بازی‌های کلماتی علاوه بر تاثیر مثبتی که بر تمرکز و ذهن ما دارند، باعث می‌شوند که دایره لغات ما نیز گسترده‌تر شود. یکی دیگر از خصوصیات این بازی‌ها، هزینه ساخت پایین به علت گرافیک دوبعدی و نه چندان پیچیده است که باعث می‌شود سبک محبوبی برای استودیو‌های بازی‌سازی کوچک به شمار رود و البته که بسیاری از این بازی‌ها نیز به موفقیت‌های خوبی دست پیدا کرده‌اند.

اگر طرفدار سبک بازی‌های کلماتی هستید به هیچ عنوان بازی‌های گنج‌یاب و بابیلون را از دست ندهید چرا که قطعا ساعت‌ها شما را سرگرم خواهند کرد و از تجربه‌ی آن‌ها لذت بسیاری بدست خواهید آورد. البته که در چند سال اخیر استودیو‌های بازی‌سازی داخلی روی این سبک از بازی‌ها مانور بسیاری داده‌اند و شاهد تولید انواع متفاوت این بازی‌ها با خلاقیت‌ها و گیم‌پلی‌های متفاوت بودیم.

حال امروز در بازیاتو با معرفی یک بازی کلماتی دیگر همراه ما باشید که سعی کرده است تا با رفع کمبود‌های بازی‌های کلماتی موجود در بازار یک بازی کلماتی کامل و خلاقانه را به بازیکنان ارائه دهد و لذت دو چندانی را به کاربران هدیه کند.

بازی وُردیناتور جدیدترین ساخته استودیوی گیکی گیمز است که گیم‌پلی مشخص و ساده‌ای دارد. در این بازی با یک جدول چند در چند از حروف رو به هستید و باید تا می‌توانید با اتصال این حروف به هم، کلمات با معنی بسازید. البته نقطه قوت این بازی نسبت به سایر بازی‌های کلماتی، بخش آنلاین این بازی است که کمی متفاوت و خلاقانه طراحی شده است که در آینده به آن خواهیم پرداخت. بازی در دو بخش مرحله‌ای و آنلاین ارائه شده است که البته برای تجربه بخش آنلاین نیاز است تا بازیکن تا مرحله 3 حالت آفلاین برسد تا بدین صورت با کلیات بازی آشنا شود.

بخش مرحله‌ای بدین صورت طراحی شده است که در ابتدا به شما هدف داده می‌شود و شما باید با پر کردن این هدف مراحل را پشت سر بگذارید و ستاره و سکه بدست آورید. این نکته را مد نظر قرار دهید که بدست آوردن هر سه ستاره در مراحل اصلا ساده نیست و مبتنی بر پیدا کردن همه کلمات چند حرفی خواسته شده و البته پر کردن لوله امتیاز است که نیازمند یک دایره لغات قوی و گسترده است. در مراحل آفلاین به 3 راهنما دسترسی دارید تا به شما در به پایان رساندن کمک کنند که شامل حکیم‌باشی، هدهد و روبوکپی است که حکیم‌باشی معنای کلمه را به صورتی دیگر به نمایش می‌گذارد، هدهد حرف اول کلمه را نمایش می‌دهد و روبوکپی نیز امتیاز شما را دو برابر می‌کند.

در بخش آنلاین با سطح متفاوتی از بازی‌های کلماتی رو به رو خواهید شد که حسابی سرعت عمل و تمرکز شما را به چالش می‌کشد. در این حالت شما با یک جدول چهار در چهار از حروف رو به رو خواهید شد و باید سریع‌تر از حریف و هر چه بیشتر می‎‌توانید کلمات منحصر به فرد در جدول پیدا کنید. اگر حریف کلمه‌ای را زودتر از شما پیدا کند و سپس شما دوباره همان کلمه را پیدا کنید امتیازش محاسبه نمی‌شود و در نتیجه باید حواستان همزمان به همه جا باشد که تمرکز نسبتا زیادی را می‌طلبد. هر چقدر هم که کلمه معنادار از تعداد حروف بیشتری تشکیل شده باشد، امتیاز بیشتری به بازیکن تعلق خواهد گرفت. در نهایت پس از پایان زمان بازی، بازیکنی که کلمات بیشتر و در نتیجه امتیاز بیشتری گرفته باشد، برنده‌ی بازی خواهد بود و جام بازی را دریافت خواهد کرد که البته این جام‌ها برای شرکت در حالت آنلاین و بالابردن رتبه در بخش لیدربورد استفاده می‌شود.

پاورآپ یا قابلیت‌هایی نیز به طور اختصاصی برای بخش آنلاین در نظر گرفته شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به امکان یخ زدن جدول حریف و یا هیپنوتیزم کردن حریف اشاره کرد که در این حالت برخی از حروف جدول حریف پوشانده می‌شود که جذابیت و هیجان دو چندانی را به بازی تزریق می‌کند. البته هر بازیکن قبل از ورود به بازی باید با سکه‌های بازی این قابلیت‌ها را شارژ کند تا در زمان ورود به بازی آنلاین به مشکل برنخورد.

اگر بخواهیم به نقاط قوت بازی نگاهی داشته باشیم می‌توان به وجود بخش لیدربورد و امتیازبندی، وجود بخش دوستان، گردونه شانس که هر 24 ساعت فعال می‌شود، ماموریت‌های متفاوت و البته سکه رایگان در هر 4 ساعت اشاره کرد. در بازی به دلیل ماهیت آنلاینش، امکان لینک کردن حساب کاربری نیز قرار داده شده است که در صورت تعویض موبایل و یا اتفاقات دیگر، همچنان بتوانید بازی را به راحتی تجربه کنید.

بگذارید در نهایت هم نگاهی به نقاط ضعف بازی داشته باشیم که می‌توان به راهنمایی‌های غلط هدهد اشاره کرد. در رابطه با بخش آنلاین نیز اگر تیم سازنده چند حالت دیگر نیز به این بخش اضافه کنند، نه تنها تنوع خوبی به این بخش اضافه می‌شود بلکه دیگر برای بازیکنان تکراری نخواهد شد. نکته دیگر نیز که نیاز به بررسی و رفع مشکل دارد این است که در حالت آنلاین بهتر بود برای کلمات اشتباهی که توسط بازیکن ثبت می‌شود، امتیاز منفی در نظر گرفته شود تا جلوی تقلب بازیکنان در این بخش گرفته می‌شد. امیدواریم تیم سازنده به زودی با انتشار یک آپدیت این نقاط ضعف را نیز رفع کنند تا شاهد یک بازی کلماتی موفق داخلی باشیم.

در پایان باید گفت که اگر به سبک بازی‌های کلماتیک علاقمندید، به شدت پیشنهاد می‌شود که این بازی را از دست ندهید چرا که می‌تواند ساعت‌ها شما و دوستانتان را سرگرم سازد و رقابتی دوستانه‌ را بینتان شکل دهد. پس همین حالا این بازی را از سایت بازیاتو دانلود کنید و نظرتان را با ما و دیگر کاربران سایت بازیاتو به اشتراک بگذارید.


معرفی ویدیویی بازی وردیناتور