این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و بازیاتو مسئولیتی در قبال محتوای وبسایت معرفی شده ندارد.


تنها انتخاب یک سیستم مدار بسته نمی تواند خیال شما را از پوشش نیاز های حفاظتی راحت کند بلکه نصب دوربین مدار بسته در ساختمان های مسکونی یا دولتی باید توسط تکنیسین های متخصص انجام شود. برای نصب سیستم دوربین مدار بسته موارد متعددی باید رعایت شود، از جمله مواردی که باید به آنها توجه داشته باشیم، تعداد و نوع دوربین های مدار بسته ، قیمت محصولات و هزینه نصب دوربین مدار بسته و راه اندازی ، محل دقیق نصب دوربین ها ، نوع کابل ها و تجهیزات جانبی ، نحوه کابل کشی و مسیر های مناسب و چندین و چند مورد دیگر است. با پیشرفت سیستم های هشدار دهنده و نظارتی ، امروزه محصولاتی بیشتر مورد استقبال قرار می گیرند که کار کردن با آنها برای کاربر ساده و راحت باشد.

برای نصب سیستم دوربین مدار بسته موارد متعددی باید رعایت شود، از جمله مواردی که باید به آنها توجه داشته باشیم، تعداد و نوع دوربین های مدار بسته ، قیمت محصولات و هزینه نصب و راه اندازی ، محل دقیق نصب دوربین ها ، نوع کابل ها و تجهیزات جانبی ، نحوه کابل کشی و مسیر های مناسب و چندین و چند مورد دیگر است.

انواع دوربین های مداربسته

از نظر نوع سیگنال دریافتی:

  • دوربین های آنالوگ
  • -دوربین های ip (آی پی تحت شبکه)
  • دوربین مداربسته بیسیم

از نظر شکل ظاهری:

  • دوربین های دام
  • دوربین های بولت
  • دوربین های اسپیددام

دوربین های توربو HD: این دوربین ها نسل ابتدایی دوربین های مداربسته می باشند که برای دریافت و ارسال اطلاعات صدا و تصویر از امواج آنالوگ استفاده می کنند.صدا و تصویر این دوربین ها هر یک توسط کابل دورشته ای جداگانه منتقل می شوند که یک رشته از سیم ها نقش جلوگیری از نویز بر سیم اصلی را ایفا می کند. کابل متداول برای تصویر این دوربین ها کابل کواکسیال rg59 است گرچه ارتباط تصویر این دوربین ها با کابل های مختلف بر حسب نیاز امکان پذیر است.

کیفیت این نصب و راه اندازی دوربین های مدار بسته همانگونه که از نامشان پیداست تابعی از امواج آنالوگ است. امواج آنالوگ همواره در معرض نویز قرار دارد. نویز های مختلف الکترومغناتیسی و نویز های ناشی از نوسانات برق همواره یکی از تهدیدات جدی بر کیفیت دوربین های مداربسته آنالوگ می باشند. به همین دلیل استفاده از کابل ها و تجهیزات با کیفیت بالا روی کیفیت تصویر در این نوع دوربین ها تاثیر بسزایی دارد.

امروزه دوربین های آنالوگ از رده خارج شده اند و دوربین های آنالوگ اچ دی جایگزین آنها شده اند که از کیفیت بالاتری برخوردارند. دوربین توربو اچ دی هایک ویژن در عین کیفیت بالا از قیمت مقرون به صرفه ای نیز برخوردار است. این دوربین ها با دارا بودن پیشرفته ترین تکنولوژی های بروز در زمینه سیستم های مداربسته به خوبی نیاز مشتری را برطرف می سازند. برای مثال وجود فرمت فشرده سازی H.264+ در دوربین توربو HD هایک ویژن منجر به افزایش کارایی سیستم مداربسته و افزایش صرفه جویی در مصرف پهنای باند و فضای ذخیره سازی می شود. همچنین وجود فناوری EXIR باعث بهترین کارایی در ارائه تصاویر در نور کم یا شب می شود. دوربین توربو HD هایک ویژن مقرون به صرفه ترین و مناسب ترین گزینه برای پروژه های کوچک محسوب می گردد

