طرفداران دنیای بازی‎های موبایل قطعا عناوین زیادی را از یاد نمی‎برند که یکی از آن‎ها بازی Monument Valley است که با طراحی متفاوت، رنگ‎پردازی آرامش‎بخش و همچنین موسیقی متن عالی شما را تا ماه‎ها درگیر می‎کند.

در این مطلب قصد بررسی این عنوان زیبا و هنری را داریم پس تا انتها همراه بازیاتو باشید.

بازی مانیومنت ولی 1

بازی دره یادبود از آن جمله عناوینی است که توضیح آن دشوار است و حتی ممکن است از ارزش آن کم کند. در واقع هر بازیکن باید به روش خودش این بازی را درک کند و بدون شک طراحی متفاوت استودیو یوزتو که الهام‎گرفته از آثار هنرمند هلندی گرافیک موریس کرنلس اشر است در آن نقش بسزایی دارد.

در این بازی کنترل دختری به اسم ایدا را به دست می‎گیرید که باید او را به سمت اهدافش هدایت کنید ولی با دنیایی از تضادهای منطقی، روابط هندسی غیرممکن، خطاهای دید متنوع و رویاگونه و حتی آشفتگی‎های میلی‎متری سازه‎ها روبرو می‎شوید.

بنابراین با آن که همه چیز پیش روی شما قرار دارد ولی در واقع همه چیز را نمی‎بینید! درک وقایع بازی برای کاربران سخت است ولی از آن لذت می‎برند.

در آثار اشر ما تصاویری یکنواخت از دنیایی چند بعدی را می‎بینیم ولی در بازی Monument Valley (بازی دره یادبود) بازیکن می‎تواند نقاشی‎ها و طرح‎ها را برای حل پازل‎ها به هم بریزد و تغییر دهد. بدون شک طراحان این بازی را باید تحسین کرد چون نه تنها کشیدن آن تصاویر سخت است بلکه باید با مهارت بالا این قابلیت را برای بازیکن فراهم ‎کنند تا در این نقاشی‎ها و سازه‎ها دست ببرد.

بازی مانیومنت ولی

داستان بازی به وسیله چند جمله تقریبا نامفهوم بیان می‎شود، ولی برای فهم بهتر اهمیت سفر ایدا باید به عناصری دقت کنید که سازندگان در جلوی دید شما قرار می‎دهند.

در بازی Monument Valley با انسان‎هایی به رنگ سیاه مواجه می‎شویم که صدایی مانند کلاغ از خود در می‎آورند و به جای این که جای نیروی شر داستان را بگیرند مانند مخلوقاتی هستند که ارزش مهم انسانی را از یاد برده‎اند و چنین زندگی پوچی نصیب‎شان شده است.

ایدا مانند دخترک معصوم و سفیدپوشی به نظر می‎رسد که تلاش او احیای این دنیای مرده است.

این بازی 10 مرحله اصلی و 8 مرحله بیشتر دارد که به کمک نصب بسته الحاقی به آن اضافه می‎شود. شما می‎توانید هر بخش از بازی را مدت کوتاهی تمام کنید چون برای هر مرحله تنها به چند حرکت نیاز است و در عرض 3-4 ساعت به پایان خواهد رسید.

باید به ایدا کمک کنید از بین چند رابطه هندسی غیرممکن رد شود و البته حل این معماها می‎تواند فکر شما را به چالش بکشد چون همانند طراحی‎های اشر سازه‎های بازی از خطای دید بالایی برخوردار هستند. بازی متفاوت که نظیر آن را یقینا قبلا تجربه نکردید.

بازی منیومنت ولی 1

ایدا در هر مرحله وارد یک ساختار سه بعدی می‎شود و به کمک تغییرات ویژه‎ای که در سازه‎ها به وجود می‎آورید باید مسیر مناسبی را برای عبور او و رسیدن به بخش تعیین شده فراهم کنید. این تغییرات می‎تواند کارهایی مانند جابه‎جا کردن و چرخاندن قسمت‎های مختلف یک سازه یا حتی بالا و پایین کردن آن باشد.

به عبارت دیگر هر تغییری که ایجاد می‎کنید شکل سازه را کاملا تغییر خواهد داد و بیش از پیش به جادوی بازی Monument Valley پی می‎برید.

طراحی گرافیکی این بازی همچنین در خدمت گیم‎پلی آن است که حول ساختارهای حیرت‎آور و غیرممکن از نظر هندسی می‎چرخد. مفهوم بازی بسیار هوشمندانه است و از یک مسیر داستانی ظریف و بدون دیالوگ بهره می‎برد و در کنار آن موسیقی متن آرام Stafford Bawler، Obsfusc و Grigori را قرار دهید تا با یک عنوان بی نظیر روبرو باشید.

بدون شک تنها حسرتی که پس از این بازی به دل کاربران به جا می‎ماند تعداد اندک مراحل و کوتاه بودن آن‎ها است ولی این تجربه عمیق و لذت‎بخش به قدری هیجان‎انگیز است که یک فضای تکرارنشدنی در بازی شکل گیرد و هیچ بازیکنی نتواند از بازی دل بکند.

بازی منیومنت ولی

خصوصیات بازی Monument Valley در یک نگاه:

  • الهام‎گرفته از طراحی مینیمالیست سه بعدی، تصاویر جذاب و کاخ‎ها و معابد مختلف جهان.
  • گیم‎پلی ساده و جذاب، کافی است جهان را بچرخانید، بکشید و تغییر شکل دهید تا به ایدا کمک کنید به هدف خود برسد. طراحی بازی به نحوی است که همه از آن لذت می‎برند.
  • صداگذاری سورئال و زیبا متفاوت، بهتر است با هدفون گوش دهید.
  • امکان ذخیره‎سازی در فضای ابری تا در بین دستگاه‎های مختلف بازی همگام شود.