این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و بازیاتو مسئولیتی در قبال محتوای وبسایت معرفی شده ندارد.


اگر اهل بازی و سرگرمی از نوع هیجان انگیز و کمی ترسناک باشید حتما با نام ” اتاق فرار” آشنایی دارید. در این مقاله قصد داریم به کاملترین مجله اینترنتی با موضوع ” اتاق فرار ” یا ” اسکیپ روم” بپردازیم، با ما همراه باشید تا اطلاعات جالبی این بازی هیجان انگیز و مجله اسکیپ مگ در اختیارتان قرار دهیم.

اتاق فرار چیست؟

حتما شما هم این روزها این نام را زیاد از دوستان خود می شنوید یا در فضای مجازی با آن برخورد کرده اید، اما واقعا اتاق فرار چیست و ماهیت داستان ها و بازی‌هایی با این نام چیست و چه اهدافی را دنبال می کند. در واقع اتاق فرار یک نوع بازی فکری و هیجانی است که از بازی‌های آنلاین و فیلم های سینمایی با تم وحشت و هیجان به دنیای واقعی راه پیدا کرده و بسیار مورد استقبال قشر جوان و نوجوان واقع شده است. در واقع با اتاق فرار شما هیجان و سرگرمی را با هم تجربه می کنید، بنابراین اگر اهل ماجراجویی و رویارویی با چالش های مختلف هستید این بازی یک سرگرمی مناسب برای شما محسوب می‌شود.

در سالهای گذشته فیلم ها و سریال های تریلر یا تم ترسناک بسیاری با سوژه اتاق فرار ساخته شده اند که در آن افراد سعی می کنند از دست قاتلین فرار کنند، آنها برای رسیدن به آرامش و فرار از دست قاتلین، زندان یا گروگانگیران باید با نقشه و طراحی دقیق عملیات و همچنین هوش و ذکاوت بالا در استفاده از راهنماهای موجود در مسیر وارد عمل شوند. حتی صحبت کردن در این موضوع ممکن است باعث بالا رفتن آدرنالین خون شود، خب اگر اهل این مدل فیلم ها و بازی‌ها هستید یک خبر خوب داریم، شما می‌توانید این لحظات را در دنیای واقعی تجربه کنید.

نگاهی به تاریخچه اتاق فرار

اتاق‌های فرار به شکل امروزی در سالهای اخیر مورد توجه قرار گرفته اند اما در حالت کلی طراحی چنین فضاهایی با سناریوی تعریف شده به قبل از سال 2000 باز می گردد. اولین اتاق فرار با طراحی امروزی در سال 2007 توسط یک فرد سی ساله به نام تاکائو کاتو در ژاپن اجرا شد. از آنجایی که بازی‌های ژاپنی اغلب از پازل های منطقی مثل رنگبندی یا توالی ریاضی تشکیل میشوند از این بازی‌ها برای طراحی اتاق فرار نیز الهام گرفته شده است. سنگاپور دومین کشوری بود که بعد از ژاپن بازی اتاق فرار را اجرایی کرد، تا سال 2015 بیش از 50 نوع اتاق فرار در این کشور ایجاد شد. شرکت پاراپارک نیز بعدها در 20 مکان اروپا و استرالیا این بازی را راه‌اندازی کرد، در این بازی‌ها شرکت‌کنندگان باید کلیدهای مخفی را پیدا می‌کردند که در برخی از موارد نیز دسترسی به آن‌ها غیرممکن بود.

در سال 2013 اولین کمپانی امریکایی یک اتاق فرار در سیاتل طراحی کرد، در سال 2012 نیز یک استاد فیزیک یک بازی فرار علمی برای دانشجویان خود طراحی کرد که این بازی نیز به 20 کشور تحت عنوان اتاق‌های ماجراجویی راه پیدا کرد. هر کدام از این اتاق‌ها دارای سناریوی متفاوت و منحصر به فرد بودند. محبوبیت این مدل بازی‌های فکری و هیجانی به اندازه ای زیاد شد که طبق آمار رسمی تا سال 2017 تقریبا بیش از 8000 اتاق فرار در سراسر جهان وجود داشته است.