دوربین های تحت شبکه دوربین مداربسته تحت شبکه : دوربین های تحت شبکه یا IP هایک ویژن میتوانند تصاویر را در بستر شبکه انتقال دهند. این دوربین مداربسته همانگونه که از نامشان پیداست از امواج کاملا دیجیتال برای تحلیل و ارسال داده های تصویر و صدا استفاده می کنند کیفیت این دوربین های بسیار بالا است و قابلیت های تصویری بسیار ویژه ای هم دارند اما نسبت به سیستم های توربو اچ دی دارای قیمت بالاتری هستند. کیفیت بالای تمام دیجیتال،امکان استفاده بهینه از کابل های ارتباطی،امکان ارتباط بیسیم با امنیت و کیفیت بالا، امکان ارسال همزمان تصویر،صدا و برق در بستر شبکه از مزایای دوربینهای تحت شبکه می باشد

بزرگترین مزیت دوربین های شبکه محدود نبود کیفیت تصویر آنهاست. درحال حاضر دوربین های با کیفیت بین 1.3 تا 5 مگا پیکسل به صورت گسترده مورد استفاده قرار میگیرند. کیفیت تصویر بالاتر از 5 مگا پیکسل تنها در دوربین های تخصصی و در برندهایی خاص قابل دسترسی خواهد بود. هوش مصنوعی یکی از مهم ترین ویزگی های دوربین تحت شبکه است . این ویژگی در برخی از موارد به کاربرکمک می کند تا برخی از فرایند های شناسایی را به کمک سیستم های هوشمند به انجام رساند.

دوربین های مداربسته تحت شبکه از قیمت بسیار زیادی نسبت به دوربین های آنالوگ و توربو اچ دی بهره میبرد. البته علت قیمت بالای این دوربین ها این موضوع است که این دوربین ها توانایی پردازش و ذخیره ی تصاویر را در خود دوربین دارند. دوربین تحت شبکه برخلاف دوربین های آنالوگ که برای انتقال تصاویر به کابل ها نیاز دارند این اطلاعات را از طریق شیکه اینترنت جابجا می کنند. استفاده از شبکه های اینترنتی از جمله وایفای و شبکه های موبایلی یکی از ویزگی های مهم دورین مداربسته تحت شبکه است. انتقال داده ها در دوربین تحت شبکه از طریق پروتکل های WPA یا WPA2, TKIP یا AES انجام میشود که این ویژگی باعث می شود تا این دوربین ها بتوانند امنیت بسیار خوبی را از طریق شبکه برای کاربران خود فراهم نمایند. این دوربین ها انتقال برق و تصویر را تنها با یک کابل که از تکنولوژی Power over Ethernet (PoE) استفاده میکند به انجام می رساند.

دوربین دام

دوربین Dome یا دوربین سقفی یا دوربین گنبدی یکی از پر مصرف ترین مدل های دوربین مدار بسته می باشد که امروزه توسط کاربران استفاده می شود. شکل ظاهری دوربین Dome به شکل گنبد می باشد ، در زیر سقف نصب شده و به خاطر ظاهری زیبایی که دارد برای نصب در محیط داخلی مورد استفاده قرار می گیرد.

نوع طراحی این دوربین ها باعث شده تا به صورت بالقوه برای محیط های مسقف استفاده شوند. جنس بدنه این دوربین ها معمولا از پلاستیک بوده و عموما کاربردهای غیر صنعتی دارند. بدنه این دوربین ها معمولا مقاومت زیادی در برابر شرایط بد آب و هوایی ندارد بنابراین بهتر است از این نوع از دوربین ها در محیطهای داخلی اداری، تجاری یا مسکونی استفاده شود.

از آنجایی که لنز دوربین Dome زیر محفظه ی گنبدی شکل قرار دارد مشاهده جهت دید دوربین برای افراد قابل مشاهده نیست به عبارت دیگر افرادی که در میدان دید دوربین دام هستند نمی توانند جهت دید دوربین را مشاهده کنند لذا معمولا نمی توان مشاهده کرد که میدان دید دوربین دام کدام ناحیه می باشد. از این رو به عنوان مثال برای کنترل کارمندان در یک اداره ، یا برای دور کردن افراد سودجو در یک سوپر مارکت می تواند استفاده از دوربین Dome یک راه حل مناسب باشد.

دوربین اسپیددام

دوربین های گردان را با نام های متفاوتی میشناسند بعضی از این نامها عبارتند از PTZ، Speed Dome، Fast Dome و … این دوربین ها دارای قابلیت گردش در جهات مختلف و (معمولا) زوم کردن در یک زاویه خاص هستند. این دوربین های معمولا دارای یک بدنه دام شکل و یک پایه با توجه به شرایط نصب هستند.دوربین اسپید دام (Speed Dome) یکی از قوی ترین دوربین های مداربسته جهت کنترل تردد و بررسی جزییات است. دوربین مدار بسته اسپید دام با نام هایی همچون دوربین گردان، دوربین PTZ مخفف Pan Tilt Zoom، دوربین چرخشی در بازار رواج دارد. این دوربین ها از نظر ظاهر مشابه دوربین های دام هستند، اما با این تفاوت که قابلیت چرخش دارند و بسیار پیشرفته تر می باشند.

