این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و بازیاتو مسئولیتی در قبال محتوای وبسایت معرفی شده ندارد.


تحول دیجیتال در صنعت بیمه امروزه تقریبا به‌اجبار اجرایی شده است؛ چراکه کارفرمایان و مدیرانی که در این صنعت فعالیت دارند مجبورند برای پاسخ‌دهی به مشتریان خود بخش عمده‌ای از فعالیت‌های خود را دیجیتالی کنند. به‌این‌ترتیب آنها می‌تواند نیازهای مشتریان را برآورده کرده و تجربه مشتریان را نیز بهبود دهند. در واقع کسب‌وکارهای فعال در حوزه بیمه نیازمند تحول دیجیتال در بیمه هستند تا بتوانند رقابت سالم و مفیدی را با سایر رقبایی که در این حوزه دارند داشته باشند و از این طریق بتوانند مشتریان بیشتری را جذب کرده و مشتریان خود را نیز تبدیل به مشتریان وفادار کنند.

تحول دیجیتال چیست؟

پیش از صحبت درباره تحول دیجیتال در صنعت بیمه ابتدا باید تعریف تحول دیجیتال را ارائه داد. در عملیات دیجیتالی‌شدن از تکنولوژی‌های مختلفی استفاده می‌شود که می‌توانند سرعت و دقت فرایندها را افزایش داده و از طرفی وابستگی این فرایندها به نیروهای انسانی را نیز از بین ببرند. تحول دیجیتال از طرف دیگر به فرهنگ سازمانی اشاره دارد و تلاش می‌کند تا از نظر فرهنگی نیز یک سازمان و کارکنان آن را تحت تاثیر قرار دهد تا بتوانند با پیشرفت‌های جدید سازگاری بهتری داشته باشند.

تحول دیجیتال فرایندی است که در آن تمامی بخش‌ها و فعالیت‌های موجود یا بخشی از این عملیات دیجیتالی شده و با استفاده از تکنولوژی‌های مختلف به‌صورت خودکار در می‌آیند. اگر شما علاقه‌مند به داشتن اطلاعاتی درباره تحول دیجیتال، نقشه راه تحول دیجیتال، حوزه‌های digital transformation و دوره آموزشی تحول دیجیتال دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله تحول دیجیتال در وب‌سایت اینفورتک را مطالعه کنید.

تحول دیجیتال چگونه صنعت بیمه را تغییر می‌دهد؟

در حال حاضر نمونه‌های بی‌شماری وجود دارد که نشان می‌دهند تحول دیجیتال موفق شده است تا تغییراتی اساسی را در صنعت بیمه به وجود بیاورد. با استفاده از تحول دیجیتال در صنعت بیمه بسیاری از عملیات مختلف در این صنعت ساده‌سازی شده، تعامل با مشتری از طریق ربات‌های چت انجام می‌شود، درخواست‌های مختلف به‌صورت کاملا خودکار پردازش شده و کارگزاران می‌توانند تمامی اطلاعات موردنیاز خود را جمع‌آوری کنند. به طور کلی می‌توان مزایای تحول دیجیتال در بیمه را در چهار مورد زیر خلاصه کرد:

  • کارآمدی بیشتر: اولین و بارزترین اثر تحول دیجیتال در این صنعت مربوط به کارایی بالای آن است. با استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، تجزیه و تحلیل داده‌ها با بالاترین سرعت ممکن انجام می‌شود و همین عامل نیز باعث می‌شود تا تقریبا بیشتر بخش‌های صنعت بیمه بهینه‌سازی شوند. از طرف دیگر تحول دیجیتال می‌تواند خدمات‌رسانی به مشتریان را نیز تسریع کرده و کیفیت بالاتری را در اختیار مشتریان قرار دهد.
  • شخصی‌سازی کردن خدمات: مشتریان دنیای امروز در صنعت بیمه انتظار دارند که خدماتی بر اساس سلایق و شرایط شخصی آنها ارائه می‌شود. تحول دیجیتال می‌تواند با استفاده از ابزارهای هوشمندی که دارد تا حد زیادی این امکان را فراهم کرده و به همین علت نیز معمولا مشتریان می‌توانند خیلی سریع خدمات مدنظرشان را دقیقا به همان شکلی که نیاز دارند دریافت کنند.
  • مقیاس‌پذیر بودن: تحول دیجیتال در صنعت بیمه به این صنعت کمک می‌کند تا به شکلی مقیاس‌پذیرتر در بخش‌های فرانت‌اند و بک‌اند فعالیت کند. امروزه کسب‌وکارهای فعال در حوزه بیمه خدمات خود را از طریق روش‌های مختلف از جمله انواع داشبورد یا اپلیکیشن‌های آنلاین ارائه می‌دهند و همین عامل نیز باعث به وجود آمدن حجم بالایی از داده‌های ارزشمند از طریق دستگاه‌های مجهز به اینترنت اشیا می‌شود. این اطلاعات در ادامه جمع‌آوری شده و پردازش می‌شوند و در نهایت بینش عمیقی را در زمینه‌هایی مانند تصمیم‌گیری، انتخاب سیاست‌های مناسب، پیشنهاد محصولات جدید و … ارائه می‌دهند.
  • چابک بودن: تحول دیجیتال در صنعت بیمه در نهایت باعث خواهد شد تا فرصت‌های جذاب‌تری پیش روی این صنعت قرار داشته باشد. شالوده‌ای که توسط هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، داده‌های بلاک‌چین، تجزیه و تحلیل داده‌ها، پیش‌بینی و … ایجاد شده به شرکت‌های بیمه کمک می‌کند تا رشد کرده و با فناوری‌ها و قابلیت‌های جدیدی که در این حوزه وجود دارند سازگار شوند.

