این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و بازیاتو مسئولیتی در قبال محتوای وبسایت معرفی شده ندارد.


بازی‌های فکری یکی از بهترین سرگرمی‌ها برای گذران اوقات فراغت هستند. انجام این بازی‌های سرگرم‌کننده و هیجان‌انگیز عملکرد مغز و پرورش خلاقیت ذهنی را بهبود می‌بخشد و در رشد ارتباطات اجتماعی نیز تأثیر می‌گذارد. به همین دلیل، امروزه بسیاری از فروشگاه‌ها، کافه‌ها و سایت‌ها سعی دارند تا با عرضه انواع بازی فکری که هرکدام روایت و چالش خاص خود را به همراه خواهند داشت، در انتخاب بهتر این بازی‌ها به مخاطبان کمک کنند.

در این مقاله سعی داریم با معرفی ۷ فروشگاه بازی فکری و کافه¬های ارائه‌دهنده این بازی‌ها در شناخت بهترین فروشگاه خرید بازی فکری به شما کمک کنیم

1. فروشگاه اینترنتی رایاد، تلفیقی از یادگیری و سرگرمی

فروشگاه بازی فکری رایاد rayad.org یکی از بهترین و بزرگ‌ترین مراکز عرضه انواع بازی‌های فکری در دسته‌بندی‌های موضوعی و برای هر گروه سنی است. این فروشگاه انواع بازی‌های خلاقانه، فکری و چالش‌برانگیز را با روایت‌های مهیج و آموزشی در شش گروه زیر ارائه می‌کند:

  • بازی فکری کودکان

بازی‌های فکری که برای کودکان طراحی می‌شوند، به‌گونه‌ای هستند که کودک را در یک رقابت سالم و فعالیت داوطلبانه و مشارکتی قرار می‌دهد تا با مفاهیم رقابت، مشورت و کار گروهی آشنا شود. همچنین رایاد تلاش دارد تا با ارائه بازی‌های رومیزی و فکری برای کودکان ارتباط مؤثری میان والدین و کودک ایجاد کند.

نمونه: کاپوچین، پایاپای و هاور هاکی.

  • بازی فکری بزرگسالان

یکی از جذاب‌ترین قسمت‌های فروشگاه بازی فکری رایاد، بردگیم‌هایی است که در ژانرهای مختلف برای رده سنی بزرگسالان طراحی شده است. بازی برای افراد بالغ و بزرگسال سبب کارکرد مغزی فعال و جوان آن‌ها می‌شود و در کنار رقم‌زدن اوقاتی سالم و مفرح، از ابتلا به بیماری‌هایی چون آلزایمر جلوگیری خواهد کرد.

نمونه: اسپلندور، محله چینی‌ها، تبانی و … .

  • بازی فکری آموزشی

فروشگاه رایاد تلاش دارد تا بازی‌هایی را برای کودکان عرضه کند که نه‌تنها جنبه سرگرمی آن‌ها حفظ شود بلکه در حین انجام بازی، پروسه یادگیری نیز اتفاق بیفتد. دست‌ورزی، رشد مهارت‌های هیجانی، اجتماعی و ریاضی، پایه‌ریزی تفکر و تحلیل در کودک و آشنایی آن‌ها با انواع رنگ‌ها، اسم‌ها و نشانه‌ها از ویژگی بازی‌هایی است که رایاد آن‌ها را برای مخاطبان کودک خود به فروش می‌رساند.

نمونه: بزنگاه، چیدمان، جئوبرد و … .

  • بازی فکری استراتژیک

آیا از ریسک‌پذیری، تصمیم‌گیری لحظه‌ای، تحلیل، مدیریت و هیجان لذت می‌برید؟ رایاد در این زمینه نیز پیش‌گام است و انواع بازی‌های استراتژیک و عمقی را برای طرفداران پروپاقرص این دست از بردگیم‌ها عرضه می‌کند. با این بازی‌ها یک چالش را دنبال می‌کنید و در طول مسیر، انواع ریسک‌ها و خطرها را برای پیروزی قبول خواهید کرد.

نمونه: پدرخوانده، گابلت، مونوپلی و دوئل.

