بازی‌های کلماتی به دلیل سادگی ساخت و همینطور یادگیری آسان از محبوبیت زیادی هم در بین بازیکنان و هم در بین سازندگان بازی‌های موبایلی برخودار است. گیم‌پلی این سبک از بازی‌ها بدین صورت است که شما باید با ترکیب و چینش صحیح کلمات در کنار یکدیگر، کلمات معنی داری را بسازید.

از بازی‌های موفق در این سبک نیز می‌توان به بازی‌های مثل آباد و آمیرزا اشاره کرد که هر دو موفقیت چشمگیری را در بین بازی‌های موبایلی ساخت داخل کسب کرده‌اند.

این‌بار اما به سراغ یک بازی کلماتی متفاوت رفته‌ایم که با تجربه‌ی آن نه تنها ذهن شما را به چالش خواهد کشید بلکه بر معلومات و دایره‌ لغاتتان نیز اضافه خواهد شد. پس با من و بازیاتو تا انتهای این نقد و بررسی نیز همراه باشید.

همانطور که شاید اکثرا تجربه کرده باشید، بازی‌های کلماتی ساخت داخل کمی رو به تکراری شدن گذاشته است و کمبود ایده‌های نو و جدید که بتوانند بازیکنان را به خود جذب کنند کاملا در این سبک از بازی‌ها حس می‌شود. حال استودیوی درخشان سافت با انتشار بازی چیموجی سعی کرده است تا با افزودن عنصر خلاقیت و ایده‌های جدیدش به بازی، یک بازی کلماتی متفاوت و جذاب را به بازیکنان بازی‌های موبایلی هدیه دهد.

همانطور که احتمالا از اسم بازی حدس زده‌اید در این بازی بازیکن باید با دیدن یک تصویر که ترکیبی از چند ایموجی است، بتواند کلمه‌ای که در آن گنجانده شده است را حدس بزند و مراحل را یکی پس از دیگری جلو ببرد. استفاده از ایموجی‌های متنوع و جذاب در طول مراحل بازی، بازیکنان را کاملا جذب بازی می‌کند و همواره حس تنوع را به آن‌ها القا می‌کند تا مبادا بازیکن احساس تکرار را تجربه کند.

بازی دارای دو بخش کلمات و ضرب المثل می‌باشد که هر کدام به نوبه‌ی خود شما را سرگرم خواهد کرد. هر یک از این دو بخش دارای 20 فصل هستند و هر فصل نیز دارای 25 مرحله می‌باشد که تنوع بسیار زیادی از کلمات را به بازیکن هدیه می‌دهند. یکی از نکات مثبت بازی داشتن قسمت معنی در بخش ضرب‌المثل است که پس از پایان هر مرحله می‌توانید معنی هر ضرب‌المثل را نیز ببینید و به نوعی به بازی بعد آموزشی نیز اضافه کرده است.

در بازی قابلیت راهنمایی نیز اضافه شده است که به 4 صورت شما را تا رسیدن به کلمه راهنمایی می‌کند. قابلیت جالب دیگری که در بازی دیده می‌شود قابلیت پرسیدن از دوستان است که در صورت بلد نبودن هر مرحله می‌توانید یک عکس از آن مرحله را برای دوستانتان بفرستید و از آن‌ها کمک بگیرید، به هر حال گاهی اوقات یک دست صدا نداره. وجود بخش لیدربورد یا رتبه‌بندی در بازی، به بازیکنان کمک می‌کند تا خود را نسبت به دیگران محک بزنند و حس رقابت در بینشان ایجاد کند.

از نقاط ضعف بازی نیز می‌توان به نبود موسیقی پس زمینه که در بازی‌ها کلماتی به شدت به آن نیاز است، نبود دکمه خروج از بازی و افت فریم بی دلیل در منوی بازی با توجه به ساده بودن گرافیک بازی اشاره کرد که البته امیدواریم توسعه‌دهندگان بازی در آپدیت‌های
آتی این مشکلات را نیز حل کنند. عدم امکان جابجایی بین خانه‌های کلمات و پر کردن خانه دلخواه نیز شاید به عنوان نقطه ضعف به حساب نیاید اما قطعا جای خالی آن در بازی محسوس است.

ممنون که تا پایان این نقد و بررسی همراه ما بودید. اگر به دنبال یک بازی کلماتی ایرانی هستید تا نه تنها ذهن خود را به چالش بکشید، بلکه با ضرب المثل‌های مختلف نیز آشنا شوید و اوقات فراغت خوبی را سپری کنید، به هیچ عنوان بازی چیموجی را از دست ندهید و همین حالا آن را دانلود و تجربه کنید و نظرات خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.