تکنولوژی‌های استفاده شده در دیچیتالی شدن

تکنولوژی‌های استفاده شده در تحول دیجیتال صنعت بیمه

از جمله مهم‌ترین تکنولوژی‌هایی که در تحول دیجیتال در صنعت بیمه مورداستفاده قرار می‌گیرند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • رایانش ابری یکی از مهم‌ترین تکنولوژی‌های استفاده شده در این صنعت است که به ذخیره‌سازی و پردازش هرچه بهتر و سریع‌تر اطلاعات کمک کرده و نیاز به سخت‌افزارهای پیشرفته و با قدرت پردازشی بالا را از بین می‌برد. استفاده از این تکنولوژی به کاهش هزینه‌های تحول دیجیتال در بیمه کمک شایانی می‌کند. از طرف دیگر رایانش ابری می‌تواند مقیاس‌پذیری در این صنعت را نیز تا حد زیادی تحت تاثیر خود قرار دهد.
  • رباتیک و اتوماسیون هوشمند: ایجاد محیط‌های هوشمند در صنعت بیمه همواره می‌تواند کیفیت خدمات ارائه شده به مشتریان را بهبود داده و باعث رضایت هرچه بیشتر آنها شود. به همین علت نیز معمولا کارگزاران برای تحول دیجیتال در این صنعت از رباتیک و تجهیزات اتوماسیون هوشمند استفاده می‌کنند. این تجهیزات قادر خواهند بود تا اطلاعات و داده‌های ارزشمندی را جمع‌آوری و ذخیره‌سازی کنند.
  • تجزیه و تحلیل پیشرفته: تجزیه و تحلیل پیشرفته داده‌های جمع‌آوری شده می‌تواند به تهیه بینش ارزشمند و عمیق نسبت به داده‌ها کمک کرده و در تصمیم‌گیری‌ها نیز بسیار کمک‌کننده باشد. از طرف دیگر این بینش در پیش‌بینی تقاضا در سال‌های آینده نیز بسیار موثر واقع می‌شود و می‌تواند به ایجاد یک سیستم توصیه‌گر نیز کمک کند.
  • بلاک‌چین: بلاک‌چین یکی از پرکاربردترین تکنولوژی‌ها در تحول دیجیتال در صنعت بیمه است که محیطی برای ایجاد قراردادهای هوشمند، قیمت‌گذاری هرچه بهتر بیمه و مدیریت ریسک را فراهم می‌کند. سرعت و امنیت بالایی که بلاک‌چین دارد از مهم‌ترین عواملی است که باعث استفاده از این تکنولوژی شده است.

اینترنت اشیا چیست؟

یکی از تکنولوژی‌هایی که در تحول دیجیتال در صنعت بیمه مورداستفاده قرار می‌گیرد اینترنت اشیا است. اینترنت اشیا شبکه‌ای از تجهیزات، سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای به‌هم‌پیوسته و متصل هستند که می‌توانند با کمک اینترنت کار کرده و اطلاعاتی را میان خود تبادل کنند. این تبادل اطلاعات در نهایت باعث عملکرد هرچه بهتر سیستم می‌شود. اینترنت اشیا شامل انواع بازوهای عملیاتی، حسگرها و بسیاری از تجهیزات دیگر می‌شود که در صنعت بیمه نیز کاربردهای گسترده‌ای دارد.

نتیجه‌گیری

تحول دیجیتال در صنعت بیمه می‌تواند تغییرات عمده و اساسی را در این صنعت ایجاد کرده و به کارآمدتر کردن عملیات مختلف در این صنعت، شخصی‌سازی خدمات ارائه شده به مشتریان، کاهش هزینه‌های داخلی و مواردی از این قبیل کمک شایانی کند. تحول دیجیتال در بیمه از تکنولوژی‌های مختلفی بهره می‌برد که از جمله آنها می‌توان به هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، بلاک‌چین، اینترنت اشیا و … اشاره کرد. حضور و وجود هریک از این تکنولوژی‌ها در کنار فرهنگ سازمانی مرتبط با تحول دیجیتال از اهمیت بالایی برای موفقیت در صنعت بیمه برخوردار است.

اینفورتک (https://infourtech.com/) یکی از شرکت‌های فعال در زمینه هوشمند سازی، انقلاب صنعتی چهارم، همزاد دیجیتال و تحول دیجیتال می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه به وب سایت infourtech مراجعه کنید.


این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و بازیاتو مسئولیتی در قبال محتوای وبسایت معرفی شده ندارد.