  • بازی فکری انتزاعی

بازی‌های انتزاعی گروهی از بردگیم‌ها هستند که توانایی ذهنی و استدلالی شما را به چالش می‌کشند و سعی دارند تا با درگیرکردن فکرتان در یک جریان ساده اما عمیق، خلاقیت و نبوغ افراد را مشغول کنند. رایاد انواع گیم‌های انتزاعی و استنباطی را برای طرفداران آن‌ها ارائه می‌کند تا بار دیگر برتری خود را به‌عنوان یک مرجع بازی‌های فکری به اثبات برساند.
نمونه: ابلون و راز غروب آفتاب.

  • بازی فکری دورهمی

رایاد برای جمع‌های چندنفره نیز پیشنهادهای ویژه‌ای دارد! درواقع، بازی‌های دورهمی بهترین انتخاب برای سرگرم شدن جمع‌های ۲ تا ۸ نفره است. کافی است دور هم جمع شوید، کارت‌هایتان را بردارید، اغراق و بلوف بگویید، چانه بزنید و جمع را به انحراف از واقعیت بکشانید و شادترین و مفرح‌ترین اوقات را برای خود و اطرافیانتان بسازید.

نمونه: نامیرا، سفالگر و کانسپت.

نکته بسیار مهم: شاید هرکدام از این بازی‌های مهیج را علاوه بر رایاد در فروشگاه‌هایی چون ترب، دیجی‌کالا و غیره بیابید اما شناخت دقیق خصوصیات آن‌ها و مهارت‌هایی که قرار است در جریان بازی کسب کنید، از عهده یک فروشگاه بازی فکری با خدمات و محصولات تخصصی برای گروه‌های سنی متفاوت چون رایاد برمی‌آید. 

فروشگاه رایاد به بررسی تخصصی این بازی ها به صورت مفصل پرداخته و برای هر کدام از محصولاتش به صورت جداگانه توضیحات کامل و دقیق را نوشته است. 


پیشنهاد ویژه: بازی فکری


2. بازی پلنت، تبدیل فضای مجازی به فضای حقیقی

بازی پلنت یک فروشگاه بازی فکری و انواع بردگیم است که با هدف ترویج و توسعه شادی و سرگرمی‌های دورهمی و آموزشی، پکیج‌های بازی را به شیوه اینترنتی ارائه می‌کند. این فروشگاه در یک دسته‌بندی جامع، سرگرمی‌های فکری را به دو گروه تقسیم کرده است: بازی‌های ایرانی و بازی‌های خارجی.

در هر یک از این دو گروه، بازی‌های فکری مربوط به کودکان، بزرگسالان، بردگیم‌های انتزاعی، استراتژیک، بازی‌هایی برای مهمانی و دورهمی و انواع پازل ارائه شده است که علاوه بر سرگرمی، یادگیری و آموزش را نیز شامل می‌شوند. در حقیقت، فروشگاه بازی پلنت با عرضه این بازی‌ها و سعی در تنوع بخشیدن به آن‌ها، ذهن افراد را از فضای مجازی دور کرده و به فضای حقیقی و مهیج بازی نزدیک می‌کند.  

همچنین این فروشگاه بازی‌هایی را تحت عنوان همکاری مشترک عرضه می‌کند که در آن‌ها افراد باید با یکدیگر علیه بازی متحد شوند و در نهایت، همگی یا پیروز خواهند شد یا بازنده بازی خواهند بود. این دسته از بازی‌ها به علت تعامل و همکاری برای رسیدن به هدف مشترک در نهایت به رشد مهارت‌های اجتماعی به‌خصوص کارگروهی منجر می‌شوند. با انتخاب این فروشگاه بردگیم می‌توانید به گنجینه‌ای از تنوع و خلاقیت در محصولات دست یابید و اوقات شادی را برای خود و خانواده‌تان به وجود آورید.

3. فروشگاه کتاب اسم، فراتر از کتاب

شاید نام فروشگاه اسم با قفسه‌های بزرگ و ردیف‌های طولانی کتاب‌های فراوان آن گره خورده باشد اما یک نکته قطعی در مورد این فروشگاه وجود دارد که اگر کمی بیشتر در داخل آن سر بکشید، با بخش بی‌نظیر بازی‌های فکری آن روبه‌رو خواهید شد. درواقع، اسم تنها یک کتاب‌فروشی نیست بلکه یک فروشگاه بازی فکری و سرگرمی نیز در آن نهفته است که امکان سفارش اینترنتی این بازی‌‌ها در کنار خرید حضوری وجود دارد.