اتاق فرار در ایران

بازی اتاق فرار از سال 1394 وارد ایران شد، اولین اتاق فرار طراحی ایرانی در فروردین 95 افتتاح گردید و با استقبال زیادی همراه شد. بعد از این سال‌ها شاهد افزایش تعداد اتاق‌های فرار در شهرهایی چون شهد، شیراز، اصفهان، تهران، اهواز، کرمان، کرج، چالوس و… هستیم.

هزینه بازی اتاق فرار در ایران

هزینه شرکت در این بازی با توجه به محل بازی، سناریو، تعداد افراد و … مشخص می‌شود، بنابراین نمی‌توان یک قیمت واحد برای شرکت در اتاق‌های فرار در محل‌های گوناگون ارائه کرد.

تجربه لذت بخش بازی اتاق فرار

اتاق‌های فرار با سناریوهای متفاوتی طراحی می‌شوند، اما در برخی ژانرها مثل دزدان دریایی، آدم ربایی، گروگان گیری، شکار گنج، زندان، زامبی، آزمایشگاه و خانه های خالی از سکنه تقریبا سناریوهای جهانی مشابهی وجود دارد. معمولا تعداد افرادی که در بازی شرکت می کنند بین 4 تا 8 نفر است، البته هر سناریو می‌تواند با تعداد افراد مختلفی صورت گیرد، برای این که بازی لذتبخشی را تجربه کنید باید به جزئیات سناریو توجه داشته باشید، برخی از سناریوها کاملا مبتنی بر هوش هستند و برخی دیگر دارای فعالیت بدنی، نقطه اشتراک این بازی هیجان و دلهره‌ای است که در تمام مدت بازی احساس می‌کنید.

اجرای هر سناریو معمولا بین یک تا یک ساعت و نیم زمان لازم دارد، برای موفقیت باید در زمان و مکان مناسب بازی را آغاز کنید، بهتر است 15 دقیقه قبل از بازی در محل مناسب حضور داشته باشید، بعد از ورود به بازی دنبال معماها و نشانه ها باشید. این کار کمک می کند تا در زمان مشخص از بازی خارج شوید.
بازی‌ها و معماهای اتاق‌های فرار غالبا سوالات ریاضی، پیدا کردن اشیاء پنهان شده، کار تیمی، استفاده از وسایل به شکل غیر معمول، شناسایی راهنماها، پیدا کردن رمز یا کد، مونتاژ کردن یک وسیله، جستجو برای اشیا داخل تصاویر و … است.

اتاق فرار چه بخش هایی دارد

برای این که یک بازی اتاق فرار به خوبی اجرا شود نیاز است که به تمام بخش‌های آن به خوبی دقت شود. این بخش‌ها شامل موارد زیر است:

سناریو

مهمترین بخش اتاق بازی را سناریوی پشت آن رقم می‌زند، هرچه سناریو حرفه‌ای‌تر باشد، بازی لذتبخش‌تر خواهد بود، پس بهتر است که در انتخاب سناریو بازی نهایت دقت به کار برده شود، اگر اهل ریسک پذیری و هیجان هستید بهتر است دنبال سناریوهای پیچیده‌تر باشید، همانطور که گفتیم سناریوها در ژانرهای مختلفی تعریف می‌شوند بنابراین می‌توانید حوزه مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

محیط بازی

طراحی جذاب محیط بازی نیمی از هیجان مسابقه را در بر میگیرد، یک محیط حرفه ای بازی اسکیپ روم باید ترسناک و پر رمز و راز باشد تا هیجان زیادی را به بازیکنان القا کند، به علاوه معماهایی که باید در یک محیط بازی کاملا حرفه‌ای حل شوند، دشوارتر هستند. مخصوصا در اتاق‌ فرار با ژانر ترسناک ، جلوه‌های ویژه می‌توانند حس ترس و وحشت بسیار زیادی را برای بازیکنان به همراه داشته باشد.

