این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و بازیاتو مسئولیتی در قبال محتوای وبسایت معرفی شده ندارد.


اگر تجربه زیادی در سفر با هواپیما دارید پس حتما با موضوع کلاس‌های پروازی هم تا حد زیادی آشنا هستید. همانطور که می‌دانید برای هر یک از کلاس‌های پرواز سطح خاصی از خدمات هوایی تعریف شده است که با قیمت آن نیز در تناسب است. خدمات پذیرایی هم از جمله خدمات این کلاس‌های پرواز است. سوال اینجا است که آیا غذاهای هر کلاس پروازی در هواپیما فرق دارد؟ پاسخ این سوال بسیار ساده است. بله. غذایی که برای پذیرایی از مسافران هواپیما تدارک دیده می‌شود بر اساس کلاس‌ پروازی که مسافران در زمان خرید بلیط هواپیما انتخاب کرده‌اند از جنبه‌های مختلف متفاوت است. با ما همراه شوید تا در ادامه تفاوت‌ غذای هواپیما در کلاس‌های پروازی مختلف را برای شما آشکار کنیم.

غذای هواپیما در کلاس های مختلف پرواز

بطور کل ایرلاین‌های مختلف خدمات پذیرایی در پروازها را به گونه‌ متفاوتی تدارک می‌بینند اما آنچه تاثیر بیشتری بر غذای سرو شده در طول پرواز می‌گذارد همان کلاس پرواز است. در مجموع کلاس‌های پرواز به سه دسته اکونومی، بیزنس و فرست کلاس تقسیم می‌شوند. ناگفته نماند که در سال‌های اخیر ایرلاین‌های خارجی یک دسته‌ جدید به نام کلاس پریمیوم اکونومی را به این دسته‌بندی اضافه کرده‌اند. خدمات پذیرایی در هر یک از این کلاس‌ها متفاوت است و با در نظر گرفتن تفاوت قیمت بلیط هواپیما برای هر کلاس نیز توجیه‌پذیر است. به عبارت ساده‌تر غذایی که به مسافران کلاس اکونومی داده می‌شود با غذایی که برای مسافران فرست کلاس همان پرواز سرو می‌شود تفاوت‌های اساسی دارد. برای درک این تفاوت بهتر است غذای کلاس‌های مختلف را با معیارها و ملاک‌های گوناگون مورد ارزابی قرار دهیم.

کیفیت غذای هواپیما در کلاس های پروازی مختلف

بی‌شک از اولین موضوعاتی که مسافران کلاس‌های مختلف پرواز کنجکاوند تا درباره آن بدانند این است که آیا غذاهایی که در کلاس‌های مختلف برای پذیرایی از مسافران تدارک دیده می‌شوند از نظر کیفیت متفاوت هستند؟ در پاسخ باید گفت همه ایرلاین‌ها تلاش می‌کنند تا غذاهایی سرو شده در پرواز از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد تا موجب بیماری مسافران و بدنامی برند خود نشوند. با این حال این یک واقعیت است که کیفیت غذاها در کلاس‌های پروازی با قیمت بالاتر به ویژه فرست کلاس از کیفیت غذای کلاس‌های دیگر بیشتر است.

البته این نکته به معنای توصیه به پرهیز از خوردن غذاها در دیگر کلاس‌های پروازی نظیر کلاس اکونومی نیست بلکه صرفا به این معنا است که کیفیت غذاهای این کلاس پرواز در مقایسه با کلاس‌های گران‌تر به ویژه فرست کلاس در رتبه پایین‌تری قرار می‌گیرد. توصیه می‌شود افرادی که دچار سوء هاضمه و مشکلاتی از این قبیل هستند در هنگام خرید بلیط هواپیما پروازهای فرست کلاس را در اولویت بگذارند تا در پروازهای طولانی با خیال آسوده غذای خود را میل کنند. بعلاوه غذاهای هواپیما معمولا در کلاس‌های گران قیمت‌تر می‌توانند از نظر طعم و مزه نیز بهتر از غذاهایی باشد که در کلاس‌ اکونومی سرو می‌شوند. بطوری که غذاهایی که برخی ایرلاین‌های مشهور دنیا در پروازهای فرست کلاس سرو می‌کنند با غذاهای یک رستوران خوب و مطرح قابل مقایسه است و البته به همان اندازه هم گران‌ است.

