روز به روز نقش گوشی‎های هوشمند در زندگی ما پر رنگ‎تر می‎شود. امروزه استفاده از آن‎ها نه تنها به ما کمک می‎کند بهتر کارهایمان را انجام دهیم بلکه جنبه سرگرمی گوشی‎های هوشمند انکار ناشدنی است. بدون شک محبوبیت بسیار زیاد بازی‎هایی مانند آمیرزا، باقلوا و فندق باعث شده است سبک بازی‎هایی که در گروه دانستنی و کلمات قرار می‎گیرند زیاد شود.

از جمله آن‎ها می‎توانیم بازی کلمچین را نام ببریم که هدف آن ارائه فرصتی در اختیار کاربر برای پیدا کردن کلمات و ساخت آن‎ها از حروف پیشنهادی است. این بازی توسط تیم بازی‎سازی کاسپین عرضه شده است ولی طراحی متفاوت و خلاقیت سازندگان آن کلمچین را با نمونه‎های مشابه متفاوت کرده است.

در این بازی از زمینه ایرانی و سنتی استفاده شده است و با کمک عنصر بومی‎سازی شاهد استفاده از عناصر شمال کشورمان هستیم.

بازی کلمچین

روند بازی به این نحو است که هزار مرحله دارد تا روزها و شاید حتی ماه‎ها شما را به راحتی سرگرم کند. نام هر قسمت از بازی با توجه به روستاهای شمال ایران انتخاب شده است و هر روستا چندین مرحله دارد.

تعداد روستاهای گوناگون بازی کلمچین به 30 عدد می‎رسد و طراحان بازی در زمان ارائه هر به‎روزرسانی تعداد آن‎ها را افزایش می‎دهند.

یکی از ویژگی‎های متفاوت این بازی استفاده از قطعه‎های جذاب موسیقی برای مراحل گوناگون است که سبک سنتی آن‎ها با فضای بازی و طراحی آن کاملا هماهنگی دارد.

نکته‎های مثبت بازی کلمچین به همین جا ختم نمی‎شود بلکه طراحی مراحل از جنبه‎های قوت این بازی است. تیم کاسپین برای طراحی مراحل کاملا اختصاصی عمل کرده است و شاهد استفاده از حالت‎های پیش‎فرض بازار نیستیم.

از نکات دیگر عوض کردن مقدار سختی مراحل در کلمچین است که به شکل دقیق و حساب شده‎ای انجام می‎شود یعنی هر چه به مراحل بالاتر می‎رسید، سختی بیشتر بازی به جذابیت آن اضافه می‎کند. یکی دیگر از قابلیت‎های متفاوت بازی انعطاف‎پذیری در بحث فضاسازی بازی است یعنی به کاربران این امکان را می‎دهد فونت بازی را عوض کنند.

بازی حدس کلمه کلمچین

کاربران برای شخصی‎سازی فضا می‎توانند از سه نوع فونت نستعلیق، میوه‎ای و ابزاری یکی را انتخاب کنند تا با تجربه کاربری متفاوتی روبرو شوند. از نکات جالب بازی پدیدار شدن عنصر مهر بعد از پیدا کردن هر کلمه است که همسو با شعار بازی مهر کلمات را می‎زند.

کلمچین در کافه بازار با موفقیت بالایی روبرو شده است و اکثر کاربران امتیاز کاملی به آن داده‎اند. این بازی توانسته است با بیش از 100 هزار نصب به میانگین امتیاز 4.7 از 5 برسد.

یکی دیگر از قسمت‎های مختلف بازی بخش تبلیغات درون برنامه‎ای است. با آن که می‎توانید کلمچین را به صورت آفلاین بازی کنید ولی اتصال به اینترنت امتیاز قابل توجهی دارد، به دست آوردن سکه رایگان که به بازیکن کمک می‎کند مراحل را ساده‎تر تمام کند، البته ابتدا باید تبلیغات ویدئویی پیشنهادی بازی را مشاهده کنید.

تیم سازنده برای کلمچین به صورت منظم به‎روزرسانی‎هایی ارائه می‎دهند که خود باعث ایجاد انگیزه بیشتر در بازیکنان و پیشرفت مداوم بازی می‎شود. به عنوان مثال در نسخه اخیر این بازی قسمتی به اسم «مکتب‎ خانه» اضافه شده است که باید در مدت زمان معینی کلمات را پیدا کنید و هرچه مقدار آن کمتر باشد، امتیاز دریافتی بیشتر خواهد شد.

از دیگر ویژگی‎های متفاوت کلمچین طراحی بخشی به اسم لیگ روزانه است. در این بخش کاربران آنلاین با یکدیگر رقابت می‎کنند و هر فردی که در مدت زمان کمتری کلمات را پیدا کند می‎تواند در جدول برترین‎ها قرار گیرد. این چالش روزانه انجام می‎شود و برندگان جایزه‎های ویژه‎ای دریافت می‎کنند.

تغییر فونت در بازی کلمچین

کلمچین در دو نسخه اندروید و iOS (البته با توجه به تحریم‌های اخیر اپل این نسخه موقتا از دسترس خارج شده) عرضه شده است که خود یک مزیت رقابتی بسیار مهم دیگر به نسبت رقبا به شمار می‎رود.

این بازی ساده و اعتیادآور با توجه به ویژگی‎هایی مانند گرافیک جذاب، استفاده از فضای سنتی و روستایی، فرصت آشنایی با روستاهای ایرانی، موسیقی متن ایرانی و دلنواز و سختی متفاوت مراحل توانسته است به یک عنوان محبوب در بین کاربران ایرانی تبدیل شود.