بازی‌های موبایلی اغلب برای سرگرم کردن افراد در اوقات فراغتشان ساخته می‌شوند تا بتوانند زمان‌های خالی خود را به بهترین شکل ممکن پر کنند. البته همانطور که می‌دانید برخی از استودیو‌های بازی‌سازی سعی می‌کنند تا در ساخت بازی‌هایشان علاوه بر سرگرم کردن افراد، فاکتورهای دیگری را نیز مدنظر قرار دهند. یکی از این دست بازی‌ها، بازی‌های کلماتی و دانستنی هستند که در آن‌ها سعی می‌شود تا علاوه بر ایجاد یک رقابت مهیج و سالم و سرگرم کردن افراد، به افزایش اطلاعات عمومی آن‌ها نیز بپردازد تا بازیکنان بتوانند از زمان فراغت خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنند. از جمله بازی‌های موفق در این سبک می‌توان به بازی‌های کوییز آف کینگز و کوییز فایور اشاره کرد.

حال در این نقد و بررسی از بازیاتو قصد داریم تا شما را با یکی از بازی‌های نوظهور در این سبک آشنا کنیم که البته حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. بازی تسلا کوییز که ساخته‌ی استودیوی دود گیمز است، یک بازی مهیج و جذاب است که در آن هدف بازیکن، پاسخ به سوالات چهارگزینه‌ای مختلفی است که رو در روی وی قرار می‌گیرند. در این بازی سعی شده تا دسته‌بندی و تعداد سوالات حتی‌الامکان زیاد باشند تا نه تنها بازیکنان تنوع خوبی را در بازی احساس کنند بلکه شاهد سوالات تکراری نیز نباشند که یکی از نقاط ضعف بزرگ در این سبک از بازی‌ها به حساب می‌آید. از جمله دسته‌بندی‌های مهم سوالات نیز می‌توان به آشپزی، سرگرمی، تکنولوژی، دانش و زبان اشاره کرد.

بازی در حال حاضر دارای دو حالت مختلف بازی است که شامل حالت کلاسیک و سرعتی است که با توجه به اسم هر حالت بازی احتمالا می‌توانید حدس بزنید که در حالت کلاسیک هر بازیکن باید تنها سعی کند تا به سوالات پاسخ صحیح بدهد اما در حالت سرعتی باید سعی کند در کوتاه‎‌ترین زمان ممکن این مهم را به نتیجه برساند چرا که هر بازیکن که سریع‌تر پاسخ صحیح را انتخاب کند، امتیاز سوال به وی می‌رسد.

در هر حالت بازی، بازیکنان در ابتدا باید از میان دسته‌‌بندی سوالات، 4 دسته را انتخاب کند و وارد بازی شود و سپس باید به 16 سوال متفاوت که به او نمایش داده می‌شود در زمان مقرر، پاسخ صحیح بدهد. البته این را بدانید که در هر دو حالت بازی شما باید با یک حریف واقعی و به صورت آنلاین مسابقه بدهید که البته با توجه به تعداد بازیکنان آنلاین حاضر در بازی امکان مسابقه با ربات نیز هست. در حین مسابقه نیز 4 راهنمایی برای بازیکنان در نظر گرفته شده است که شامل نمایش پاسخ صحیح، حذف دو گزینه غلط، جواب‌های دیگران و راهنمایی در مورد پاسخ صحیح است تا در مواقع ضروری به کمک بازیکنان بیاید.

پس از اتمام هر مسابقه نتیجه و پاسخ صحیح سوالات به بازیکنان نمایش داده می‌شود و بازیکنان در صورت تمایل می‌توانند درخواست تکرار بازی را بدهند و همچنین نتیجه مسابقه را به اشتراک بگذارند. لیدربورد، امکان دریافت سکه با تماشای تبلیغ و نمایش نتایج مسابقات قبلی نیز در بازی گنجانده شده است. یکی از ویژگی‌های جذاب و خلاقانه‌ی بازی تسلا کوییز نمایش یک شخصیت معروف برای هر بازیکن و نمایش نمودار پاسخ صحیح است که بر اساس تعداد پاسخ‌های صحیح در هر دسته‌بندی مختص هر بازیکن مشخص شده و به وی اختصاص داده می‌شود.

اگر بخواهیم از نقاط ضعف بازی نیز بگوییم می‌توان به عدم وجود امکان تجربه بازی به صورت آفلاین، خروج از بازی در حین مسابقات آنلاین اشاره کرد. نمایش یک عکس بزرگ از نماد شخصیتی هر دسته از سوالات در قسمت بالای سوالات که تقریبا نیمی از صفحه‌نمایش کاربر را اشغال می‌کند نیز شاید به نظر جذاب برسد اما برای بازیکنان با صفحات نمایش کوچک‌تر شاید چندان خوشایند به نظر نرسد و استودیوی دود گیمز می‌توانست استفاده مفید‌تری از این فضا ببرد که البته امیدواریم این مشکلات جزئی، در آپدیت‌های بعدی حل شود.

در نهایت اگر از علاقمندان به بازی‌های دانستنی و اطلاعات عمومی هستید، پیشنهاد می‌کنیم به هیچ عنوان بازی تسلا کوییز را از دست ندهید و همین حالا آن را دانلود و تجربه کنید.


معرفی ویدیویی بازی تسلا کوییز