدود کننده است و ای کاش تنوع بیشتری وجود داشت.

هم چنین از نظر گرافیک و طراحی، بازیکنان به شکل فانتزی و خوبی طراحی شده اند و در صفحه ی انتخاب نام آنها به همراه آواتارشان به نمایش در می آید.هم چنین در طول بازی نیز با صاحب شدن توپ، نام بازیکن نمایش داده می شود.

بازیکنان جام جهانی

هوش مصنوعی بازی را امتحان کنید!

بازی کردن بسیار راحت ولی پردردسر است. پر دردسر از این نظر که کنترل های حرکتی به خوبی طراحی نشده اند و اندکی طول می کشد تا به آن ها عادت کنید.و از این لحاظ آسان است که می توانید به راحتی چندین گل را به تیم های قوی بزنید حتی اگر تیم ضعیفی را انتخاب کرده باشید. شاید رویای صعود به مرحله فینال جام جهانی توسط تیم های ضعیف تر در این بازی تحقق یابد.اما نکته ی جالب این بازی نبود قوانین فوتبالی کاملی است که هم می تواند خوب باشد و هم بد. به عنوان مثال هنگام خروج توپ از زمین بازی همچنان ادامه دارد و بازیکن می تواند توپ را به داخل زمین آورده و ادامه دهد که این مارا یاد فوتبال های خیابانی می اندازد.

کنترلر های بازی هم ساده طراحی شده اند.دکمه هایی برای شوت، پاس بلند و کوتاه، دریبل و … وجود دارند.هم چنین یک کنترلر دیگر  برای حرکت دادن بازیکنان قرار داده شده است.

گرافیک جام جهانی

تنظیمات ، صداها و افکت ها

همان طور که قبلا هم اشاره کردیم، طراحی کلی بازیکنان به شکل فانتزی می باشد که در نوع خود جالب است. هم چنین افکت ها و صحنه های پس از گل نیز طراحی شده اند. بازیکنان هم دارای حرکات نمایشی هستند که این کار با لمس کنترل های حرکتی انجام پذیر است. صدا های به کار رفته در بازی از جمله موسیقی متن و صدای حرکات، واکنش ها نیز در مرحله خوبی  ارزیابی می شوند.هم چنین  تنظیمات کلی بازی را نیز می توانید تغییر دهید.انتخاب نوع توپ، زمین، زمان بازی و کف از جمله تنظیمات قابل انتخاب می باشند که تعدادی از آن ها قفل است که اگر می خواهید تمامی آن هارا داشته باشید باید نسخه کامل بازی را خریداری کنید که شامل 6توپ ،5 زمین و 4 کفپوش است.

البته باید اشاره کرد تنظیمات معمولی که در هربازی وجود دارد مانند تنظیمات گرافیکی و یا تنظیمات صدا را در این بازی شاهد نبودیم که خود یک ضعف و محدودیت به حساب می آید و  هم چنین وجود یک میانبر برای تنظیمات بازی در صفحه مکث بازی ( pause) بسیار احساس می شود.

تنظیمات جام جهانی

تجربه کاربری ؛ خوب یا بد؟!

زمانی که وارد بازی می شویم با یک منوی بسیار ساده مواجه هستیم.در واقع دوتصویر در حال حرکت و تعدادی دکمه اساس این صفحه را تشکیل داده اند. هم چنین دو دکمه در پایین صفحه  قرار دارد که هردو به کافه بازار متصل می شوند. یکی برای ثبت نظرسنجی وامتیازدهی به بازی و دیگری برای مشاهده دیگر عناوین ساخته شده توسط بازی ساز.در بالای صفحه نیز سکه ها به چشم می آیند که با لمس آن وارد صفحه خرید سکه ها از بین پک های موجود می شوید.باید به این نکته نیز اشاره کرد که با تماشای ویدیو سکه رایگان دریافت خواهید کرد.

موردی که در کل بازی ممکن است کاربر را کمی آزار دهد ، وجود یک باکس مستطیلی تبلیغاتی بود که جایگیری خوبی نداشت. شاید بهتر بود به نحو دیگری این کار صورت می گرفت و این یکی دیگر از ضعف های رابط کاربری که منجر به تجربه کاربری نامناسب می شود. بارها در بازیاتو گفته ایم که یک بازی خوب صرفا داشتن داستان و یا گرافیک جذاب نیست و باید به این موارد نیز توجه شود.

از دیگر نکات طراحی گیم پلی بازی که ای کاش بهتر طراحی هم می شد، صفحات انتخاب بازیکن و انتخاب تیم ها، تابلوی اعلام نتایج و کنترل های حرکتی بازی بود. پیشنهاد ما برای جذابیت بیشتر این قسمت ها استفاده از افکت ها و طراحی های مدرن تری است که رقبای خارجی این بازی در این زمینه بهتر عمل کرده اند.

در خصوص فضاها و طراحی ها نیز باید اشاره کرد وجود 5 زمین متفاوت که از طراحی نسبتا خوبی بهره می برند نیزباعث ایجاد جذابیت بیشتر در بازی شده که اگر آن را با انتخاب از بین 4 کفپوش و 6توپ دیگر ترکیب کنیم، حس بسیار خوبی از بازی کردن به ما می دهد.

سخن پایانی

این روز ها فرصت خوبی است تا هیجان بازی های جام جهانی را در تلفن همراه خود تجربه کنید. هم چنین با انتخاب تیم مورد علاقه ی خود آن را به قهرمانی برسانید.پیشنهاد می کنیم حتما آن را دانلود و نصب کنید و لذت ببرید.

 

با آرزوی موفقیت برای تیم ملی ایران در جام جهانی 2018 روسیه