در بخش بردگیم‌های اسم، بازی‌های پرطرفداری چون کودتا، دفینه، هنر مدرن، بازرگان، وستروس، لوکوموتیو، تورتوگا و مونوپولی به چشم می‌خورند که تمام آن‌ها تقریباً از به‌روزترین گیم‌های حال حاضر جهان هستند. این‌ها تنها بازی‌های موجود در فروشگاه اسم نیستند. علاوه بر این موارد که برای رده سنی ۸ سال به بالا مناسب هستند، بازی‌هایی چون حلقه، جورچین، دکتر اکتشاف و جوراب‌چین در این فروشگاه بازی فکری برای گروه سنی کودکان مناسب در نظر گرفته می‌شوند.

4. تجربه انواع بازی فکری در کافه گیک

تا چندین سال پیش، کافه‌ها تنها محلی برای گذراندن وقت با ساده‌ترین امکانات بودند و کمتر کسی فکر می‌کرد فضای تاریک آن‌ها به محیطی شاد با بازی‌های هیجان‌انگیز تبدیل شود اما این تصورات در کافه گیک واقعیت یافتند. این کافه فضایی پر از بازی‌های فکری دارد که مراجعان می‌توانند به‌دلخواه خود یا با راهنمایی اعضای کافه بردگیم موردنظر خود را انتخاب کنند. از سوی دیگر، در کافه گیک ایونت‌هایی مانند بازی مافیا برگزار می‌شود که برای شرکت در آن‌ها می‌توانید رزرو داشته باشید.

قسمت بازی‌های کافه گیک به‌اندازه‌ای متنوع است که دست‌کمی از فروشگاه بازی فکری ندارد. انواع بازی‌های استراتژیک، تحلیلی، دورهمی، و حتی مخصوص کودکان در این کافه موجود است و محدودیتی برای انتخاب آن‌ها وجود ندارد. در کنار بازی، می‌توانید از منوی کافه سفارش خود را انتخاب کرده و همراه با بردگیم، آن را صرف کنید. این ویژگی‌ها سبب می‌شوند کافه گیک یکی از مقاصد گیم-دوستان برای خلق لحظاتی به‌یادماندنی باشد. 

5. در کافه برین گیم، فرار و هیجان را تجربه کنید!

یکی از بزرگ‌ترین و کامل‌ترین کافه‌هایی که در زمینه بازی‌های فکری برای تمام سنین وجود دارد، کافه برین گیم (brain game) است که با ارائه انواع بازی‌ها می‌توان آن را یک فروشگاه بازی فکری خلاق و مهیج تصور کرد. این کافه تمام ترس، دلهره، هیجان و استرسی را که تمایل دارید در جریان یک بازی تجربه کنید، به شما اهدا می‌کند.
در برین گیم انتخاب‌های دشواری پیش رویتان قرار می‌گیرد؛ چراکه در این کافه نه‌تنها انواع بازی‌های فکری مانند مافیا را می‌توانید تجربه کنید، بلکه اتاق‌هایی به نام اتاق فرار وجود دارند که تنها ۶۰ دقیقه زمان خروج از آن و حل معما را خواهید داشت.

برای آنکه بخشی از اعضای اتاق فرار این کافه باشید، باید با انواع این اتاق‌ها آشنا شوید. اتاق فرار جنون زندان، قطار سریع‌السیر، اتاق فرار موزه، مالیخولیا، هفت و به‌تازگی اتاق فرار گمشده از جمله اتاق‌های این مجموعه هستند که راه ورود به آن‌ها، قرارگرفتن در داستان یکی از بازی‌های فکری و حل معمایی است که شما را نجات خواهد داد.

سپری کردن لحظاتتان در این کافه باعث می‌شود ارتباطات موثرتری برقرار کنید، مهارت‌های شناختی و منطقی‌تان را افزایش دهید و از ریسک‌پذیری و تصمیمات لحظه‌ای هراس نداشته باشید. برای آنکه در برین گیم اوقات منحصربه‌فردی را تجربه کنید، لازم است از کنداکتور بازی‌های آن‌ها مطلع شوید؛ به‌طور مثال مافیا در روزهای دوشنبه، چهارشنبه و جمعه برگزار خواهد شد و با رزرو در این روزها می‌توانید یکی از نقش‌های بازی مافیا را بر عهده بگیرید.

