جدال رسمی اپل و اپیک گیمز که همچنان هم ادامه دارد، پایش را فراتر از فورتنایت گذاشته است. کار از شکایت‌های رسمی و حقوقی گذشته و دعوا بیش از پیش بالا گرفته؛ منفعت‌طلبی Epic Games بر ضد انحصارطلبی‌های AppStore اپل، یک جنگ تجاری را رسما آغاز کرده است.

تصور اپیک گیمز در ابتدا این بود که این درگیری نهایتا منجر به حذف فورتنایت از مارکت اپل می‌شود، اما آثار این جدال پایش را فراتر از این حرف ها گذاشته و در جدیدترین اخبار این شرکت، اپل اعلام کرده که دیگر به اپیک گیمز هیچ حق انتشاری برای پلتفرم‌هایش نمی‌دهد. این بدان معنی است که از انتهای ماه جاری، موتور بازیسازی Unreal Engine نیز دیگر توسط اپل پشتیبانی نمی‌شود که قطعا خبر بزرگ و ناخوشایندی برای توسعه‌دهندگان و تولیدکنندگان بازی‌های موبایل خواهد بود.

در این درگیری فارغ از برنده‌ی درگیری، در نهایت این کاربران هستند که ضرر می‌کنند.

این خبر به تنهایی نه تنها صنعت بازیسازی در آی‌اواس را متحول می‌کند، بلکه بازیسازی موبایل و مک را نیز تحت الشعاع قرار می‌دهد و اوضاع را پیچیده تر از چیزی که هست می‎‌کند.
از 28 آگوست، اپیک گیمز دسترسی خود به ابزار های توسعه‌ی بازی برای iOS و Mac را از دست خواهد داد، که مهر خاموشی بر خوشی‌های این روزهای اپیک گیمز است. طبق این تصمیم دارندگان دیوایس های اپل دیگر نمیتوانند فورتنایت را روی دیوایس های خود تجربه کنند.

اما موضوع اصلی موتور بازیسازی Unreal engine 4 است که اگر اپل بر تصمیم خود پایبند بماند، بازی کردن بازی های معروف و محبوب موبایلی از جمله Pubg mobile، Fortnite و بسیاری بازی های دیگر در بر روی دیوایس های اپل در هاله ای از ابهام قرار می‌گیرند. اگر نتوان بازی های موجود را با نسخه های جدید iOS تطبیق داد، رسما بازی هایی که از این موتور گرافیکی استفاده می‌کنند از کار خواهند افتاد. به همه‌ی این ها دیوایس‌های Mac و بازی هایی که در استیم برایشان منتشر می‌شود را نیز اضافه کنید تا به عمق فاجعه پی ببرید.

برگ برنده در این جدال قطعا در دستان اپل است. اما در نهایت این یک جنگ دو سر باخت است، شاید بپرسید چرا؟!

بیایید کمی دقیق تر به موضوع نگاه کنیم، آیا اپیک گیمز میتواند از سود هنگفت موتور بازیسازی اش و فورتنایت که از اپل به دست می‌آورد بگذرد؟! و آیا اپل می‌تواند کاربرانش را از تجربه‌ی این بازی های بی‌نظیر محروم کند؟! درست است شاید اپل به اندازه‌ی اپیک ضرر نخورد اما این تصمیم قطعا تبدیل به یک شرمساری بزرگ برای اپل خواهد شد.

از نظر من اپل برای خودنمایی هم که شده است مواضع خود را اعلام کرده تا جوابی باشد برای خودسری های اپیک گیمز، به علاوه با این کار میتواند سریع تر به این قائله خاتمه دهد، اما خودش هم احتمالا راضی به این امر نیست.
اپیک گیمز در آستانه‌ی یک مصیبت بزرگ قرار گرفته که یا می‌تواند با یک عذرخواهی در مجامع عمومی همه چیز را ختم به خیر کند (که از نظر ما بهترین راه است) و یا به راه خود ادامه دهد که به سرنوشت نامعلومی برای آن ها منجر خواهد شد.

شما هم می‌توانید با به اشتراک گذاشتن نظراتتان در مورد جنگ این روزهای دو غول تکنولوژی، ما را از نظراتتان مطلع کنید.