بازی‌های ماشین سواری یا ریسینگ همواره از پرطرفدار‌ترین سبک بازی‌ها به حساب می‌آمده‌اند. شاید کمبود تنوع ماشین‌های داخلی و یا عدم امکان تجربه رانندگی با ماشین برای همه افراد، سبب ساز این شده است که این سبک از بازی‌ها پرطرفدار به حساب بیایند. شاید با گشت و گذار در مارکت داخلی، بتوان تعداد زیادی از این بازی‌ها را یافت اما عناوینی که قابل رقابت با نمونه‌های خارجی باشند و در سطح بالایی ظاهر شوند، انگشت شمار و محدود است. البته که در سال‌های اخیر شاهد ساخت نمونه‌های بسیار موفقی در این حوزه بوده‌ایم و پیشرفت تحسین برانگیزی را تجربه کرده‌اند.

یکی از بازی‌های بسیار با کیفیت و قوی در این سبک که حرف‌های زیادی برای گفتن دارد، بازی تاپ اسپید از استودیوی گیرباکس است که توانسته با افزودن چاشنی خلاقیت و قابلیت‌های کم‌نظیر به بازی، یک بازی ریسینگ داخلی با کیفیت را به گیمر‌های داخلی هدیه کند. در بدو ورود به بازی چیزی که توجه شما را به خود جلب می‌کند، تنوع و کیفیت بالای ماشین‌ها، تعداد بالای ماشین‌های داخلی، طراحی دقیق و مشابه به نمونه اصلی و مواردی که در ادامه اشاره خواهم کرد از نقاط قوت بازی است که این بازی را یک قدم از دیگر بازی‌های مشابه جلو می‌اندازد.

اساس گیم‌پلی بازی، شبیه‌سازی رانندگی با ماشین‌های داخلی است. شما می‌توانید ماشین محبوب و دلخواهتان را از میان ده‌ها خودروی داخلی و چند نمونه خارجی، انتخاب کنید و به گشت و گذار در شهر بپردازید. بازی دارای چهار نقشه است که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند. از نقشه‌هایی که می‌توانید بدون هدف و به صورت آزاد در شهر به گشت و گذار بپردازید تا نقشه‌هایی که برای دریفت کشیدن و انجام حرکات نمایشی طراحی شده‌اند؛ همه و همه در بازی پیاده‌سازی شده است و تنوع خوبی را در این بخش شاهد هستیم.

نقشه پارکینگ نیز دارای 50 مرحله است که باید ماشین را در کمتر از سه برخورد در محل مشخص شده پارک کنید که چالش سرگرم کننده‌ای به حساب می‌آید. نقشه جاده چالوس نیز در بازی قرار داده شده است که اگر دلتان برای یک مسافرت به شمال تنگ شده است، حتما سری به این نقشه بزنید که البته برای تجربه آن، بازیکن باید جداگانه نقشه را دانلود کند. در هر کدام از نقشه ماموریت‌هایی برای بازیکنان تعریف شده است که در صورت قبول کردن و انجام آن می‌توانند پاداش دریافت کرده و ماشین‌های بیشتری را برای خود خریداری کنند.

اگر به تجربه‌ی گشت و گذار در شهر بپردازید به ترافیک شهری نیز برخواهید خورد که البته تمام ماشین‌های موجود در شهر نیز از ماشین‌های داخلی هستند و حتی شاهد ماشین‌های دولتی داخلی نیز در بازی هستیم. سازندگان بازی سعی کرده‌اند که تا حد ممکن تجربه رانندگی واقعی را به بازیکنان القا کنند. در همین راستا در بازی شاهد دکمه خاموش و روشن کردن خودرو، دکمه‌های راهنمای چپ و راست، دکمه چهار راهنما، دکمه تنظیم ارتفاع خودرو، دکمه نیترو و حتی دکمه خاموش یا روشن کردن رادیو پخش هستیم. البته دو دکمه بسیار پر کاربرد دیگر نیز در بازی قرار داده شده است که اولی برای ریسپاون کردن ماشین در هنگام گیر‌افتادن و یا چپ کردن ماشین است و دیگری نیز برای تعمیر ماشین در صورت صدمه دیدن است.

یکی دیگر از نقاط قوت بازی، وجود انواع دوربین‌های نمایش در بازی است. شما می‌توانید به دلخواه از دوربین‌های داخل خودرو، خارج از خودرو و حتی دوربین‌های نمایشی به حالت مسابقات استفاده کنید و لذت ببرید. البته که دوربین داخل خودرو بسیار جذاب است چرا که طراحی داخل خودرو‌ها بسیار دقیق و با کیفیت طراحی شده‌اند و به شما حس همان ماشین را منتقل می‌کنند. در صورتی که در بازی با ماشین به مانعی برخورد کنید متوجه خواهید شد که تخریب‌پذیری نیز برای خودرو‌ها طراحی شده است که مجددا باعث تجربه‌ی یک شبیه‌سازی دقیق و کامل می‌شود. اکثر بازیکنان طرفدار این سبک به بخش تیونینگ و تقویت خودرو علاقه مضاعفی دارند. تاپ اسپید در این قسمت هم بسیار قوی ظاهر شده است و از شماره پلاک گرفته تا نئون زیر ماشین، دورفرمانی و حتی تغییر رنگ چراغ ماشین. خلاصه که دستتان باز است تا هر قسمت از ماشین را به دلخواهتان تغییر دهید.

در بخش تنظیمات بازی نیز دستتان باز است تا گرافیک بازی را به دلخواه بیشتر یا کمتر کنید و بدین صورت بتوانید بازی را بر روی دیوایس‌های مختلف و با توان‌های پردازشی متفاوت تجربه کنید. اگر بخواهیم به نقاط ضعف بازی نیز اشاره کنیم، می‌توان به عدم وجود دکمه خروج از بازی، بزرگ نشدن نقشه‌ی بازی برای دید بهتر و انجام ماموریت‌ها و خاموش شدن صفحه بازی در صورت عدم لمس صفحه موبایل اشاره کرد که امیدواریم تیم سازنده هر چه سریع‌تر اقدام به رفع این نواقص کنند.

در نهایت اگر به سبک بازی‌های ماشین‌سواری و ریسینگ علاقه دارید و دوست دارید ماشین‌های داخلی را تا حداکثر ممکن تیون و تقویت کنید و از رانندگی با آن‌ها لذت ببرید، به هیچ عنوان بازی تاپ اسپید را از دست ندهید و همین حالا اقدام به دانلود این بازی جذاب از سایت بازیاتو کنید.