کاربرد اصلی دوربین های اسپیددام معمولا در محیط های بزرگ است. زیرا این دوربین ها اغلب دارای زوم یا بزرگنمایی قدرتمندی هستند که می تواند مسافت های دور را تشخیص دهد.یکی از قابلیت های دوربین مداربسته اسپیددام امکان برنامه ریزی آنها است. به این ترتیب که می توان دستور های لازم را در قسمت پریست (PRESET) آن تنظیم نمود که در هر زمان چه قسمتی از محیط را تصویربرداری کند.به دلیل اینکه این دوربین ها این قابلیت را دارند که در تمام جهات بچرخند. می توان از آنها در مکان هایی همچون معادن، کارخانجات بزرگ، چهارراه ها و میادین اصلی استفاده نمود.

دوربین مداربسته بولت

دوربین مداربسته بولت جز دوربینهای مداربسته ضدآب است. دوربین بولت جز پرکاربردترین دوربین های محیط بیرونی هستند. نام بولت از واژه BULLET به معنای گلوله گرفته شده است که اشاره به شکل استوانه ای مانند این دوربینها دارد. این دوربین ها در دو سیستم ip و توربو HD تولید می شوند.در ادامه به شرح برخی از خصوصیات این دوربین ها می پردازیم.

دوربین های بولت اغلب در محیط های خارجی و فضای آزاد نصب می شوند. معمولا از استاندارد IP66 و IP67 پشتیبانی کرده و در مقابل شرایط جوی نامساعد، مقاوم هستند. این دوربین ها را اغلب بر روی دیوار نصب می کنند. اما در زیر سقف نیز قابل نصب هستند. نصب دوربین بولت بسیار آسان بوده و نسبت به سایر دوربین های مداربسته از پیچیدگی کمتری برخوردار است.این دوربین ها در کیفیت های متفاوتی به صورت شبکه و آنالوگ ساخته می شوند و از نظر کیفیت تصویر محدودیتی ندارند. توجه داشته باشید که ضد آب بودن دوربین بولت به معنای امکان غوطه ور کردن آن در آب نیست.

نکات مهم در نصب دوربین مداربسته

نخستین مرحله تصمیم به استفاده از سیستم دوربین مدار بسته است. خرید دوربین و سایر تجهیزات درصد بالایی از بک سیستم را تشکیل دهد. خرید سیستم مدار بسته خوب تا چند سال می تواند امنیت شما را تضمین کند . نیاز امنیتی و قسمت های مختلف به شما کمک می کند تا نوع دوربین را برای هر فضا مشخص کنید. بودجه ای که برای خرید دوربین اختصاص داده اید، نوع نمایش تصویر ، مدت زمان ضبط تصاویر ضبط شده روی هارد دیسک ، انتقال تصویر بر روی موبایل یا کامپیوتر از بستر اینترنت ، امنیت شبکه ، توسعه آینده سیستم و مواردی از این دست در این مرحله باید بررسی شود . بخاطر داشته باشید که هزینه و خرید سیستم مدار بسته مناسب ، سرمایه گذاری در جهت حفظ دارایی های مالی و حتی جانی شما می باشد .

با توجه به جانمایی و مشخصات منطقه ای که دوربین باید نصب شود ، نوع و مدل دوربین ها مشخص می شود ، از دوربین های دام معمولا در محیط های داخلی و سر پوشیده و از دوربین های بولت در محیط های بیرونی و روباز استفاده می شود . نحوه جانمایی دوربین در فضاهای مختلف متفاوت است، دوربین ها باید به گونه ای نصب شوند که بهترین میدان دید را داشته باشند . محل نصب دوربین باید به گونه ای باشد که دور از دسترس افراد قرار داشته باشد تا امکان آسیب رساندن به دوربین هنگام خرابکاری وجود نداشته باشد.

مسیر یابی کابل ، داکت ، لوله و … باید به دقت مشخص شود و در صورت امکان نقشه آن ترسیم شود و بسیاری موارد دیگر باید در این مورد بیشتر بررسی شده و در نقشه مشخص شوند . پس از مشخص شدن تعداد دوربین ها ، دستگاه ضبط مورد نظر انتخاب می شود معمولا تعداد کانال های دستگاه ضبط را حدود ۱۰ الی ۱۵ درصد بیشتر از مقدار معمول پیش بینی می کنند .

