این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و بازیاتو مسئولیتی در قبال محتوای وبسایت معرفی شده ندارد.


بالا بودن هورمون ۱۷ هیدروکسی پروژسترون (17 oh progesterone) می‌تواند نشانه‌ای از نوعی اختلال جنسی  مانند بلوغ زودرس باشد. این اختلال غالبا در کودکان مورد توجه قرار می‌گیرد و با آزمایش هیدروکسی پروژسترون قابل تشخیص است. در این مقاله به بررسی بیشتر آزمایش ۱۷ هیدروکسی پروژسترون و بلوغ زودرس می‌پردازیم.

آزمایش 17 oh progesterone چیست؟

 این آزمایش میزان هورمونی به نام  «۱۷ هیدروکسی پروژسترون» را در خون شما اندازه‌گیری می‌کند. غدد فوق کلیوی که در بالای هر دو کلیه شما قرار دارند، این هورمون را می‌سازند. آن‌ها همچنین چند هورمون دیگر از جمله  کورتیزول می‌سازند که به هورمون استرس معروف است. کورتیزول سایر عملکردهای بدن مانند تنظیم قند خون، پاسخ‌های ایمنی و فشار خون را کنترل می‌کند.

هورمون 17 oh progesterone برای ساخت کورتیزول مورد نیاز است. پزشکان همچنین میزان این هورمون را برای تشخیص یک اختلال ژنتیکی به نام هیپرپلازی مادرزادی آدرنال بررسی می‌کنند. این بیماری باعث ایجاد نقص در رشد اندام‌های جنسی می‌شود. همچنین ممکن است از رشد مناسب خصوصیات جنسی خاص جلوگیری کند.

افراد این اختلال را در نتیجه یک جهش یا تغییر ژنتیکی که در بدن ایجاد می‌شود، همراه با خود دارند. این تغییر به غدد فوق کلیوی اجازه نمی‌دهد تا میزان کورتیزول مورد نیاز بدن را تولید کنند. از آنجایی که غدد فوق کلیوی به شدت کار می‌کنند، هورمون  ۱۷ هیدروکسی پروژسترون زیادی تولید می‌کنند و سطح 17 oh progesterone در خون افزایش می‌یابد. بنابراین سطح پروژسترون بالاتر نشان دهنده وجود بیماری است.

هیدروکسی پروژسترون

چطور تفسیر آزمایش oh progesterone انجام می‌شود؟

به طور معمول اندازه نرمال برای این آزمایش بر اساس سن به شکل زیر است:

 • کمتر از ۶۳۰ نانوگرم در دسی‌لیتر در نوزادان تازه متولد شده (گاهی اوقات ممکن است این مقدار در نوزادان نارس بالاتر از این حد باشد.)
 • کمتر از ۱۱۰ نانوگرم در دسی‌لیتر در مردان قبل از بلوغ (کودکانی که هنوز به بلوغ نرسیده‌اند.)
 • کمتر از ۲۲۰ نانوگرم در دسی‌لیتر در مردان بالغ
 • کمتر از ۱۰۰ نانوگرم در دسی‌لیتر در زنان قبل از بلوغ
 • کمتر از ۵۱ نانوگرم در دسی‌لیتر در زنان بعد از یائسگی

اگر نتایج آزمایش سطح بالاتری از این هورمون را نشان داد، ممکن است به این معنی باشد که فرزند شما دچار بیماری CAH  است. CAH نوعی ناهنجاری جنسی است که می‌تواند موجب عدم رشد مناسب آلت جنسی و گاهی عدم امکان تشخیص درست آن، همراه داشتن صفات جسمی جنس مخالف مثل موی زیاد و صدای بم برای دختران باشد. در این چنین مواردی لازم است حتما با پزشک مشورت کنید.

در صورتی که وجود اختلال تایید شود ممکن است پزشک برای درمان بالا بودن ۱۷ هیدروکسی پروژسترون عمل جراحی را تجویز کند.

علت بالا بودن ۱۷ هیدروکسی پروژسترون در مردان

کمبود کورتیزول ممکن است در افرادی که فاقد آنزیم‌های مناسب هستند رخ دهد که می‌تواند منجر به تجمع هورمون  17 oh progesterone در خون شود. چندین آنزیم برای این فرآیند مورد نیاز است. اگر فردی به دنیا بیاید که یکی از این آنزیم‌ها به اندازه کافی نباشد یا یک آنزیم غیرطبیعی داشته باشد، غده فوق کلیوی او نمی‌تواند کورتیزول را به طور موثر تولید کند.

