از ابتدای تولد وهمزمان با شناخت و کشف جهان ذهن ما به انجام بازی‌ها متمایل می‌شود.
در واقع بازی‌ها اولین راه ما برای شناخت جهان و تقلید و آموزش رفتار بزرگسالانه هستند. همزمان با بزرگ شدن و پیچیده‌تر شدن فرایندهای تفکر بازی‌ها هم پیچیدگی‌ها و گوناگونی بیشتری پیدا می‌کنند. و مهارت‌های شناختی ما از خودمان، جهان پیرامونمان و افرادی که با آنها سروکار داریم را افزایش می‌دهند. بازی‌ها به کمک ما می‌آیند تا موقعیت‌های گوناگون زندگی را شبیه‌سازی کنیم و با تبعات تصمیم‌های خود در کوتاه مدت روبه‌رو شویم. ویژگی منحصر به فردی که در بازی‌های واقعی زندگی وجود ندارد و هر رفتار و عملکردی علی‌رقم به جا گذاشتن تأثیر خود در شاکلۀ شخصیت ما، در بیرون خود را نشان نداده یا در درازمدت تبعات آن مشخص می‌شود. پس بازی می‌تواند نقش بزرگی در انتخاب مسیر و هدف زندگی ما ایفا کند. علی‌الخصوص که بازی‌ها با هیجان و لذت همراهند. در نتیجه تصمیمات و استراتژی‌هایی که در یک بازی اتخاذ می‌کنیم، اگر به پیروزی بینجامد به همراه اثر ناشی از لذت و هیجان در ذهن ما ثبت می‌شوند. و اگر این تصمیمات با شکست گره بخورند، نفسِ ما آنها را به شکست و احساس ناامیدی مربوط می‌کند. چه‌بسا به دلیل همین اثر جنبی، بازی‌ها می‌توانند تصمیمات ما در زندگی حقیقی‌مان را تحت‌تاثیر قرار دهند. در نتیجه بازی و نقش آن را نمی‌توان به هیچ عنوان نادیده گرفت.
بازی‌ها در خنثی‌ترین حالت هم نوعی از تصمیم‌گیری و ارتباط را به ذهن دیکته می‌کنند و بر عملکرد افراد اثرات بلندمدتی برجا می‌گذارند. علاوه بر آن بازی‌ها توانایی حل مسأله و یادگیری را نیز تحت تاثیر قرار داده، بهبود بخشیده و یا به جهت خاصی هدایت می‌کنند. افزایش سطح تفکر، استقلال در تفکر و برنامه‌ریزی، افزایش مهارت‌های شناختی، افزایش سرعت تصمیم گیری و افزایش حافظه از دیگر اثرات مثبت بازی‌هاست.
در هر بازی‌ بسته به هدف مورد نظرِ طراح بازی و استراتژی حاکم بر بازی، طرز تفکر افراد تغییر می‌کند. برای مثال استراتژی حاکم بر بازی مافیا شک به دیگران و دروغ‌گویی برای رسیدن به هدفی خاص را ضروری جلوه می‌دهد. پس بازی‌ها بستری بسیار ارزشمند و موفق برای انتقال محتوا و استراتژی‌های فکری گوناگون هستند.
طراحان بازی، افراد بسیار خلاقی هستند که پیرامون یک مفهوم خاص ایده‌پردازی می‌کنند، استراتژی حاکم بر آن را مشخص می‌کنند، داستان بازی را می‌نویسند، کاراکترهای آن را خلق می‌کنند و فضای آن را می‌سازند. همۀ بازی‌ها از تمامی این ویژگی‌ها برخوردار نیستند و شاید میتوان گفت که هر یک از این ویژگی‌ها در گروهی از بازی‌ها پر رنگ‌تر ظاهر می‌شوند.
معماها و تست‌های هوش، بازی‌های ساختنی، بازی‌های رومیزی، بازی‌های کارتی ،اتاق فرار و بازی‌های دیجیتال از انواع بازی‌های پرکاربرد بین بزرگسالان و کودکان هستند. و در جشنواره امسال شرکت در تمامی این گروه‌ها مجاز است.
ما از شما میخواهیم ایده اولیه برای طراحی یک بازی را بنویسید و برای ما بفرستید. ایده‌ای که در آن داستان و استراتژی بازی مشخص باشد و برای ما بنویسید که این طرح را برای کدام دسته از بازی‌ها پیشنهاد می‌دهید. علاوه بر این مشخص کنید ارتباط طرح شما با مفهوم مورد نظر جشنواره چیست و بازی شما چگونه می‌تواند به فهم آن در ذهن مخاطب بینجامد.
 سوال و هدف ما در این بخش جشنواره این است: من انسانم و مسیر و مقصد و هدفی را دنبال می‌کنم. این مسیر و هدف چیست و چه کسی در این راه راهنمای من است؟ این راهنما چه ویژگی‌هایی دارد؟ و چگونه به من کمک خواهد کرد؟
به اختصار می‌خواهیم جایگاه انسانِ‌تمام در رساندن فرد و جامعه به تمدن متعالی را در قالب استراتژی حاکم بر یک بازی فکری ببینیم و نشان دهیم. برای آشنایی بیشتر با موضوع جشنواره، به مقاله راهنما در سایت جشنواره مراجعه کنید.