گروه‌های شرکت کننده

اتاق فرار یک بازی گروهی است بنابراین هیچ کس نمی‌تواند به تنهایی بازی کند. برای خارج شدن از اتاق باید همه افراد گروه با یکدیگر در تعامل و همکاری باشند تنها در این صورت است که قادر به حل معما خواهند بود. انتخاب همگروهی های مناسب در تجربه یک بازی هیجان انگیز تاثیرگذار است.

اپراتور بازی

اپراتور بازی کسی است که نقش ترساندن را بر عهده دارد، او از دور بر بازی شما تسلط دارد و ناظر کارهای شما در طول مسابقه است، به عنوان مثال اپراتور می‌تواند در هنگام ورود به اتاق با استفاده از دستگاه مه‌ساز فضای رعب‌آور ایجاد کند و یا در بخشی از بازی صدای ترسناک پخش کند. این امکان وجود دارد که در تمام بازی در مواقع ضروری با اپراتور در تماس باشید.

یک نکته مهم

اگر در این دست بازی‌ها احساس ناراحتی کنید می‌توانید هر زمان که تمایل دارید از بازی خارج شوید، همچنین اگر موفق به حل مسئله نشوید اتفاق مهمی نمی افتد فقط شما بازی را باخته اید.

نکات مهم بازی اتاق فرار

– اگر زمان بازی به پایان برسد راهنمای بازی در پایان در را باز می‌کند. اگر چه فرار موفقیت‌ آمیز بسیار هیجان انگیز است، اما باید بدانید که اغلب افراد در اولین تلاش خود موفق به انجام این کار نخواهند بود. شما میتوانید به دفعات شانس خود را برای شرکت در این بازی امتحان کنید.

– توجه داشته باشید که در بازی‌های کلبه وحشت و سبک روانی، معمولا دست و پای بازیکن را می‌بندند. به همین دلیل اگر فوبیای بسته شدن دست و پا را دارید، توصیه می کنیم که در این بازی شرکت نکنید.

– در برخی از ژانرها ممکن است که در اتاق تاریکی مطلق ایجاد شود، پس اگر از تاریکی می ترسید بهتر است در این بازی‌ها شرکت نکنید.

– شرایط بازی به گونه ای طراحی شده است که ترس و دلهره در تمام بازی بر شما حکمفرما باشد، اگر در این شرایط احساس راحتی ندارید بهتر است دور این بازی خط بکشید.

– امکان انصراف از بازی در تمام لحظات برای کاربر وجود دارد، اما انصراف به معنای پایان بازی و باخت تیم است.

– شرایط سنی برای حضور در بازی اسکیپ روم وجود دارد، به طوری که شرکت در بازی‌ها با سناریو روانی برای افراد زیر 18 سال ممنوع است. همچنین شرکت در این بازی برای افراد زیر 16 سال ممنوع است.

– شما می‌توانید مجری بازی اسکیپ روم در شهر خود باشید، برای این کار کافی است که سناریوهای مختلف، مکان بازی مناسب و مجوز اجرا داشته باشید.

اسکیپ روم را با اسکیپ مگ تجربه کنید

مجله اسکیپ مگ یک مجله کامل و بی عیب و نقص از تمام بازی‌ها، فیلم‌ها، کتاب‌ها و … در حوزه اسکیپ روم است، شما می‌توانید هر آنچه در این زمینه نیاز دارید را به راحتی در اسکیپ مگ بیابید، اگر به فیلم ها یا رومان های ترسناک و هیجانی علاقه دارید یا به دنبال مکان هایی برای انجام بازی اسکیپ روم هستید می‌توانید اطلاعات مربوطه را در اسکیپ مگ بیابید. اگر علاقه دارید که بازی اسکیپ روم را در شهر خود اجرا کنید می‌توانید قوانین مربوط به این کار را در اخبار اسکیپ مگ دنبال کنید. اسکیپ مگ برای کسانی طراحی شده است که علاقمند به هیجان، دلهره و تجربه شرایط چالش برانگیز در زندگی هستند.


این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و بازیاتو مسئولیتی در قبال محتوای وبسایت معرفی شده ندارد.