این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و بازیاتو مسئولیتی در قبال محتوای وبسایت معرفی شده ندارد.


امروزه بازی‌های مجازی به یکی از سرگرمی‌های محبوب بسیاری از افراد در گروه‌های سنی مختلف از جمله کودکان تبدیل شده است. این موضوع باعث شده تا بسیاری از مادران وقت کمتری را برای بازی کردن و یا سرگرم نمودن کودکان خود اختصاص دهند و با رضایت از این وضعیت، به کارهای دیگر خود بپردازند؛ اما برخی از مادران با نگرانی، معتقدند که بازی‌های مجازی ممکن است آثار مخربی بر ذهن کودکان داشته باشد و آنان را از آموزش‌های مناسب کودکان دور کند. اگر شما هم جز مادرانی هستید که از بابت سرگرمی کودک دلبندتان با بازی‌های مجازی احساس نگرانی می‌کنید خوب است بدانید که بازی‌هایی وجود دارند که نه تنها سرگرم کننده هستند، بلکه جنبه آموزشی هم دارند. پس با همراه باشید تا برخی از این بازی‌های مفید آشنا شوید.  

ABC Kids – Tracing and Phonics

ABC Kids یک برنامه آموزش صوتی و الفبایی رایگان به زبان انگلیسی است که یادگیری زبان انگلیسی را برای کودکان از کودکان نوپا گرفته تا کودکان پیش دبستانی و مهد کودک‌ها آسان کرده است. این بازی به کودکان کمک می‌کند تا شکل حروف را تشخیص دهند، آنها را با صداهای آوایی مرتبط سازند و از دانش الفبای خود در تمرینات استفاده کنند. کودکان می‌تواند انگلیسی و الفبای انگلیسی را فقط با دنبال کردن فلش‌ها با انگشت خود یاد بگیرد.

Sesame Street Alphabet Kitchen

بازی الفبای آشپزخانه خیابان کنجد، یک بازی نمادین دیگر برای آموزش حروف الفبا به خصوص صامت‌ها و مصوت‌ها در محیط شبیه سازی شده آشپزخانه است. سرآشپز المو با ایجاد کوکی‌های که در شکل حروف است به بچه‌ها کمک می‌کند تا درباره مصوت‌ها بیاموزند. درواقع دوستان خیابان کنجد به فرزند شما کمک می‌کند از طریق ترکیب حروف برای ایجاد کلمات، کلمات 3 و 4 حرفی را در کلوچه‌های خوشمزه بپزد.  سرگرمی به همین جا ختم نمی شود! فرزند شما می‌تواند کوکی‌ها را رنگ آمیزی کند، با خلاقیت خود عکس بگیرد یا آنها را به اشتراک بگذارد!  

Algorithm City

بازی شهر الگوریتم یک بازی سرگرم کننده و ابتکاری برای آموزش اصول برنامه نویسی و الگوریتم در سطح دانش‌آموزان است. این برنامه‌نویسی از طریق بازی‌های سرگرم کننده با حیوانات انجام می‌شود. بازیکنان از طریق جمع‌آوری طلا و حل سطوح، مفاهیم اولیه کدگذاری مانند توابع و… را بدست می‌آورند. شخصیت‌های زیادی (پنگوئن، روباه، گاو، کفشدوزک، خرگوش، مرغ و غیره) در صفحه نمایش شهر وجود دارد. شهر الگوریتم دارای 51 سطح در 4 فصل است.

  • فصل آموزشی دارای 6 سطح است که نحوه انجام بازی را آموزش می‌دهد.
  • فصل آسان دارای 15 سطح است، اصول برنامه‌نویسی را آموزش می‌دهد.
  • فصل عادی دارای 15 سطح است که اصول قبل از توابع را آموزش می‌دهد
  • فصل سخت دارای 15 سطح است، توابع را آموزش می دهد.

 Rocket League

 Rocket League یک بازی ویدیویی فوتبال است که با خودروهای آکروباتیک انجام می‌شود. این بازی شامل دو تیم است که از وسایل نقلیه آکروبات استفاده می‌کنند تا توپ را به دروازه حریف خود بزنند و در طول مسابقه امتیاز کسب کنند. بازی Rocket League جز بازی‌های چالشی و هوشمندانه محسوب می‌شود و در رده بازی‌های مفید برای کودکان قرار دارد.

