این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و بازیاتو مسئولیتی در قبال محتوای وبسایت معرفی شده ندارد.


کارگزاری ارز دیجیتال و صرافی ارز دیجیتال دو مفهوم اساساً متفاوت هستند. هر دو پلتفرم به شما امکان معامله ارزهای دیجیتال را می‌دهند، اما کارگزار معاملات غیرمستقیم را به شما ارائه می‌دهد و به عنوان یک واسطه بین معامله گران و بازار عمل می‌کند. صرافی کریپتو نیز یک واسطه است، اما مستقیم بین معامله گران.

علاوه بر اصل ترید، کارگزار ارز دیجیتال و صرافی ارز دیجیتال تفاوت‌های بسیار دیگری نیز دارند. نمی‌توان گفت که یکی بهتر از دیگری است. بهتر است اگر بگوییم که در برخی شرایط، انتخاب یک پلتفرم سودمندتر از دیگری است. برای اینکه بفهمید کدام پلتفرم (کارگزار یا صرافی) برای شما مناسب‌تر است، باید در مورد تفاوت‌ها، مزایا و همچنین ویژگی‌های آنها اطلاعاتی کسب کنید.

شما می‌توانید صدها صرافی و کارگزار را برای شناسایی و مقایسه الگوها مطالعه کنید، یا می‌توانید در وقت خود صرفه جویی کنید و این مقاله تحلیلی را مطالعه کنید. پس با ما در ادامه همراه باشید.

Shape2

کارگزار ارز دیجیتال چیست؟

هدف کارگزاران کریپتو این است که به عنوان واسطه بین معامله گران و بازار ارزهای دیجیتال عمل کنند و امکان خرید و فروش ارزهای دیجیتال را برای مردم فراهم سازند. کارگزاری‌های ارز دیجیتال می‌توانند پلتفرم‌ها، مشاغل یا افراد باشند. در شرایط خاص، یک کارگزار ارز دیجیتال ممکن است محصولات مشتقه را به معامله گران ارائه دهد. مشتقات کریپتو به شکل معاملات فیوچرز ارزهای دیجیتال، قراردادهای اختیار معامله ( آپشن) یا معاملات CFD باشند.

نوسانات نرخ معامله و سرمایه گذاری دو راه رایجی هستند که کارگزاری‌های ارز دیجیتال برای افزایش سود شما ارائه می‌دهند. با این حال، محبوب ترین رویکرد، ترید بر اساس نوسانات قیمت است.

به جای معامله مستقیم بیت کوین، آلت کوین یا هر رمزارز دیگری، از قراردادهای مابه التفاوت استفاده می‌شود. قراردادهای مابه التفاوت، که به عنوان CFD نیز شناخته می‌شوند، توافقاتی هستند که بین خریدار و فروشنده بر سر اختلاف قیمت یک دارایی خاص وجود دارد. تفاوت قیمت دارایی پایه در زمان اتمام قرارداد و زمان نهایی شدن معامله موضوع قرارداد است.

همانطور که قبلاً ذکر شد، ما هنگام استفاده از یک کارگزاری کریپتو، قراردادهای CFD را رد و بدل می‌کنیم. هر بار که مثلاً یک بیت‌کوین می‌خریم، با کارگزار قراردادی برای اختلاف قیمت منعقد می‌کنیم و توافق می‌کنیم که اگر ارزش آن افزایش یابد، سود را می‌گیریم. از سوی دیگر، اگر ارزش بیت کوین کاهش یابد، این اختلاف قیمت را از دست خواهیم داد.

در واقع در کارگزاری، ما بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال را از کارگزار نمی‌خریم. بلکه فقط با آنها قرارداد می‌بندیم.

مزایای کارگزاری ارز دیجیتال

 1. چندین ابزار سودآور علاوه بر قراردادهای CFD برای ارزهای دیجیتال وجود دارد.
 2. روش‌های راحت و کاربر پسند برای واریز و برداشت. کاربران به سادگی می‌توانند از کارت‌های بدهی و اعتباری خود استفاده کنند.
 3. امکان استفاده از کپی تریدینگ یا هر سرویس مشابه دیگر.
 4. کارگزاران کریپتو تحت کنترل مقامات مالی هستند.
 5. مشتریان می‌توانند از خدمات مشتریان که اکثراً 24 ساعته در دسترس هستند بهره ببرند.

