در گذشته بازی‌های فکری و تخته‌ای میان خانواده‌ها جایگاه ویژه‌ای داشتند اما با پیشرفت تکنولوژی و فراگیر شدن اسمارت فون‌ها به تدریج حضور آن ها در جمع های خانوادگی کمرنگ تر شد و طرفداران خود را از دست دادند. «کافه گیم» یک هدف دارد؛ دوباره همان روزهای فراموش نشدنی و خاطرات شیرین را با شکل و شمایلی متفاوت زنده کند.

ساخته استودیوی «فندق گیم» شاید در برخورد اول کمی گیج کننده به نظر می‌رسد ولی کافیست به بازی فرصت دهید تا به مرور جذابیت‌هایش را نشان می‌دهد. پس از ورود به کافه گیم باید گیمرتگ یا نام کاربری مورد علاقه خودتان را انتخاب کنید. از قسمت «پروفایل من» نیز می‌توانید آن را ویرایش کرده و یا عکسی برای خود انتخاب کنید.

بعد از انتخاب اسم نوبت به انجام بازی ها می رسد. کافه گیم مجموعه ای از بازی های قدیمی را به کاربر ارائه می دهد و بنابراین او با سلیقه خودش می تواند آن را انجام دهد. فعلا هم سه بازی «نقطه خط آنلاین»، «دوز آنلاین» و «تند تند بزن آنلاین» در کافه گیم حضور دارند که هر چند هر کدام دارای قوانین خاص خودشان هستند ولی تعدادشان زیاد نیست.

نقطه خط آنلاین

بازی نقطه خط برای بسیاری از شما نامی آشناست و می‌شود گفت که دهه‌های مختلفی با آن خاطره دارند. بعد از پیداشدن حریف صفحه‌ای با نقطه‌های سیاه رنگ در مقابل شما قرار خواهد گرفت. با لمس فاصله بین نقطه‌ها شما یک خط کوچک را می‌کشید و سپس نوبت به حریف شما داده می‌شود.

هرکدام از بازیکنان دارای وقت خاصی برای انجام حرکت خود هستند و اگر بازیکنی دو دور پشت سرهم هیچ فعالیتی نداشته باشد به صورت خودکار بازنده اعلام خواهد شد. البته می‌توانید از این حرکت برای مواقع اضطراری استفاده کنید که بعضی وقت‌ها سرنوشت بازی را به کلی تغییر می‌دهد. المانی که جذابیت نقطه خط کافه گیم را افزایش داده است.

دوز آنلاین

روند دوز در کافه گیم با نمونه‌های سنتی آن کاملا متفاوت است. به نحوی می توان گفت دوزی که در کافه گیم وجود دارد دوز نیست و از بازی Connect Four الهام گرفته شده که کاملا با دوز فرق دارد و از زیرشاخه‌های دوز به شمار نمی‌رود. امیدواریم فندق اپس نام این بازی را در کافه گیم را تصحیح کند.

بعد از ورود به مسابقه، با صفحه ای پر از دایره‌های خالی مواجه می‌شوید که شما و حریفتان باید به نوبت آن‌ها را پر کنید. البته توجه داشته باشید هر توپی که شما انتخاب می‌کنید بر روی آخرین مهره هر ستون قرار می گیرد و اگر کسی چهار مهره به صورت عمودی، افقی و یا اریب را در کنار یکدگیر قرار دهد برنده بازی خواهد شد.

تند تند بزن آنلاین

تند تند بزن بر مبنای به چالش کشیدن دقت و سرعت‌ عمل بازیکن پایه ریزی شده است و اگر لحظه‌ای از بازی غافل شوید امکان دارد در چشم به هم زدنی نتیجه را واگذار کنید. در واقع در این بازی دیگر خبری از زمان تعیین شده برای هر دور نیست و همه چیز به دقت و سرعت .اکنش خودتان باز می‌گردد.

در این بازی اعداد 1تا 25 روی صفحه‌ای رنگارنگ و با ترتیب نادرست قرار دارند و باید آن ها را با ترتیب درست انتخاب کنید. اگر بازیکنی عددی را به اشتباه انتخاب کنید باید دوباره شانسش را امتحان کند. هر کسی هم که بتواند زودتر اعداد را کامل کند برنده می شود.

در کافه گیم هیچ راهنمایی برای بازی ها وجود ندارد و سازنده با فرض اینکه آن ها را بلدید، این عناوینش را در ساخته اش قرار داده است.

در دو بازی نقطه خط و دوز امکان ارسال‌ پیام هایی معین وجود دارد که می‌شود گفت نوعی رجز خوانی به شمار می‌رود؛ البته روند بازی‌ها بعضی وقت‌ها آنقدر حساس و پیچیده می‌شود که کاری به جز توجه به بازی و لذت بردن از آن نمی‌شود انجام داد.

خوشبختانه سرورهای بازی عملکرد قابل قبولی دارند و روند طولانی یا خسته‌ کننده‌ ای برای پیدا کردن رقیب در پیش ندارید. البته این مسئله به تعداد بازیکن های آنلاین هر بازی نیز بستگی دارد. در منوی کافه گیم و کنار هر کدام از بازی، آیکون Live وجود دارد که بازیکن های آنلاین آن بازی را نشان می دهد.

بعد از انجام هر بازی و برنده شدن تعدادی سکه که تعداد آن‌ها مشخص نیست به عنوان پاداش به شما داده می‌شود که این سکه‌ها در قسمت قرعه قابل استفاده هستند؛ در منوی اصلی و با لمس فروشگاه شما قادر به خرید بلیط‌ های شانس هستید. جوایز نیز کارت شارژهایی با مبالغ مختلف هستند که با توجه به بلیط‌های خریداری شده قرعه کشی می‌شوند.

فروشگاه بازی چنگی به دل نمی‌زند، وقتی وارد فروشگاه شوید شما فقط یک آیتم قابل خرید دارید که اصلا قابل قبول نیست و به نظر می‌رسد فندق اپس در این زمینه کوتاهی کرده است البته همان یک آیتم به قدری هست که برای چندین قرعه کشی از آن استفاده کرد.

در بخش جلوه‌های بصری و گرافیک بازی با وجود اینکه ترکیب رنگ محیط منو چنگی به دل نمی زند ولی ولی به صورت کلی این بخش کافه گیم به لطف رابط کاربری ساده و رنگ بندی بازی هایش نمره قابل قبولی می گیرد.  اما با وجود نکات مثبت بخش دیداری، صداگذاری بازی جای بهبود دارد و به خاطر نبود یک موسیقی متن خوب، خسته کننده می شود.

آیا کافه گیم ارزش تجربه را دارد؟

در میان انبوه‌ بازی‌هایی که در مارکت‌ها عرضه می‌ شوند جای مجموعه بازی‌های فکری و تخته‌ای خالی بود. فندق اپس تا حدودی جای خالی این عناوین را با کافه گیم پر کرد اما جدا از رفع نقاط ضعف بازی، توسعه دهنده باید در آینده نزدیک بازی های بیشتری به این عنوان اضافه شوند. امیدواریم در بروزرسانی های بعدی بازی جایگاه واقعی خود را در میان مخاطبان پارسی زبان پیداکند.