این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و بازیاتو مسئولیتی در قبال محتوای وبسایت معرفی شده ندارد.


همه ما در زندگی رومزه خود مجبور به انجام بعضی کارها به شکل تکراری هستیم. این تکرار ها در بلند مدت باعث احساس کسلی و روزمرگی می شود. نگران نباشید، تنها نیستید! این موضوع برای هیچ کس حس خوشایندی ندارد. اما برای فرار از این حس، باید از آدرنالین کمک بگیریم! هورمونی که با ترشحش، به همه اعضای بدن حس شادابی و نشاط می بخشد. ادرنالین هیجان انگیز، به همه اعضای بدن آماده باش می دهد و به همه اعلام می کند با سرعت بیشتری واکنش نشان دهید. چیزی جز هیجان باعث این احساس خوب نمی شود. هیجانی که اگر با ترس همراه باشد، لحظات شما را عجیب و لذت بخش می کند و اتاق فرار یا اسکیپ روم می تواند این شرایط را برایتان فراهم کند.

اتاق فرار چیست

اتاق فرار چیست؟

قرار است در مورد اتاق فرار صحبت کنیم، یک بازی پر هیجان که می تواند گزینه خوبی برای فرار از همان روزمرگی هایی باشد که دچارش هستیم. اما اتاق فرار چیست؟ چرا این بازی را به عنوان یک بازی هیجان انگیزمی شناسند؟ اتاق فرار یا اسکیپ روم چه ویژگی ها و مزایایی دارد؟

اتاق فرار یا همان اسکیپ روم یک بازی گروهی است که این روزها بسیار محبوب شده است. حسی که این بازی به شما می دهد شاید کمی شبیه به همان حسی باشد که در هنگام تماشای فیلم های معمایی – جنایی به شما دست می دهد. شما در این بازی باید به همراه هم تیمی های خود وارد اتاق شده، معماهای مختلف را حل کنید، با دنبال کردن سرنخ ها، رمز ها را پیدا کنید و از اتاق خارج شوید. اما اگر فکر می کنید که همه چیز به همین سادگی است، غرق در اشتباه هستید. برای آشنایی بیشتر شاید بد نباشد کمی در مورد اتاق فرار بیشتر بدانید. بهتر است در ابتدا از تاریخچه آن شروع کنیم 

تاریخچه اتاق فرار

ایده ساخت اسکیپ روم از بازی های ویدئویی بوجود آمد؛ بازی هایی که به سبک اسکیپ گیم شناخته می شد. در این بازی ها باید معماهای نمایش داده شده حل می شدند تا به مرحله بعد برسید. این سبک از بازی ها، جرقه ای در ذهن آقای تاکائو کاتو ایجاد کرد تا این نوع از بازی ها را به شکل فیزیکی ساخته و گسترش دهد. اقای کاتوی 35 ساله در سال 2007 در کیوتوی ژاپن شرکتی راه اندازی کرد و به معرفی و ارائه بازی ابداعی خود پرداخت. مدت زمان زیادی طول نکشید که این بازی در ژاپن مثل بمب صدا کرد. افراد زیادی در سراسر ژاپن برای انجام این بازی ابراز تمایل می کردند. پس از چندین ماه، این بازی از سنگاپور سر درآورد و سپس به مجارستان، رومانی، سوئیس و… پاگذاشت. البته بد نیست بدانید که در تمام طول مدت رشد و پیشرفت این بازی، بازی های مشابهی نیز در قسمت های مختلفی از دنیا ساخته شد، اما اسکیپ روم اقای کاتو بود که بر روی دست همه آنها زد.

تاریخچه اتاق فرار

اتاق فرار های ترسناک

اسکیپ روم به عنوان یک بازی معما محور شناخته می شود. هر چند اتاق فرارهای امروزی، مخصوصا آنهایی که در کشور ما ساخته شده اند، غالبا تمی ترسناک دارند. البته اتاق فرار هایی معمولی زیادی نیز وجود دارند که صرفا بر روی حل معما تاکید می کنند، اما اتاق فرارهای ترسناک به دلیل هیجان بالاتر، پر طرفدار تر هستند.

مزایای بازی اتاق فرار چیست؟

قرار نیست هر کاری که انجام می دهیم – قبل از شروع کردن آن – به دنبال مطالعه مزایایش باشیم. شاید برای بسیاری از ما، همان تجربه جدید و هیجان انگیز بودن اسکیپ روم کفایت کند. اما در هر صورت، وقتی با مزایای انجام یک بازی روبرو می شویم، خواه ناخواه بیشتر تمایل به تجربه آن پیدا می کنیم. حالا این اتاق فرار چیست و چه مزایایی دارد؟

اتاق فرار باعث بهبود قدرت تصمیم گیری می شود

مهارت تصمیم گیری یکی از اصلی ترین مهارت ها در زندگی شخصی و شغلی محسوب می شود. این مهارت رابطه مستقیمی با تسلط بر شرایط پیرامونی و تسلط بر خود دارد. این موضوع مخصوصا در زمانی که دچار استرس هستیم، اهمیت خود را بیشتر نشان می دهد. در بازی اتاق فرار نیز، شما باید به خود، هم تیمی ها و شرایط بازی تسلط داشته باشید تا بتوانید بهترین تصمیم ممکن را بگیرید.