LEGO Worlds

Lego Worlds یک بازی ویدئویی سرگرم کننده است که به کودک اجازه می‌دهد دنیایی از آجرهای لگو را بسازد. کودک با جمع‌آوری اشیاء پخش شده روی نقشه می‌تواند شخصیت‌ها و عناصر دنیای خود را آنگونه که دوست دارد طراحی کند و بسازد. این بازی برای پرورش خلاقیت کودکان بسیاری مفید است.

Cluefinders Adventures Math

ClueFinders: Math Adventures ترکیبی از بازی و ریاضی است. محوریت این بازی بر اصول منطق قرار دارد. در بازی Cluefinders Adventures Math بازیکن سرنخ‌هایی را جمع‌آوری می‌کند تا بفهمد گنج‌های سرقت شده در کجا پنهان شده‌اند و چه کسی آنها را گرفته است. با جمع‌آوری سرنخ‌ها، مظنونان، مکان‌ها و گنجینه‌ها و… توسط یک مکعب سه بعدی به تصویر کشیده می‌شود. همچنین با پیدا شدن سرنخ‌ها، مواردی که با شواهد مطابقت ندارند حذف می‌شوند. در این بازی هشت روستا وجود دارد که هریک شامل یک فعالیت ریاضی است. به عنوان مثال، در یک روستا آموزش کسر وجود دارد، در حالی که در جایی دیگر معادلات، جمع، تفریق، ضرب و تقسیم محور اصلی است.

Ratchet & Clank

Ratchet & Clank یکی از بهترین بازی‌های ویدیویی است که تا به حال ساخته شده است. در اصل، Ratchet & Clank یک بازی تیرانداز است که در آن تمام تعاملات و اهداف به  صورت تخیلی و طنز انجام می‌شود. یعنی با اینکه محوریت بازی تیراندازی است؛ اما بازی خشونت‌آمیزی نیست. این بازی جلوه‌های بصری زیادی دارد و جنبه تخیلی بودن آن برای پروزش خلاقیت ذهنی کودکان مؤثر است.

Planet Coaster

بازی آخری که قصد معرفی آن را داریم بازی سیاره کوستر است. سیاره کوستر، داستان یک بازی مهیج در یک پارک سیار است که در آن بازیکنان یا کودکان می‌توانند اشیا جدیدی برای پارک خلق کنند. به عبارتی بازیکن یا بازیکنان در حالت مدیر پارک قرار می‌گیرند و آنها موظف هستند که تمامی آنچه را که برای پارک نیاز است مانند مسیرها، قطعات و… را ترسیم و متصل کنند. یک نکته جالب در مورد این بازی، جنبه آموزشی آن است. یعنی در ابتدا آموزش‌هایی در رابطه با نحوه ساختن ساختمان‌ها، اشیا، مسیرها و… داده می‌شود. این بازی محدودیت سنی ندارد، با این حال برای کودکان شش سال به بالا به خصوص دانش‌آموزان بسیار آموزنده است.

بازی‌های که به معرفی آنها پرداخته شد اکثراً در ورژن‌های متفاوتی همچون اندورید، ویندوز، پلی استیشن، آنلاین و… قابل اجرا هستند. از این رو با دسترسی به یکی از این دستگاه‌ها می‌توانید بازی‌های آموزشی زیادی را دانلود و اجرا کنید. البته اگر می‌خواهید به بیشتر بازی‌ها دسترسی داشته باشید، قاعدتاً باید از دستگاه‌هایی استفاده کنید که بتواند بیشتر بازی‌ها را به بهترین شکل پشتیبانی کند. دستگاه‌هایی که بعضاً قیمت بالایی هم دارند؛ اما در مقابل کیفیت فنی آنها هم بالا است. با این حال این موضوع چیزی نیست که قابل حل نباشد، اگر دوست دارید کودک دلبندتان با بهره‌مندی از یک دستگاه عالی، به بازی‌های آموزشی دسترسی داشته باشد، پیشنهاد ما این است که از طریق خرید قسطی پلی‌استیشن، لپ‌تاپ، تبلت و یا هر دستگاهی که موردنظرتان است، به اهداف خود نزدیک شوید.


این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و بازیاتو مسئولیتی در قبال محتوای وبسایت معرفی شده ندارد.