اگر گیمر باشید قطعا نام سری کالاف دیوتی به گوشتان خورده است. حال بالاخره بعد از سال ها انتظار، این عنوان موفق بر روی پلتفرم موبایل، معرفی و عرضه شد.

در کالاف دیوتی موبایل هر چقدر هم که حرفه‌ای باشید، باز هم نیاز به تمرین و یادگیری ترفندهای جدید دارید که شما را از رقیبان یک سر و گردن بالاتر ببرد.

 اگر ترفند ها و نکات ذکر شده در این مقاله را به کار بگیرید، قدرت و سطح بازی شما در نبرد های قسمت مولتی پلیر و رنک مچ پیشرفت بسزایی خواهد داشت.

تا انتها با ما همراه باشید.

چگونه حرفه‌ای شویم؟

کنترل لمسی را تغییر دهید

به لطف وجود تنظیمات گسترده در کالاف دیوتی موبایل، امکانات بسیاری در‌ دسترس شما قرار دارد. یکی از این تنظیمات مربوط به کنترل لمسی بازی می‌شود. در این تنظیمات می‌توانید اندازه دکمه ها و مکان قرارگیری آن ها را بر روی صفحه موبایل تغییر بدهید. پس بنا به راحتی و کارایی، سعی کنید محل قرارگیری دکمه‌ها را شخصی سازی کنید.

به علاوه بهتر است که دکمه شلیک دوم را فعال کنید، چرا که هنگام کار با اسنایپر کمک بسزایی به شما خواهد کرد. البته دقت کنید که شفافیت دکمه ها را به قدری زیاد نکنید که صفحه بازی از دیدتان خارج شود. 

این تنظیمات در واقع اولین قدم برای حرفه‌ای شدن در کالاف دیوتی موبایل است.

تنظیمات گرافیک 

به جرات می‌توان گفت یکی از دلایل اصلی موفقیت کالاف دیوتی موبایل، گرافیک بالای بازی هنگام انتشار بود. البته کیفیت بازی طی گذشت زمان بهینه تر و بهتر شده است.

به لطف وجود تنظیمات برای گرافیک، کالاف دیوتی را می‌توان روی گرافیک بسیار بالا و یا روی گرافیک نسبتا پایین اما سازگار با گوشی های میان رده بازی کرد. نکته مهم این است که در این سبک از بازی‌ها، FPS و روان‌ بودن بازی بسیار مهم‌تر از کیفیت است البته که اگر یک موبایل پرچم‌دار یا قدرت‌مند داشته باشید، می‌توانید هر دو را با هم داشته باشید اما زمانی که روی یک موبایل میان رده بازی می‌کنید، بهتر است روی روان‌تر اجرا شدن بازی تمرکز کنید تا گرافیک آن.

هنوز Loadout مخصوص به خودتان را درست نکرده‌اید؟

در بدو ورود به بازی، به شما ۵ عدد Loadout قابل چیدن اهدا می‌شود و در ادامه هر چه که در بازی پیشرفت کنید به این تعداد افزوده می‌شود. نکته مهم این است که باید در هر کدام از Loadout ها مطابق یک مدل استراتژی، اسلحه بچینید. یعنی یکی را مناسب کمپ کردن (قایم شدن در یک بخش از نقشه و منتظر دشمن ماندن‌) و دیگری را برای راش دادن (مُدام حمله کردن) تغییر بدهید. نکته مهم دیگر نیز این است که انتخاب درست اَتچمنت (قطعات اضافه‌ای که بر روی سلاح نصب می‌شوند مثل صدا خفه کن و دوربین و غیره) برای هر سلاح را نیز فراموش نکنید.

کُلت یا آر پی جی؟

سلاح دوم، همواره در بازی‌های اکشن تیراندازی آنلاین کاربرد بسیاری دارد. زمانی که خشابتان خالی شده است و دشمن نزدیک شماست، در این مواقع کسی که اسلحه دوم بهتری دارد، موفق به کشتن طرف مقابلش می‌شود. پس در این مواقع استفاده از کُلت و هفت‌‌تیر و حتی تبر و چاقو موثر‌تر است تا انتظار برای ریلود شدن تفنگ.

یادگیری کامل نقشه‌های بازی

هر نقشه در بازی نقاط مهم و استراتژیک مختص به خودش را دارد. اگر بتوانید این نقاط را در نقشه شناسایی کنید، می‌توانید از آن ها برای پیروزی خود استفاده کنید. هر نقشه یک یا دو نقطه کور دارد، از این نقاط برای کمپ کردن استفاده کنید.

حواستان به نقشه‌ی گوشه‌ی صفحه باشد

در بسیاری از مودهای بازی، نقشه‌ای برای تسلط بهتر روی محیط بازی در گوشه تصویر گنجانده شده است. وقتی در بازی تیم حریف شروع به تیراندازی می‌کند، روی نقشه با نقطه هایی قرمز مکان حضور آن‌ها برای شما مشخص می‌شود؛ پس برای مطلع شدن از جای آنان، دقت به نقشه‌ی گوشه‌ی تصویر از اهمیت بسزایی برخوردار است.