یکی از مهمترین موارد، جانمایی دوربین ها بصورت صحیح و اصولی در یک ساختمان است. معمولا جانمایی دوربین بر اساس نیاز افراد تغییر می کند، چرا که افراد مختلف نیاز های حفاظتی متعددی دارند. جانمایی دوربین ، سوئیچ شبکه ، دستگاه NVR و مسیر یابی کابل شبکه و … باید به دقت و پس از مشورت با یک کارشناس با تجربه انجام شود. پس از مشخص شدن موقعیت های مهمی که باید توسط دوربین مدار بسته پوشش داده شوند، باید محل نصب دقیق هر دوربین و نوع آن مشخص شود، سپس متراژ کابل و مقدار سایر تجهیزات مصرفی محاسبه شود.

  • نصب انواع دوربین مدار بسته باید به گونه ای باشد که در هیچ نقطه ای کابل دوربین مشاهده نشود ، به عبارت دیگر کلیه مسیر کابل کشی باید یا بصورت توکار و از درون لوله هایی که برای این کار کشیده شده عبور می کند که برخی از انواع لوله ها شامل لوله فولادی ، لوله فلکسی ، لوله پلی اتیلن و … هستند به علاوه در صورتیکه دوربین در داخل ساختمان نصب شود، کابل ها از درون داکت های پلاستیکی عبور داده می شوند.
  • فضای جلوی دوربین نباید شامل پوشش های مختلف گیاهی یا مصنوعی باشد چرا که این پوشش ها میدان و عمق دید دوربین را کاهش می دهند.
  • در برخی موقعیت ها ، نصب دوربین در فضایی که در معرض دید همه باشد می تواند به لحاظ روانی مانع بسیاری از فعالیت های مجرمانه شود در اینصورت بهتر است از دوربین های با ظاهر بزرگ تر استفاده کرد و دوربین را در جایی نصب کرد که در معرض دید حداکثری باشد
  • دوربین مدار بسته باید به گونه ای نصب شود که از دسترس سارقین و افراد سودجو دور بوده و حداقل جلب توجه را داشته باشد. به علاوه نحوه نصب و نوع دوربین باید به گونه ای باشد که در فضاهای بیرونی زاویه دید بیشتری را تصویر برداری کند.

نصب دوربین مداربسته TURBO HD

در این نوع مدار به ازای هر دوربین یک کابل تصویر و یک کابل برق وجود دارد. کابلی که از دوربین خارج می‌شود و به سمت DVR می‌رود به آن کابل تصویر گفته شده و در واقع تصویر دریافتی توسط دوربین را به سمت DVR می‌برد. اما کابل دوم که به دوربین وارد می‌شود درواقع برق ورودی به دوربین است و به آن کابل برق گفته می‌شود. این کابل، برق را از منبع تغذیه DVR به دوربین آورده و عملکرد آن را ممکن می‌سازد. در حین نصب دوربین آنالوگ باید فضای کافی برای هر دو کابل به شکل مناسب تعبیه شود. کابل‌های مورد استفاده در این مدار از نوع RG11، RG6، RG59 هستند.

دوربین مداربسته تحت شبکه یا IP

سیستم دوربین مداربسته IP دارای سه قسمت می باشد؛ بخش اول دوربین IP، بخش دوم سوئیچ شبکه و بخش سوم NVR است. در این مدار هدف کلی، انتقال تصویر از دوربین به NVR است که برای رسیدن به این مهم باید هر دوربین به وسیله کابل شبکه به سوئیچ شبکه متصل شده و سپس از طریق سوئیچ شبکه به NVR متصل شود . در این سیستم از نوع کابل‌های Cat6، Cat5e و Cat5 استفاده می‌شود. البته ممکن است به صلاحدید نصاب از کابل‌های دیگری نیز استفاده شود. در این سیستم، مدار تغذیه هر دوربین به دو شکل امکانپذیر است. اگر سوئیچ‌ها، دارای قابلیت POE باشند می‌توان از همان کابلی که برای انتقال تصویر از آن استفاده می‌شود برای تغذیه و رساندن برق به دوربین بهره گرفت و این در فرآیند آماده سازی نصب بسیار مهم خواهد بود.