فرایند آماده سازی غذا در کلاس های مختلف پرواز

در مجموع با توجه به محدودیت‌هایی که برای طبخ غذا در فضای داخلی هواپیما وجود دارد و خطراتی که این کار به همراه دارد اغلب ایرلاین‌ها جهت حفظ امنیت و سلامت مسافران غذاهای هواپیما را بطور آماده تهیه می‌کنند. به عبارت دیگر فرایند پخت غذاها قبل از پرواز و خارج از هواپیما انجام می‌شود و در طول پرواز غذاها گرم می‌شوند و برای مسافران سرو می‌شوند. این موضوع تا چند سال پیش در مورد همه کلاس‌های پرواز صدق می‌کرد. اما امروزه صنعت هوایی نیز پیشرفت‌های زیادی کرده است و برخی ایرلاین‌های مطرح دنیا برای رقابت با سایر ایرلاین‌ها از خدمات جدید کترینگ هواپیمایی در داخل هواپیما برای طبخ برخی از غذاها بهره می‌گیرند. معمولا این خدمات به عنوان یک امتیاز ویژه در پروازهای فرست کلاس در مقابل پرواز کلاس‌های دیگر محسوب می‌شود. از این طریق مسافران این کلاس پروازی می‌توانند برخی غذاها مانند استیک یا نیمرو را بطور تازه و با طبخی دلپذیرتر سفارش دهند. البته هزینه بلیط هواپیما مثلا بلیط دبی برای چنین کلاسی هم بسیار گران‌تر از دیگر کلاس‌های پروازی است. در اینجا موضوع انتخاب میان سفر با کلاس پروازی لوکس و یا سفر مقرون به صرفه مطرح می‌شود.

تنوع غذا و نوشیدنی در کلاس های پروازی

تنوع غذاها از دیگر تفاوت‌های خدمات پذیرایی در کلاس‌های پروازی است. به گونه‌ای که پروازهای کلاس اکونومی و پریمیوم اکونومی صرفا در برخی وعده‌های غذایی و آن هم از یک نوع وعده غذایی برای پذیرایی از مسافران استفاده می‌کنند در حالی که در کلاس‌های پروازی که هزینه بیشتری دارند و در رأس آنها فرست کلاس تنوع غذا به گونه‌ای است که مسافران می‌توانند از یک منوی متنوع غذای مورد علاقه خود را انتخاب و سفارش دهند. بطور مثال ایرلاین مشهور لوفت هانزا آلمان برای پذیرایی از مسافران پرواز فرست کلاس یک منو شامل ۱۴ نوع غذای اصلی تدارک می‌بیند در حالی که از مسافران دیگر کلاس‌های پروازی با منو محدود و یا با یک نوع غذای از پیش تعیین شده پذیرایی می‌کند. علاوه بر آن در این کلاس‌های پروازی معمولا همراه با میان‌وعده‌ها و وعده‌های اصلی انواع نوشیدنی‌ها از نوع سرد و گرم نیز در طول پرواز و بنا به سفارش مسافر سرو می‌شود.

پکیج و بسته بندی غذای هواپیما در انواع کلاس های پرواز

همانطور که پیشتر اشاره کردیم غذای هواپیما برای کلاس‌های پروازی مختلف از نظر کیفیت، نحوه طبخ، مزه و تنوع با یکدیگر تفاوت دارند. گذشته از همه اینها تفاوت دیگری که غذای هواپیما در کلاس‌های مختلف دارد نحوه بسته‌بندی غذاها است. در کلاس‌های پروازی گران‌تر به ویژه فرست کلاس به جای استفاده از ظروف یکبارمصرف و پلاستیکی در سرو غذا از ظروف چینی و شیشه‌ای استفاده می‌شود تا صرف غذا در آنها دلچسب باشد. بعلاوه در این کلاس پروازی حساسیت بسیاری درباره نحوه چیدمان میز غذا و حتی چگونگی آداب میزبان بر روی میز وجود دارد. در حالی که در کلاس‌های ارزان‌تر به ویژه اکونومی تمامی ظروف از قاشق و چنگال تا لیوان‌ها از نوع پلاستیک یکبارمصرف هستند و در سرو غذا مهمانداران از آداب و تشریفات خاص یا ویژه‌ای پیروی نمی‌کنند.


این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و بازیاتو مسئولیتی در قبال محتوای وبسایت معرفی شده ندارد.