از هندزفری یا هدفون استفاده کنید

کالاف دیوتی موبایل جز اینکه از نظر بصری و گیم‌پلی بسیار قوی ظاهر شده است، از نظر صوتی هم کم و کاستی ندارد، در نتیجه شما می‌توانید با گوش کردن به صدای تیراندازی دشمنان و حتی صدای پای آن‌ها از موقعیت آن ها خبردار شوید و زمانی که دشمنان به شما نزدیک شوند، صدای پایشان شما را از وجود آن ها مطلع می‌کند. با این تفاسیر بهتر است که با هدفون یا هندزفری بازی کنید تا کوچک‌ترین صداها را نیز از دست ندهید.

هماهنگی بین گروه

وقتی به صورت ۵ به ۵ بازی می‌کنید دیگر تنها نیستید و ۴ نفر دیگر نیز در تیم شما هستند. در این حالت بهترین کار این است که با وُیس چت با اعضای تیم هماهنگ شوید. خوشبختانه بازیکنان ایرانی هم در کالاف دیوتی موبایل بسیار زیادند. به علاوه دقت به سلاح هم‌تیمی‌ها و اینکه کجا هستند و به کجا حمله می‌کنند نیز باعث هماهنگی بیشتر شما با تیم می‌شود.

از Scorestreaks بیشترین بهره را ببرید

زمانی که تازه بازی را نصب کرده اید، قفل چند گجت برای شما باز است. با پیشرفت کردن در بازی به گجت‌های بیشتری دست پیدا خواهید کرد. گجت‌های بسیار عالی و پر کاربرد مانند Sentry gun و Stealth chopper برایتان آزاد می‌شود که یک تنه می‌توانند شما و تیمتان را جلو بیندازند.

استفاده به موقع از نارنجک و دود‌‌‌‌زا

استفاده از بمب دودزا برای پوشش حرکت خود و یا اعضای تیم، بسیار مفید و حیاتی است. البته که می‌توان از بمب دودزا برای فریب دادن دشمن نیز استفاده کرد و یا حتی اگر زمانی دشمن قصد بالا آمدن از پله داشت، می‌توانید با انداختن یک نارنجک یا کوکتل مولوتوف به سمت راه پله برای مدت کوتاهی مانع از بالا آمدن دشمن شوید.

استراتژی‌های مهم مود Free For All

همان طور که از نام این مود مشخص است، در این حالت شما هیچ هم تیمی ندارید در نتیجه، بهترین استراتژی در این مود فقط و فقط راش دادن به سمت دشمن است. اگر هم مپ کوچک بود، استفاده از شات گان می‌تواند تاثیر زیادی در پیروزی شما داشته باشد.

استراتژی‌های مهم مود Bomb

در مود بمب گذاری زمانی که بمب در دستان شماست، بهتر است که در نقطه‌ای بمب بگذارید که اطرافش نقاط خوبی برای کمپ وجود داشته باشد و این نکته را مد نظر قرار دهید که هر راند در یک نقطه تکراری بمب نگذارید، چرا که دشمن به همان نقطه عادت می‌کند و در آن جا کمپ می‌کند و منتظر شما می‌ماند.

اگر قرار است بمب را تیم شما خنثی کند بهتر است که هنگام انجام عمل خنثی سازی بمب، در حالت ایستاده نباشید و به حالت نشسته و یا سینه خیز درآیید. از زمانی که بمب فعال می‌شود تا زمانی که منفجر شود، زمان زیادی در اختیارتان نیست، پس باید دل را به دریا بزنید و این نکته را نیز بدانید که غیر فعال کردن بمب تنها ۵ ثانیه به طول می‌انجامد. استفاده از نارنجک دودزا هنگام خنثی سازی بمب کارآمد است.

استراتژی‌های مهم مود Gun Fight

در این مود تیم ها دو نفره هستند. برای آن که بین تیم شما و تیم حریف عدالت برقرار شود، به هر دو تیم سلاح های مساوی داده می‌شود. استراتژی مهمی که در این مود باید بکار بگیرید، تا حد بسیار زیادی وابسته به استراتژی تیم حریف است؛ به طور مثال اگر تیم مقابل کمپ می‌کنند و سلاح اصلی شما SMG است، بهترین روش این است که راش بدهید و آن ها را غافل‌گیر کنید.

این بود نکات و استراتژی‌های کارآمد بازی کال آف دیوتی. اگر به نظرتان نکته‌ای از قلم افتاده است و یا شما نیز ترفند دیگری بلدید که می‌تواند به کار بیاید و به آن اشاره نشده است، حتما آن را در بخش نظرات برای ما و مخاطبان سایت بنویسید.