تا اینجای کار سعی کردیم فروشگاه هایی را معرفی کنیم که در داخل کشور عزیزمان وجود دارند، اما برای گزینه 6 و 7 به سراغ دو سایت خارجی معتبر تخصصی در حوزه بازی فکری رفته‌ایم که بد نیست با آن ها نیز آشنا شوید:

6. هابی شاپ، تلاش برای رضایت تمام سلیقه‌ها

یک فروشگاه بازی فکری باید بتواند تمام سنین و سلیقه‌ها را با تنوع خود راضی نگه دارد؛ این همان کاری است که هابی شاپ (https://hobbyshop.lt/en/) انجام می‌دهد. این فروشگاه اینترنتی، بازی‌های فکری مختلفی را برای رده‌های سنی پیش از مدرسه، کودکان و بزرگسالان دسته‌بندی کرده است‌. در کنار این دسته‌های سنی، گروه‌بندی دیگری نیز از نظر تعداد شرکت‌کنندگان وجود دارد که شامل بازی فکری برای گروه‌های دونفره و چندنفره در دورهمی‌ها می‌شود.  

بازی‌های فکری استراتژیک، کلاسیک، خانوادگی و محبوب از دیگر دسته‌های این فروشگاه برای انتخاب است. افزون بر این بازی‌ها، پازل‌ها نیز در این فروشگاه به‌عنوان یک سرگرمی فکری جهت یادگیری و افزایش مهارت‌های تمرکز، حل مسئله و هماهنگی حرکات چشم و دست در نظر گرفته می‌شوند و در گروه بازی فکری قرار می‌گیرند‌. از مزایای فروشگاه هابی این است که باتوجه‌به نیاز، رده سنی و علاقه، مسیر آسان و راحتی برای بهترین بازی فکری وجود دارد.

7. با ” فت برین تویز” کودک درون را فعال کنید!

بله، این یک شعار جذاب است که فروشگاه بازی فکری فت برین تویز (fat brain toys) آن را برای مشتریان خود انتخاب کرده و محصولاتی را به آن‌ها عرضه می‌کند تا نگران سن‌وسال خود نباشند و حتی اگر در مرحله میا‌نسالی قرار دارند، بازی فکری موردعلاقه خود را بتوانند پیدا کنند. از دیگر اهداف این فروشگاه بازی فکری می‌توان به خانواده محور بودن بازی‌های آن جهت افزایش خلاقیت، کنجکاوی و تعامل اجتماعی از طریق فضای خانوادگی اشاره کرد.

از طرفی، فروشگاه اینترنتی فت برین تویز بازی‌های فکری خود را تنها در قالب بازی کارتی یا رومیزی ارائه نمی‌دهد و انواع بازی‌های مهره‌ای، ساختنی، چیدنی، پازل‌ها و حل‌کردنی را در رده‌های سنی متنوع عرضه می‌کند. ابر مغناطیسی، تصاویر پنهان در باغ‌وحش، قوانین قدیمی سزار، پازل اندیشمند کوچک، کوچک‌ترین پرپلکسوس جهان و مورفی از جمله این دسته از بازی‌های فروشگاه هستند که هوش هیجانی و فضایی افراد را به‌ویژه در کودکان ارتقا می‌دهند.

سخن نهایی

بازی‌های فکری یکی از انواع سرگرمی‌ها هستند که ذهن را از دغدغه‌ها و مسائل پیچیده مربوط به زندگی رها می‌کنند و سبب می‌شوند در یک تعامل و همکاری مفید، راه‌‌حل‌های مناسبی برای یک گره و معمای فکری به وجود بیایند. انواع مختلفی از این بازی‌ها طراحی و ساخته شده‌اند که همچنان ادامه دارد و خواهد داشت، اما انتخاب یکی از آن‌ها برای خلق موقعیت‌های مهیج و بهبود مهارت‌های ذهنی و رفتاری تا حدودی زیادی به فروشگاه بازی فکری بستگی دارد که قصد خرید از آن را دارید.

با کمی جست‌و‌جو و شناخت ویژگی‌ها و خصوصیات هر بازی، بهترین فروشگاه بازی فکری و بردگیم را انتخاب کنید و برای بیدار کردن کودک درون خود و زنده نگه‌داشتن آن در اطرافیانتان گام بردارید. 


این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و بازیاتو مسئولیتی در قبال محتوای وبسایت معرفی شده ندارد.