معایب کارگزاری ارز دیجیتال

 1. هزینه‌ها و کارمزدها معایب اصلی یک کارگزار ارز دیجیتال هستند و گاهی اوقات ممکن است به هزینه‌های بالایی برسند.
 2. بسیاری از کارگزاری‌های غیرقابل اعتماد یا حتی جعلی در حال حاضر با “ارائه” خدمات پرسود، کاربران جدیدی را جذب می‌کنند. با این حال، بیشتر اوقات، مردم بعد از استفاده از آنها پول خود را از دست می‌دهند.
 3. نداشتن شانس مبادله مستقیم ارزهای دیجیتال.
 4. فقط چند جفت ارز دیجیتال موجود است.
Shape3

صرافی ارز دیجیتال چیست؟

وظیفه اصلی صرافی‌های ارز دیجیتال ارائه جفت ارزهای معاملاتی به مشتریانشان است. هنگامی که در یک صرافی کریپتو تراکنش انجام می‌دهید، بیت کوین خود را به ارز فیات تبدیل می‌کنید (می‌فروشید) و از خرید آن با قیمت کمتر درآمد کسب می‌کنید.

به یاد داشته باشید که تفاوت اصلی بین کارگزاران ارزهای دیجیتال و صرافی‌های ارز دیجیتال در این است که صرافی‌ها طیف گسترده‌تری از ارزهای دیجیتال و سایر دارایی‌های دیجیتالی را ارائه می‌دهند زیرا هدف اصلی آنها ترید است. مبالغ عمدتاً یا از کیف پول یا کارت بدهی/اعتباری شما بدون زحمت منتقل می‌شود.

شایان ذکر است که از آنجایی که صرافی‌های کریپتو در حال گسترش هستند، آنها سعی دارند با توسعه ویژگی‌های جدید مشتریان را به خود جذب کنند. به عنوان مثال، می‌توانید متوجه شوید که اکثر صرافی‌های شناخته شده مانند بایننس، Crypto.com یا غیره، ابزارهایی مانند دیفای، توکن‌های مختلف، مسابقات، NFT، استیکینگ و سایر ابزارهای منحصر به فرد را به خدمات خود اضافه می‌کنند.

کارگزاران معمولاً چندین گزینه سرمایه گذاری را ارائه می‌دهند و صرافی‌های ارز دیجیتال نیز شروع به انجام آن کرده‌اند. آنها به عنوان مثال در سپرده گذاری یا استیکینگ تخصص دارند. در استیکینگ، معامله‌گران اساساً یک توکن خاص را در ازای دریافت مقداری پاداش به پروژه‌های امیدوارکننده در یک بلاک چین اهدا می‌کنند.

مزایای صرافی ارز دیجیتال

 1. امکان معامله مستقیم ارزهای دیجیتال.
 2. تنوع بسیار زیاد توکن‌ها. علاوه بر این، صرافی‌ها به طور مرتب دارایی های جدیدی را برای گسترش لیست خود ارائه می‌دهند.
 3. صرافی‌های کریپتو در حال پیشرفت هستند و ابزارهای معاملاتی دیگری مانند معاملات فیوچرز را ارائه می‌دهند.
 4. صرافی‌ها توکن‌هایی را معرفی می‌کنند که ممکن است کارمزدهای معاملاتی شما را کاهش دهد.

جمع بندی

کارگزاری‌ها به‌طور کلی در همه کشورها تحت نظارت نهادهای قانون گذار قرار دارند. این در‌حالی است که بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال تحت نظارت دولت‌ها قرار ندارند. به همین دلیل است که کاربران برخی از کشورها من جمله ایران به‌طور کلی امکان استفاده از کارگزاری‌ها یا بروکرها را ندارند.

البته اخیرا برخی از صرافی‌های خارجی نیز شرایط خاصی برای احراز هویت وضع کرده‌اند و این امر منجر به مشکلاتی گسترده برای کاربران ایرانی شده است. به همین دلیل استفاده از یک پلتفرم ایرانی مجاز مثل صرافی (تبدیل) می‌تواند گره گشای کاربران ایرانی باشد.


این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و بازیاتو مسئولیتی در قبال محتوای وبسایت معرفی شده ندارد.