باعث بهبود توانایی کار تیمی می شود

بازی اتاق فرار، به هیچ عنوان به شکل تنهایی قابل انجام نیست. دلیل آن نیز به معماهایی بر می گردد که در اتاق تعبیه شده است. واقعیت این است که این معماها به شکلی طراحی شده اند تا تنها با استفاده از فعالیت و خرد جمعی قابل حل کردن باشند. بنابراین چه بخواهید و چه نخواهید، برای موفقیت در این بازی باید به شکل تیمی بازی کنید. همین موضوع است که تبدیل به تمرینی مناسب برای مهارت تیم وورکینگ شما می شود.

کنترل استرس

شما در این بازی دچار استرس خواهید شد! اما این چیز عجیبی نیست. با توجه به محدود بودن زمان بازی، معماهای پاسخ داده نشده و قفل های باز نشده و با گذشت زمان، دچار استرس بیشتری خواهید شد. اگر اتاق فرار انتخابی شما سناریویی ترسناک داشته باشد، استرس شما دو چندان هم می شود. در این شرایط مجبور به کنترل استرس خود هستید، تا بتوانید از پس بازی بربیایید.

کنترل استرس با اتاق فرار

داشتن فعالیت بدنی

طبق انچه در ابتدای متن گفته شد، ایده این بازی از یک سبک از بازی های ویدئویی گرفته شده است. اما همانطور که می دانید استرس انجام بازی های ویدئویی به دلیل سکون بدن، مخرب می باشد. اما در بازی اسکیپ روم شما برای حل معماها نیاز به حرکت در درون اتاق دارید که این موضوع می تواند اثرات مخرب استرس را تعدیل کند.

توجه به جزئیات

بسیاری از ما در زندگی روزمره خود، کارها را بر اساس عادت انجام می دهیم و در امور مربوط به شغل و زندگی توجهی به جزئیات نداریم. یکی از مزایای اسکیپ روم این است که باعث افزایش تمرکز بر روی جزئیات می شود. در این بازی برای پیدا کردن سرنخ ها و رمز هاباید به کوچک ترین نکات نیز توجه داشته باشید تا از پس اسکیپ روم بربیایید.

بهبود مهارت های مدیریت گروه

یکی از مهمترین توصیه ها برای پیشرفت در اسکیپ روم، انتخاب یک سرگروه برای تیم است. اگر شما به عنوان سرگروه انتخاب شوید، باید توانایی مدیریت اعضای گروه و شرایط بازی را به دست آورید. تکرار این کار باعث رشد توانایی های مدیریتی شما می شود.

باعث بهبود حافظه می شود

در حین حل معماها و پیدا کردن سرنخ ها، باید همه چیز را به خوبی زیر ذره بین داشته باشید. اما این کافی نیست برای پیدا کردن روابط منطقی بین سرنخ ها نیاز دارید تا آنچه پیدا کرده اید را به خاطر بسپارید. فراموش نکنید که هیچ دفتر و خودکاری برای یاداشت رمز ها وجود ندارد و همه چیز در مغز شما حک می شود. این تمرینی مهم برای بهبود حاظه شما خواهد بود.

اتاق فرار باعث بهبود روحیه شما می شود

اگر حال خوب می خواهید از بازی اتاق فرار استفاده کنید. انجام بازی هیجان انگیز اسکیپ روم می تواند خستگی های جسمی و روحی شما را گرفته و روحیه گرفته شما را به کلی تغییر دهد. وقت را تلف نکنید که گزینه ای خوب برای حال خوب، پیش روی شماست.

چرا اسکیپ روم یک بازی هیجان انگیز است؟

آن چیزی که باعث هیجان انگیز شدن این بازی می شود، خصوصیات، سبک و شرایط انجام بازی است. نمایشگر تایمر در اتاق فرار به شکل معکوس عدد ها را یکی پس از دیگری نمایش می دهد. این موضوع به شما یاداوری می کند که زمانی محدودی در اختیار دارید. از طرف دیگر فضای رازآلود و غالبا ترسناک اسکپ روم ها باعث هیجان انگیز شدن فضا می شود. در این شرایط پیدا کردن رمز قفل ها با یک بازی تیمی بسیار لذت بخش و غیر قابل توصیف خواهد بود.

اسکیپ روم ها در ایران

عمر اتاق های فرار در ایران هنوز به یک دهه نمی رسد. سال 95 بود که اولین اتاق فرار در ایران راه اندازی شد و با استقبال فراوان از آن درپایتخت، به شهرهای دیگر کشورمان نیز وارد شد. امروزه اتاق های فرار متنوعی در سطح کشور ساخته شده است، اما فضای حاکم بر اسکیپ روم ها در تهران رقابتی تر دنبال می شود. اگر به دنبال آشنایی با اتاق های فرار در شهر تهران هستید می توانید لیست کامل اتاق فرار های تهران را مشاهده کنید.


این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و بازیاتو مسئولیتی در قبال محتوای وبسایت معرفی شده ندارد.