این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و بازیاتو مسئولیتی در قبال محتوای وبسایت معرفی شده ندارد.


روبیک در حقیقت نوعی جورچین سه‌بعدی و بازی فکری مکانیکی محسوب می‌شود که مدل‌های متنوعی دارد. در حل روبیک، بازیکن با استفاده از کنار هم قرار دادن قطعات کوچک، به شکل منطقی و درست، سعی می‌کند شکل موردنظر را بسازد که البته در هر نوع از روبیک متفاوت است. حل مکعب روبیک می‌تواند در بالا بردن قدرت یادگیری و هوش فضاییِ کودکان موثر باشد. این روند با درک ترتیب انجام حرکات و نوع تغییراتی که با هر حرکت انجام می‌شود، صورت می‌گیرد. همچنین در این بازیِ هیجان‌انگیز و سرعتی، ناخودآگاه هماهنگی بین چشم و دست تقویت شده و روبیکرها با اعمال کنترل بر حرکت تمام انگشتان، اعتماد به نفسی بیشتر در مقایسه با دیگران تجربه می‌کنند. این بازی هر دو نیم‌کره مغز را درگیر می‌کند و در نهایت فرصت خلق راه‌های جدید را با استفاده از هوش منطقی و استدلال حرکات توسط روبیکرها، ایجاد می‌کند. پس اگر به دنبال فعالیتی هستید که سرعت، تمرکز و هوش شما را هم‌زمان به چالش بکشد، روبیک انتخاب بسیار مناسبی است.

انواع مکعب روبیک و روش‌های حلِ آن

روبیک‌ها به‌طورکلی به دو دسته تقسیم می‌شوند. روبیک‌های استاندارد و روبیک‌های چندضلعی یا حجمی. روبیک 3 در 3 جزو روبیک‌های استاندارد محسوب می‌شود. اگر برای نحوه نگهداری این روبیک، قسمت سفید بالا قرار گرفته و سبز، روبه‌رو باشد، سمت راست قرمز و سمت چپ نارنجی است. همچنین رنگ آبی پشت و قسمتِ پایین به رنگ زرد است. دومین روبیک استاندارد 2 در 2 هست که طبق رنگ‌بندی 3 در 3 وجود دارد. سومین روبیک استاندارد 4 در 4 و 5 در 5 استاندارد نیز، طبق همان رنگ‌بندی روبیک‌های قبلی هستند. دسته بعدیِ روبیک‌های چندضلعی و حجمی معمولا شکل و روش حل پیچیده‌تری دارند و مناسب روبیکرهای تاحدی حرفه‌ای هستند. اولین روبیک دسته چندضلعی، روبیک پیرامینکس 3 در 3 است. رنگ‌بندی درست این روبیک به‌گونه‌ای است که اگر رنگ زرد مقابل شما باشد و سمت راست سبز باشد، رنگ‌های قرمز و آبی به ترتیب برای سمت چپ و پایین در نظر گرفته می‌شود. مورد بعدی روبیکِ حجمیِ مگامینکس 3 در 3 یا روبیک دوازده وجهیِ 3 در 3 نامیده می‌شود. یکی دیگر از روبیک‌های چندضلعی و حجمی، روبیک آینه‌ای یا میرور است که 3 در 3 اما بدون رنگ است و وقتی خراب می‌شود از شکل مکعب خودش در می‌آید که باید توسط روبیکر به آن شکل برگردانده شود. روبیک جذاب حجمی دیگر نیز روبیک اسکیوب است که رنگ‌بندی شبیه روبیک‌های استاندارد دارد. روبیک ماری هم از دسته روبیک‌های حجمی، رنگ‌بندی خاصی ندارد و می‌توان شکل‌های متعددی برای آن در نظر گرفت. به طور مثال شکل‌های توپ، صلیب، انواع حیوانات و هر آنچه که فکرش را بکنید! در حقیقت اینجا خلاقیت مرزی ندارد و بسیار مناسب کودکان است. روبیک مسترمورفیکس 3 در 3 از سری روبیک‌های چندضلعی و حجمی است. رنگ‌بندی درست این روبیک به این صورت است که وقتی زرد را روبه‌رو میگیرید و سبز را سمت راست، سمپ چپ، قرمز و پایین آبی می‌شود. روبیک استوانه‌ای دو مدل رنگ‌بندی دارد. ممکن است دو سطح بالا و پایین سفید و زرد باشد اما رنگ‌های میانی با هم فرق می‌کنند. رنگ‌های وسط نیز به صورت افقی یا عمودی وجود دارند. روبیک‌های فیشر، چرخنده و … از خانواده چندضلعی و حجمی‌ها است و رنگ‌بندی شبیه روبیک‌های مکعب شکلی دارد. خلاصه دنیای روبیک‌ها تنوع بالایی دارد و برای پیشرفت در ساخت سازه‌های روبیکی بهتراست معجونی از تمرکز، تجربه و تمرینات پی‌درپی برای افزایش سرعت را درجا بنوشید! شاید با مطالعه این مطلب و به کار بردن توصیه‌هایش.

