بازی‌های کلماتی سال‌هاست جایگاه خود را در میان بازی‌های ایرانی پیدا کرده‌اند. از همان ابتدای ورود گوشی‌های هوشمند و اندروید به بازار ایران با بازی معروف آفتابه تا این روزها که بازی‌های آمیرزا و فندق پرچم دار بازی‌های کلماتی هستند.

محبوبیت بازی‌های کلماتی بین کاربران ایرانی امری غیرقابل انکار است و همین نکته باعث ساخت عناوین زیادی در این سبک شده است. طرفداران زیاد این نوع بازی‌ها باعث به وجود آمدن بازار داغی برای توسعه دهنده‌ها شده است.

بازی‌ای که امروز قصد معرفی و بررسی آن را داریم در همین سبک است. یک بازی کلماتی خوش ساخت با نام کلم خان. اگر علاقه مند به بازی‌های کلماتی هستید این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

تصویر 1 از بازی کلم خان

مخلوطی از خلاقیت و گیم پلی تکراری

گیم پلی کلم خان چیزی شبیه به سایر بازی‌های کلماتی است و شباهت زیادی به بازی کلماتیک دارد. شما پرسشی را مشاهده خواهید کرد و سپس باید با استفاده از حروفی که در اختیار دارید کلمات پاسخ را بسازید.

البته نحوه پرسش در کلم خان متفاوت و خلاقانه است. در کلم خان به جای دیدن یک جمله؛ عکس و یا کلمه به عنوان پرسش از شما خواسته می‌شود کلماتی که با حرف یا حروفی آغاز یا تمام میشوند بسازید.

شاید توضیح گیم پلی بازی کوتاه و ساده باشد اما همین گیم پلی ساده میتواند در بعضی از مراحل شما را گرفتار کند و ساعت‌ها درگیر پیدا کردن چند کلمه باشید.

تصویر 2 از بازی کلم خان

هر روز با یک رقابت آنلاین

گرچه ماهیت اصلی بازی آفلاین و بدون نیاز به اینترنت است اما بخشی با عنوان چالش روزانه وجود دارد که به کاربر اجازه ورود به رقابتی آنلاین با سایر کاربران را می‌دهد. برای ورود به این بخش شما نیاز به بلیت خواهید داشت که هر روز با توجه به لیگی که در آن قرار دارید تعدادی بلیت دریافت خواهید کرد.

این بخش جزو نقاط قوت و جذاب بازی است. رقابت آنلاین همیشه جذاب بوده و هست و کلم خان به خوبی توانسته رقابتی جذاب و متفاوت از بازی اصلی برای کاربران طراحی کند. شما با راه اندازی کوره اول میتوانید وارد این رقابت‌ها شوید. در ادامه در مورد کوره توضیح خواهیم داد.

در این بخش شما در مدت زمان محدودی میتوانید به مراحل موجود پاسخ دهید و تنها 9 مرحله برای این بخش وجود دارد. با پیدا کردن همه کلمات به مرحله بعد میروید یا میتوانید با کسر امتیاز به مرحله بعد بروید. در پایان کاربران با توجه به امتیازی که میگیرند رتبه بندی شده و جوایزی دریافت میکنند. در صورتیکه فرد رتبه اول را کسب کند جایزه ای ویژه یعنی 50 جواهر دریافت خواهد کرد.

همچنین با کسب رتبه 1 تا 35 کاربر با توجه به جایگاه کس کرده تعدادی مدال دریافت خواهد کرد که می‌تواند مدال‌های جمع آوری شده خود را به سکه، شمش و بلیت دست خواهد یافت.

تصویر 3 از بازی کلم خان

در کنار رقابت روزانه که هر روز تکرار میشود و جزو جذاب ترین بخش‌های بازی است سازنده امکان شخصی سازی آواتار را هم برای کاربران در نظر گرفته. البته شما فقط امکان انتخاب از بین چند گزینه محدود که در اختیار شماست را دارید.

بخش انتخاب آواتار کلم خان اختلاف زیادی با بهترین شدن و رسیدن به سطح بازی‌های بزرگ دارد. اما همین امکان انتخاب از بین گزینه‌ها هم میتواند راضی کننده باشد. طبق گفته سازنده به زودی این بخش ارتقا خواهد یافت و کاربر میتواند از طریق اکانت گوگل آواتار مد نظر خود را اتخاب کند.

بازی آیتم‌ها و منابع متعددی دارد. شما با سکه میتوانید از کمک در مراحل استفاده کنید و کوره‌ها را راه اندازی کنید. با کوره‌ها شمش طلا بسازید و با توجه به تعداد شمش طلا در یکی از لیگ‌های موجود قرار بگیرید.

تصویر 4 از بازی کلم خان

بازی به صورت روزانه منابعی در اختیار شما قرار میدهد و با رد کردن حل مرحله نیز منابعی به شما داده میشود. در بازی علاوه بر کلمات اصلی که باید پیدا کنید کلمات دیگری هم هستند که میتوانید با استفاده از آن‌ها امتیاز و منابع بیشتری دریافت کنید.

با اینحال ممکن است شما در بازی خیلی زود با کمبود منابع رو به رو شوید. هزینه کمک گرفتن در بازی 70 سکه است که رقم نسبتا بالایی است. ضمن اینکه این کمک تنها یک حرف از یکی از کلمات را به شما نشان میدهد. البته با مرور و با بالا رفتن لیگ شما هزینه‌ها کمتر و منابع دریافتی افزایش پیدا خواهند کرد.

نبود روش‌های دیگری برای کمک گرفتن در بازی را میتوان یک نقطه ضعف دانست. بهتر بود سازنده روش‌های دیگری مثل کامل کردن یک کلمه به صورت کامل را در بازی قرار دهد. البته شما میتوانید از طریق قابلیت از دوستت بپرس سوال را با دوستانتان به اشتراک بگذارید و از آن‌ها کمک بگیرید.

همچنین قابلیت جابجایی هم در بازی وجود دارد که از طریق آن می‌توانید چینش حروف را تغییر دهید. در کنار همه این‌ها بعضی مراحل شامل ماموریت هم هستند که اگر بتوانید به سوالات این بخش پاسخ درست بدهید بین 2 تا 10 جواهر دریافت میکنید.

تصویر 5 از بازی کلم خان

بازی از نظر گرافیکی طراحی خوبی دارد. گرچه رابط کاربری میتواند بهتر شود اما همه چیز خوب طراحی شده و کاربر احساس راحتی در بازی میکند.

یک کاراکتر هم در بازی به عنوان شخصیت اصلی کلم خان همراه شما هست و به شما کمک میکند. همچنین در هر بار ورود به بازی ابتدا با خوش آمد گویی این شخصیت مواجه خواهید شد.

کلم خان را مجموعا میتوان بازی خوش ساخت و مناسبی برای علاقه مندان به بازی‌های کلماتی به حساب آورد. ضمن اینکه این بازی در ابتدای مسیر خود قرار دارد و در ادامه با توجه به پتانسیل موجود قطعا تبدیل به بازی بهتری خواهد شد. پیشنهاد میکنیم تجربه این بازی را از دست ندهید.