نصب دوربین مداربسته بیسیم یا وای.فای : دوربین مدار بسته وایرلس بسته به شرایط استفاده، متراژ و چگونگی محل نصب ممکن است اقتصادی تر باشد چون برای نصب آن نیازی به استفاده از سیم و کابل دوربین مدار بسته نیست و دوربین بدون نیاز به سیم به دستگاه ضبط و نگهداری ویدئو متصل خواهد شد. البته قابل ذکر است که برای تامین برق، باید دوربین را به وسیله کابل مناسب به منبع تغذیه متصل کنید. در این مدار به جای کابل به شبکه وای‌فای محلی نیاز دارید. برای برقراری شبکه وای‌فای واضح است که باید از مودم با سرعت مناسب کمک بگیرید. مشکل در سرعت وای فای می‌تواند باعث کندی تصویر یا نویز شدید در طول ضبط شود و استفاده از مدل مناسب بسیار اهمیت دارد.

پس از آن که تمام مراحل عملی مربوط به راهنمای جامع نصب دوربین مدار بسته تمام شد حالا پروژه وارد فاز تنظیم نرم‌افزاری خواهد شد. مراحل انجام کار نرم‌افزاری طبق راهنمای جامع نصب دوربین مداربسته ، بر اساس دوربین انتخاب شده از سوی شما تنوع فراوانی دارد. نه تنها نوع و برند دوربین مؤثر است بلکه نوع شبکه انتخابی شما نیز اهمیت فراوانی دارد. به همین علت در این بخش روش جامعی وجود نداشته و همه چیز به دوربین، نوع مدار و مدل DVR انتخابی مرتبط است اما در مجموع این مرحله زمان کمتری نسبت به مرحله قبل‌تر نیاز دارد.

تعداد دوربین های مورد نیاز در ساختمان های مسکونی

در ساختمان های مسکونی نقاط ثابتی وجود دارند که احتیاج دارند با دوربین مداربسته پوشش داده شوند. هرچند بهتر است که حتما توسط یک کارشناس بازدید صورت بگیرد.درب های ورودی یکی از مهم ترین نقاط ساختمان های هستند.زیرا محل ورود و خروج افراد مختلف می باشند و بهتر است در این محل ها از دوربین هایی با کیفیت بالاتر استفاده شود تا تمامی جزئیات به خوبی قابل مشاهده باشند. علاوه بر آن پارکینگ ها و حیاط نیز ا زنقاط مهم برای ساختمان ها هستند. اغلب پارکینگ ها روباز می باشند بنابراین دسترسی به آنها اسان است و احتیاج است که از دوربین های مداربسته استفاده شود.انباری ها نیز به دلیل اینکه وسائل ساکنین در آنها نگهداری می شود و معمولا کم رفت و آمد هستند.و محل مورد علاقه ی سارقان نیز می باشد پس بهتر است که با دوربین پوشش داده شوند.

تعداد دوربین های مورد نیاز در ساختمان های تجاری و مغازه : درب ورودی در هر کاربری جز نقاط بسیار حساس است و با نصب دوربین در این محدوده میتوانید هرگونه رفت و آمد را کنترل کنید. به منظور در نظر گرفتن فعالیت مشتریان در مغازه میتوانید یک دوربین پشت سر فروشنده و رو به مشتری نصب کنید. پشت سر مشتری و رو به فروشنده نیز یکی دیر از نقاطی است که نیاز به نصب دوربین دارد زیرا ممکن است اجناس داخل مغازه گران قیمت باشند. اما مهم ترین بخش یک مغازه صندوق آن است که محل نگهداری پول های دریافتی است و بهتر است در این قسمت از دوربین با کیفیتی استفاده شود. همینطور اگر مغازه شما از حساسیت بالایی به لحاظ کارایی برخوردار است برای کنترل اتفاقات احتمالی در محوطه خارجی نیز نصب یک دوربین توصیه می شود.

تعداد دوربین های مورد نیاز در ساختمان های اداری: در ساختمان های اداری نصب دوربین در نقاط مختلف بستگی به تصمیم مدیریت شرکت دارد زیرا معمولا مکان ها در اداره ها عمومی هستند.

تعداد دوربین های مورد نیاز در کارخانجات: نصب دوربین های مداربسته در کارخانجات حتما نیاز به بازدید کارشناسان و متخصصین نصب دارد تا بتوانند به بهترین نحو تعداد و محل جایگذاری دورین هارا مشخص نمایند.


این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و بازیاتو مسئولیتی در قبال محتوای وبسایت معرفی شده ندارد.