پیشرفت در روبیک؛آمادگی برای این رقابتِ جذاب

در حل انواع روبیک آن‌چه بیش از همه موارد اهمیت دارد، سرعتِ روبیکرها است؛ چون دغدغه اکثر آن‌ها نزدیک بودن به زمانی است که انتظارش را دارند. اصلی‌ترین مورد، توقف نکردن تمرین است. برای پیشرفت در ساخت روبیک 3 در 3 در حدی که بتوانید رکورد زیر ده ثانیه داشته باشید، بهتراست به کمتراز 150 تکرارِ حل روبیک در روز فکر نکنید! سیر پیشرفت شما با کم بودن تعداد حل روبیک، آن‌هم بدون توجه به تایمرهای معتبر، بسیار کند پیش می‌رود. مورد بعدی حلِ‌مثال دیدن‌های متنوع از روند ساخت انواع روبیک است. برای این کار می‌توانید از یوتیوب و اینستاگرام بسیار کمک بگیرید. بعداز این، تنوع در تمرین‌های حل روبیک اهمیت دارد. لیستی از تمرینات انواع روبیک تهیه کنید و هر روز آیتم‌های بیشتری را دنبال کنید. قدم آخر تهیه دفتری است که نقص‌های شما را به وضوح نشان دهد. می‌توانید با این کار، روند اشکالات و جاهایی‌که مشکل سرعت دارید را بررسی کنید و سازه‌های بعدی را بهتر پیش ببرید.

خرید مکعب روبیک از فروشگاه‌های آنلاین و حضوری

خرید مکعب روبیک بهتر است از فروشگاه‌های معتبر آنلاین یا حضوری صورت بگیرد. روبیک‌ها مطابق مدل‌های‌شان طیف قیمتی ارزان تا گران را شامل می‌شوند اما به‌طورکلی قدرت خرید برای اکثر دوست‌داران روبیک وجود دارد. روان بودن روبیک تهیه‌شده در طولانی‌مدت از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین اندازه مکعب روبیک باید متناسب با دست و انگشتان شما باشد تا در روند کار با آن، احساس راحتی داشته باشید. وزن هم باید به‌گونه‌ای باشد که احساس سنگینی یا سبکی بیش از حد، اثر منفی بر تمرکز روبیکر نگذارد. علاوه براین‌ها، نباید فراموش کنید که نوع و مدل روبیک باید مطابق با توانایی‌ها و سطح شما در نظر گرفته شود. مثلا برای روبیکرهای مبتدی هرگز استفاده از روبیک‌های چندضلعی و حجمیِ پیچیده توصیه نمی‌شود.

تدریس دوره‌های حل انواع مکعب روبیک

از آنجایی‌که حل مکعب‌های روبیک، ظاهرا ساده و کودکانه اما در واقعیت سخت و چالش‌برانگیز است، دوره‌های متنوعی جهت تدریس اصولی و به کار بردن شیوه‌ای کابردی برای حل روبیک در سریع‌ترین زمان ممکن برگزار می‌شود که مخصوصا برای شروع راه، می‌توانند متناسب باشند. این کلا‌س‌ها به صورت مجازی و حضوری قابل دسترس هستند و می‌توانند شعله اتشیاق کودکان را برای ساخت سازه‌های روبیکی، بیش‌ازپیش شعله‌ور سازند.

رکورد در حل مکعب روبیک

برای ثبت رکوردهای عالی در حل مکعب روبیک، تاکنون افراد زیادی از سراسر جهان اقدام کرده‌اند. معمولا رکوردها به این صورت است که سرعت، بیشترین اهمیت را دارد و رکوردهای زیر 5 ثانیه به سختی شکسته می‌شوند. بعداز آن، مدل روبیک و تعداد آن اهمیت دارد. روبیکرهای حرفه‌ای قادر هستند چندین مدل از روبیک‌های سخت و پیچیده را به‌طور هم‌زمان و در مدت زمان کوتاه حل کنند. آخرین رکورد ثبت‌شده در حل مکعب‌های روبیک، متعلق به رباتی است که در یک ثانیه موفق به ساخت سازه موردنظر شده است. البته رکوردهای روبیک مرتبا در حال شکستن است و بعید نیست روزی یک روبیکر حرفه‌ای از نوعِ انسان، به رکوردی شبیه به این دست پیدا کند.


این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و بازیاتو مسئولیتی در قبال محتوای وبسایت معرفی شده ندارد.