در چنین مواردی، هورمون۱۷ هیدروکسی پروژسترون به شکل غیرطبیعی در خون زیاد خواهد بود. مقداری از این هورمون اضافی با ساخت هورمون‌های مردانه (آندروژن‌ها) مصرف می‌شود. آندروژن‌های بیش از حد می‌تواند باعث ایجاد ویژگی‌های جنسی مردانه، هم در زنان و هم در مردان شود. تقریبا در تمام موارد این اختلال به صورت ارثی به وجود می‌آید. در مردان و پسران نوجوان، علائمی مثل بیضه‌های کوچک و آلت تناسلی بزرگ، ناباروری، صدای بم، بلوغ زودرس و ماهیچه‌های بزرگ مشخص است.

آزمایش هیدروکسی پروژسترون

علت بالا بودن ۱۷ هیدروکسی پروژسترون در زنان

علت بالا بودن ۱۷ هیدروکسی پروژسترون در زنان و مردان تفاوتی ندارد. در این حالت، به دلایل ژنتیکی امکان تولید کورتیزول وجود ندارد و به همین دلیل هیدروکسی پروژسترون تولید شده در خون باقی می‌ماند و سبب بالا رفتن آن می‌شود. اما همان‌طور که گفته شد، مقداری از این هورمون تولید شده اضافی صرف ساخت هورمون‌های مردانه می‌شود. این باعث می‌شود در دختران صفات مردانه به وجود بیاید. در دختران نوجوان، علائمی مثل صدای ضخیم، رشد بیش از حد مو، پریودهای نامنظم و اندام تناسلی با خصوصیات مردانه و زنانه وجود دارد، اگرچه ویژگی‌های مردانه آشکارتر است.

چرا تست ۱۷ هیدروکسی پروژسترون انجام می‌شود؟

پزشکان آزمایش پروژسترون 17-OH را برای همه نوزادان توصیه می‌کنند تا احتمال ابتلا به هیپرپلازی مادرزادی آدرنال بهتر مشخص شود. اگر بزرگسالان نیز علائم بیماری را نشان دهند، آزمایش 17 ohprogesterone برای تشخیص مشکل تجویز می‌شود. برخی از علائم این اختلال در کودکان عبارت است از:

 • آکنه
 • اندام تناسلی مبهم (نه به وضوح زن یا مرد)
 • اشتهای کم
 • کم آبی بدن
 • استفراغ
 • موی زیاد ناحیه تناسلی
 • فشار خون پایین

شرایط انجام آزمایش 17 oh progesterone

به طور معمول، هیچ آمادگی خاصی برای این آزمایش لازم نیست. ممکن است پزشک به شما بگوید که چند ساعت قبل از انجام آزمایش غذا و نوشیدنی نخورید. اگر دارویی مصرف می‌کنید، با پزشک خود صحبت کنید. پزشک ممکن است از شما بخواهد که مصرف آنها را برای چند روز متوقف کنید، زیرا برخی از داروها می‌توانند بر نتایج آزمایش تاثیر بگذارند.  با این حال، مصرف داروهای تجویزی را سرخود متوقف نکنید و ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

نحوه انجام آزمایش ۱۷ هیدروکسی پروژسترون

برای نوزادان، خون را از پاشنه پا می‌گیرند. پاشنه پای کودک را با الکل تمیز می‌کنند و سپس با یک سوزن کوچک مقداری خون از آن دریافت می‌کنند. سپس محل را آن با بانداژ می‌پوشانند. 

برای بزرگسالان، متخصصان مراقبت‌های بهداشتی نمونه خون را از سیاهرگ بازو می‌گیرند. آنها از یک سوزن کوچک برای سوراخ کردن پوست شما و کشیدن چند قطره خون برای یک ویال یا لوله آزمایش استفاده می‌کنند.  این آزمایش هیچ خطری برای سلامتی شما ندارد. هنگام خارش، ممکن است احساس سوزش کمی داشته باشید که در عرض چند دقیقه از بین می‌رود.

بالا بودن هیدروکسی پروژسترون

هومکا و تشخیص بلوغ زودرس در منزل

با استفاده از خدمات آزمایش در منزل هومکا می‌توانید یک آزمایشگاه مدرن را به خانه خود بیاورید و به سادگی همه انواع آزمایش‌های پزشکی را در منزل و تحت پوشش بیمه پایه و تکمیلی در شهرهای تهران، کرج، شیراز، اصفهان، مشهد، تبریز، رشت یا اهواز انجام دهید. در صورتی که احساس می‌کنید به درمان بالا بودن ۱۷ هیدروکسی پروژسترون و انجام این آزمایش نیاز دارید، می‌توانید با شماره تلفن ۰۲۱۶۷۳۷۱ تماس بگیرید یا با مراجعه به سایت هومکا به نشانی www.homeca.ir، انواع خدمات آزمایش در منزل یا تفسیر آنلاین را درخواست نمایید.


این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و بازیاتو مسئولیتی در قبال محتوای وبسایت معرفی شده ندارد.