● اهداف:
هدف جشنوارۀ هنریِ انسان تمام، آشنا کردن انسانها با تعریفِ درست و انسانی از خودشان و در نتیجۀ آن، آشتی کردنِ انسانها با حقیقتشان است. جشنوارۀ هنریِ انسان تمام میخواهد به واسطه تولید آثارِ هنریِ متعالی، روح انسانیت را در جامعه به دم و بازدم بیاورد؛ دم و بازدمی که حیاتِ انسانی را در جامعه منتشر میکند، به آن جان میدهد و به سمت تشکیل جامعۀ جهانیِ یکپارچه صلح و امنیت و آرامش به حرکت در میآورد. جشنوارۀ هنریِ» انسانِ تمام« خود را مفتخر می‌داند که در این راهِ سراسر نور و عشق قدم گذاشته و دعوت‌کنندۀ هنرمندانِ عزیزِ اندیشه‌ورز به بزم محبت باشد.

در ارزیابی آثار هنری ملاک اول ما میزان تبلور محتوا در جانِ آثار است. شما می‌توانید هرجا که نیاز به گفت‌وگو یا  تشریح بیشتر داشتید با ما تماس بگیرید. ما در این مسیر کنار شما هستیم. حتی پس از اتمام جشنواره.


●  برای مشاهده قوانین عمومی ایده‌پردازی بازی به  سایت جشنواره به نشانی http://ENSANETAMAM.IR مراجعه نمایید.

● داوران این بخش :
خانم اکرم قنبر خلج
آقای امیر کدخدا زاده
آقای محمود معماری


● هزینه: شرکت برای کلیه شرکت کنندگان رایگان است.


● جوایز برگزیدگان:
رتبۀ اول: 80,000,000 ریال + لوح سپاس + تندیس جشنواره
رتبۀ دوم: 60,000,000 ریال + لوح سپاس + تندیس جشنواره
رتبۀ سوم: 40,000,000 ریال + لوح سپاس + تندیس جشنواره
شایستگان تقدیر: لوح سپاس + تندیس جشنواره

● مهلت ارسال آثار: ۱ شهریور تا ۱ دی ۱۴۰۱


● سایت جشنواره:
ENSANETAMAM.IR

● اینستاگرام
Instagram.com/Ensanetamam

● شماره تماس دبیرخانه:
021-55961412

● شماره واتساپ دبیرخانه:
09394056795

دبیرخانه جشنواره انسان تمام _ موسسه منتظران منجی(عج)